Wpis z mikrobloga

Po co oni dają ten dodatek na węgiel, skoro zachęcali jeszcze rok/dwa temu do wymiany pieców węglowych?
Tych, którzy nie wymienili swoich węglowych pieców to powinni stłamsić rachunkami za prąd. Im się NIC nie powinno należeć. W jakim my kraju żyjemy, że uczciwi ludzie mają zawsze najgorzej? NIE ZAPRASZAM DO DYSKUSJI

  • 12
@DZIQpl: Wiesz o tym że w Polsce gaz nie jest dociągnięty do każdej wioski i do każdego domu? Ludzie nie mieszkają tylko na prywatnych bananowych osiedlach ale i na wsiach. Zachęcali do wymiany STARYCH pieców węglowych, na NOWE piece węglowe 5 klasy których charakterystyka spalania różni się znacząco od Kopciuchów (czyli wszystkich dziadostw starych które spaliły wszystko co do nich sie zmieściło). Piece 5 klasy są przystosowane przede wszystkim do ekogroszku/pelletu/innego
@DZIQpl: Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ludzi po prostu nie stać na wymiane kotła na nowy. Nie jest to w pełni refundowane. Ponadto taka wymiana to nie jest typu plug2play. Wiąże się z tym wiele kosztów pobocznych jak przeróbka instalacji wokół kotła. Przerabiałem to z ojcem :) Niestety rozumiem ludzi którzy nawet jakby chcieli to nie są w stanie finansowym wymienić kotła na nowy więc starają
@sebek1234: Przykład z Mazowsza

W przygotowanej propozycji znalazł się zakaz spalania węgla na terenie Warszawy. Ma on zacząć obowiązywać od 1 października 2023 r. Taki przepis zostanie wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim od 1 stycznia 2028r.


https://mazovia.pl/pl/dla_mediow/informacje_prasowe/warszawa-bez-wegla-juz-w-2023-roku-radni-wojewodztwa-podjeli-decyzje.html

I coś mi się wydaje, że w latach kolejnych kolejne rozszerzenia.

Pewnie więcej przykładów się znajdzie dla innych województw.
@mirekwirek:

W nowych przepisach dotyczących zakazu spalania węgla przewidziano także wyłączenia. Mieszkańcy, którzy do 1 czerwca 2022 zainstalowali kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.


Obstawiam że to jest klucz do sukcesu, a raczej wytrych. Nie zrozum mnie źle że jestem jakimś giga zwolennikiem czarnego złota. Ba cieszę się że mamy aktualnie dużo więcej "możliwości" ogrzewaniowych, pompami ciepła gazem, czy nawet