Wpis z mikrobloga

Kolonia Literatury Karnej facebook instagram

KLK x0003

“Przeżyłam łagry, wspomnienia polskiej nauczycielki z Polesia” - Kazimiera Rafalska

via Dr Hubert Chudzio;
“Wspomnienia Kazimiery Rafalskiej stanowią ważne świadectwo gehenny Polaków w Rosji Sowieckiej w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach po niej. Gdyby nie stan wojenny w 1981 roku, autorka nie zdecydowałaby się na opisanie swoich przeżyć. Na szczęście zrobiła to, i to w sposób doskonały bowiem opis jej doświadczeń znakomicie trafia do czytelnika, wzbudzając jego empatię.”

Polesie - kraina geograficzna i historyczna, gdzie przemykają się przez lata Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini. Kazimiera Rafalska przeżyła okupację niemiecką i sowiecką. Jest to świetne świadectwo nie tylko bohaterki jako więźniarki łagru ale przede wszystkim - matki. Czy jest większa tragedia dla kobiety niż odebranie jej dziecka? W książce stykamy się z tym trudnym tematem poprzez losy głównej bohaterki oraz otaczającego ją wojennego świata.

Książka jest napisana bardzo powieściowo - czyta się bardzo dobrze i jest się ciekawym dalszych losów czytając strona po stronie. Nie brak tu dokładnych opisów metod przesłuchań, traktowania więźniów ale przede wszystkim spojrzenie na łagry z kobiecego punktu więzienia. Praca i życie w obozie był zawsze dramatyczne lecz moim zdaniem dla kobiet były jeszcze bardziej nie do przeżycia - musiały wykonywać prace ponad jej siły.

Jak nauczycielka z Polesia zdołała przetrwać obie okupację, więzienie, łagry a przede wszystkim uratować to co ma najcenniejsze - swoje dziecko? Czym prędzej przeczytaj, poznaj, zapamiętaj!

Czytając - pamiętamy.
#czytajzwykopem #ksiazki #historia
Pobierz francopolo - Kolonia Literatury Karnej facebook instagram 


KLK x0003

“Przeżył...
źródło: comment_1667129555rtpvNF8OlSpu3Lxs0YyMy1.jpg