Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja.
Praca zdalna, dwa monitory + laptop.
W zeszłym roku miałem prognozy (na podstawie wcześniejszego zużycia) na poziomie 56KWh / 2 miesiące.
Pod koniec 2021 kupiłem zmywarkę, do tego trochę częściej korzystałem z piekarnika. Kuchenka gazowa + junkers do podgrzewania wody też gazowy. Ogrzewanie centralne.

Czy to normalne, że Tauron przysłał mi teraz rozliczenie za nadmiarowe 1800KWh zużycia i nowe prognozy na poziomie 290KWh / 2 miesiące, czy ktoś mi prąd kradnie? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#prad #pytanie #kiciochpyta #pomocy
  • 10
56KWh / 2 miesiące.


@Spake: wygląda jakby liczyli ci wcześniej zbyt nisko. To nowe mieszkanie? Bo ja miałem tak na początku że sam Tauronowi dawałem znać, że dawali za niskie prognozy i poprosiłem o podwyższenie żeby uniknąć dopłat.
Mi na 2 osoby, praca z domu+ kuchenka indukcyjna i zużycie wychodzi ok 125KWh na miesiąc a prognozy obecnie Tauronu (właśnie mi wysłali) na 159KWh
@Spake czy to jakiś problem zobaczyć stan licznika i porównać z fakturą a do tego spisać sobie no w okresie tygodniowym? Szacunki z Taurona często są mocno zawyżane, widzę to po moich rodzicach gdzie zawsze mają sporo nadpłaty a mimo to szacunek zawsze jest większy.
@Spake: Sprawdź licznik. Możesz jeszcze zrobić test, wyłączyć wszystkie urządzenia w domu (łącznie z lodówką na chwilę) i zobaczyć czy licznik nadal nabija zużycie.
Do tego sprawdź w ich papierkach, powinno być info o realnym zużyciu (np w ujęciu półrocznym) to sobie ogarniesz ile masz średnio zużycia a nie prognozy. A potem skontroluj to sobie przez miesiąc porównując z licznikiem.
Moim zdaniem zużycie wygląda dość realnie i prawdopodobnie ale nie zaszkodzi
@sberatel: @thewickerman88: otworzyłem faktury z ostatnich dwóch lat(ponad) i chyba wiem, w czym rzecz.
Na fakturach (S) to szacowane zużycie, tak? (I) to odczyt Pana inkasenta....
A więc wynika z tego, że między marcem 2020 a marcem 2022 nikogo nie było spisać licznik! A w 2019 tam praktycznie nie mieszkałem, mieszkanie stało puste. Więc wychodzi na to, że nadmiar z ostatnich dwóch lat nieujęty w prognozach zaliczyli na poczet ostatniego
@Spake: wyrównali za późno ale to przeszłe zużycie i powinno być info za jaki okres to wyrównanie. Możesz do nich zadzwonić i wyjaśnić u źródła że te 1800 to za 2 lata używania na zaniżonej prognozie.

I rzeczywiście - jak nie mieszkałeś to ustawili jakąś mega niską prognozę (56KWh na 2 miesiące to tyle ile sama lodówka weźmie nie licząc niczego innego w mieszkaniu) a wyrównali dopiero teraz.
@Spake tak W czasie pandemii inkasenci mogli nie chodzić, szczególnie jak masz licznik w środku. Tak niestety jest ich system to liczy wg jakiś tam algorytmów. Dlatego naprawdę warto co jakiś czas samemu podać stan realny choćby przez aplikację.
teraz mam płacić dwa lata wstecz po stawce z tego roku?


@Spake: no niestety. Lata temu (z 9 lat) miałem tak na wynajmowanym mieszkaniu-stało wcześniej puste, potem wynająłem, miałem niskie prognozy i dostałem wysoki rachunek z wyrównaniem za pół roku. U ciebie masakra że to aż 2 lata wisiało. Dziwne też że sam nie zwróciłeś uwagi, że ci liczą tylko 28 miesięcznie - u siebie sam reagowałem jak mi tauron dawał