Wpis z mikrobloga

Halo Wrocław, po raz kolejny w mojej głowie zrodziło się pytanie (i chciałbym zaspokoić swoją ciekawość):
Czemu we Wrocławiu można tak często spotkać Koreańczyków? Czy to na siłowni, czy idąc gdzieś przez miasto, są restauracje koreańskie itd. Czy spowodowane jest to zlokalizowaniem wokół Wrocławia takich firm jak LG, Dongshin Motech, Derkwoo, Daechang, You Jin itp. i przez to nastąpił transfer części kadry?
I zanim ktoś wystrzeli, że skąd wiem, że to Koreańczycy, a nie inny naród z Azji - nie wiem, są to głównie domysły m.in. po typie urody.
#wroclaw
  • 22
@GlodnaCykada: Analizując dane mieszkańców Wrocławia zastanawia mnie jak to jest możliwe że we Wrocławiu żyło przed wojna w 1939 630k ludzi i tyle samo żyje dziś w 2022. Przecież Wrocław rozbudował się potężnie, wcielił w siebie okoliczne wsie np Klecina i #!$%@? tam w chooj bloków a ludności tyle samo
@stanley88: A to ciekawa statystyka, pewnie na część tego można by złożyć kolejną fazę urbanizacji i odpływ ludzi z miast na przedmieścia i wsie, ale tak jak mówisz, te również zostały administracyjnie wcielone do Wrocławia. Fajnie jakby komuś udało się to wyjaśnić
@stanley88: Na to odpowiedzi nie znam, Niemcy zostali przeniesieni, przyszli Polacy, ale do czego przyszli? Gaju wtedy jeszcze nie było czy innych blokowisk, może wtedy jeszcze układy rodzin wielopokoleniowych po prostu mieściły się na małej przestrzeni, a potem dopiero doszło do ekspansji terytorialnej, powstania budownictwa wielomieszkaniowego (na większą skalę niż kamienice itp.)?
@GlodnaCykada: Nie no prawa oczywiście w tym jest ale te liczby mnie przerażają. Przecież niemieckie budownictwo to chyba tylko kamienice. Jak wiemy dużo z nich stoi do dziś. Gdziekolwiek mieszkali musieli coś jeść gdzieś pracować uczyć się. A teraz w każdym lidlu czy biedronce tłumy. Zastanawiam się jeszcze i ile zaniżone są aktualne liczby ludności bo wiemy że 30% mieszkańców jest zameldowanych w piździszewie pod nową solą czy tam trzebnicą. Może
@GlodnaCykada: Najprawdopodobniej ponad milion. Skąd ta liczba? Przyjrzyjmy się najnowszym statystykom:

825 000 – mieszkańcy na koniec roku 2021 (dane MPWiK, według zużycia wody);
187 281 – Ukraińcy, którzy przyjechali do Wrocławia w pierwszych trzech miesiącach tego roku