Wpis z mikrobloga

mordeczki, czy te siewki wyglądają w porządku? wysiałem jakieś sałaty mix i inne pietruszki. wilgotność jest ok, trzymam to w pojemniku plastikowym, przezroczystym na macie grzewczej. pierwszy raz w życiu to robię, naświetlam tylko i wyłącznie sztucznym oświetleniem (odpowiednim oczywiście do roślin) ale może za słabe jest? włączam na jakieś 10-12 godzin, a potem jest ciemno. siewki powinny tak się wyciągać?

#hydroponika #rosliny #ogrodnictwo
b.....s - mordeczki, czy te siewki wyglądają w porządku? wysiałem jakieś sałaty mix i...

źródło: comment_1666767503Qn1C220kWhxyUNKzMb8xdt.jpg

Pobierz
  • 16
myślałem przez chwilę, że to jakiś jabłecznik zaczął kiełkować


@krafal0: Wczoraj późnym wieczorem docieplałem strych. I to wygląda jak wełna mineralna pocięta w kosteczkę. Aż mnie wszystko swędzi na sam widok. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@smiech2: to jest wełna mineralna pocięta w kostkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@magnes125: dziękuje bardzo, jak rozumiem one się wyciągają bo szukają światła tak? i nie powinny rosnąć tak bardzo w górę, tylko bardziej "wszerz"? trzymam je w takim pojemniku żeby wilgoć nie uciekała i lampy są nad tym, to jest chyba ok, co? zamówiłem już dwie żarówki kolejne, więc będę miał prawie 3x tyle światła
b.....s - @smiech2: to jest wełna mineralna pocięta w kostkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@magnes125:...

źródło: comment_1666768563kNK65ut6T4SfERv2Pvv8Tn.jpg

Pobierz
@Kosedek: ledy do uprawy, z odpowiednią długością fali do wzrostu i kwitnienia. teraz jeszcze jakieś żarówki zamówiłem też do roślin dedykowane.
@magnes125: nie zamykam tego całkiem szczelnie, mam lekko uchylone. tak widziałem na filmikach na YT, ale jak pisałem, jestem całkiem zielony. pierwszy raz w życiu coś wysiałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@biauek_jak_mogles: Mordo, heliotropizm Ci za mocno wychodzi, za mało światła. Drugą oznaką jest za małe wybarwienie. Ekspert here (serio). Plastikowe pudełka pochłaniają dosyć mocno czerwoną część promieniowania - co prawda na etapie kiełków rośliny potrzebują więcej niebieskiego, ale na pewno znacząco wpływa to na PPFD który dociera do roślin.

Jak jesteś z Wro, to nawet bym Ci mógł to pomierzyć.
@MalowanyPtak: niestety, okolice Gdyni tutaj, ale dziękuję za rzeczowe informacje. domówiłem kilka mocnych żarówek do uprawy i zobaczę co z tego wyjdzie. mam jeszcze folie oblaskową z mylaru i za jakiś czas będę robił growbox to powinno być bardziej rozproszone to światło, a nie tylko z góry.
@biauek_jak_mogles: Są spoko, chociaż nie wierzę, że ten wykres jest prawdziwy :PPP

Z reguły intensywność promieniowania z niebieskich jest znacznie większa, chyba, że masz nie wiem - proporcje rzędu 4:1. Jeżeli wykres jest prawdziwy (a rzadko są), to nie jest to też odpowiednie oświetlenie do sadzonek. Tu masz tylko Jakiś blue i red, średnie to oświetlenie.

Do sadzonek stosuje się głównie niebieskie oświetlenie, z niewielkim dodatkiem czerwonego.

Jakby ktoś chciał zrobić
@MalowanyPtak: takie zdjęcie było na allegro, ale też za bardzo nie wierzę we wszystko co tam piszą ( ͡° ͜ʖ ͡°) kupiłem to w tasmie led, część diod jest niebieska, a część czerwona. pociąłem na małe paski i nakleiłem na radiator. podeśle zdjęcie jak bede w domu. Teraz jeszczę czytam, że na aukcji jest info:

Zastosowanie diod czerwonych 580-660 nm (szczyt 630 nm) i niebieskich 390-460 nm
@biauek_jak_mogles: Ja już się przejechałem na polskich firmach, za co w sumie jestem wdzięczny, bo przez ich partactwo dostałem swoją aktualną robotę. Nie wiedzą co robią, nie mają pojęcia o elektronice ani o LEDach, ani też hodowli roślin. Biorą byle-jakie ledy i zamawiają od chińczyków taśmy z "to sobie zamarzyłem". Taśmy w ogóle są słabym pomysłem.

Czyli w sumie prawie odgadłem proporcje xD Ale nie zmienia to faktu, że do sadzonek