Wpis z mikrobloga

Stawiamy znicze nad wynikami sprzedaży Ryzenów 7000.
Ja zacznę []
Dobre to procesory, ale Intel lepszy [
].
Sercem jestem za AMD, ale rozumem wybrałem Intela [].
Rozsądek nad miłością wygrał [
]
Moje serce nie może dalej wspierać firmy, która przestała być pro konsumencka.
W przypadku amd przewaga polegała na tym, że się co generacje nie zmieniało płyty głównej oraz pamięci ram. Tylko sam procesor po aktualizacji biosu.
Dodatkowo płyty główne, procesory, były zauważalnie tańsze w porównaniu do intelowskich.
Obecnie to intel ma tańsze płyty główne w porównaniu do amd z chipsetem B650 oraz X670.
Poza tym to dłuższe wsparcie od AMD też nie jest takie pewne, bo różnie z tym bywało w poprzednich latach: 2019 - 2022.
Potem się nagle okaże że te ich *tanie* mobo na chipsecie b650 np. budżetowy asrock za 1200zł xD, mają mniej pamięci na aktualizację biosu i kupa, lub brakuje wsparcia dla pcie 6.0.

Amd w poprzednich latach próbowało zmusić użytkowników starszych płyt głównych z chipsetem b350, x370, b450, x470, do wymiany płyt na nowe, z chipsetem x570, oraz b550, bo starsze płyty nagle przestały być kompatybilne z nowymi ryzenami 5000. Przyczyną braku kompatybilności miało być: za mało pamięci w biosie, oraz brak wsparcia dla pcie 4.0.
Dopiero jak ludzie skrytykowali ich decyzję na reddicie oraz twiterze, amd łaskawie poinformowało, że doda mikrocody nowych procesorów do biosów przeznaczonych dla starszych płyt głównych.

Amd zaczęło ostatnimi kwartałami generować coraz to wyższe przychody. Przecież jeszcze kilkanaście kwartałów temu mieli przynosili dochody rzędu 1,6mld $ a obecnie ponad 6mld $ kwartalnie. A, że pazerność nie zna granic to chcą więcej i więcej. Jedynym sposobem na to jest podnoszenie cen, mam nadzieję, że to się szybko skończy jak ich rynek ukróci i ich przychody, wtedy możne zrozumieją, że pazerność ma krótkie nogi. Moim zdaniem amd spartoliło zena4. Niby jest ok, bez szału, ale jakby chociaż dodali więcej pamięci cache tak jak w procesorze 5800X3D, oraz ccx zwiększyli z 8 do 10 wątków i 7950x miał zamiast 32 - 40 wątków, 7800x 24 watki, 7700x zamiast 16 - 20 wątków, a 7600x zamiast 12 - 16 wątków, inaczej odbierałbym zen4 nawet przy obecnym poziomie cen.

Wychodzi na to, że amd pomaga Intelowi jak może :), albo im się tak w głowach przewróciło. Zaczeła nimi rządzić zachłanność, jak to miało miejsce kiedyś z Intelem. Dobrze niech ich Intel sprowadzi na ziemię, tak jak to miało kiedyś miejsce, lecz w odwrotnej kolejności.
#niepopularnaopinia #amd #intel #komputery #pcmasterrace
  • 6
Podsumowując:
AMD Ryzen 5 7600X - 1739zł
ASRock B650 PG LIGHTNING - 1199zł
Kingston FURY 32GB 6000MHz - 1219zł
Razem: 4157zł + Pozostałe podzespoły oraz peryferia = 10.000zł
Do niedawna za +/- 4000zł składało się cały komputer z nowych czesci.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pawci0o: Jeszcze biurka i fotela zapomniałeś doliczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Złotówka fatalnie stoi, wszelkie układy scalone są drogie i dziwisz się że platforma premimum jaką obecnie są PC jest kosztowna xD Kup sobie laptopa za 2.5k, xboxa za kolejne 2 i proszę. ~4.5k, wszystko nowe, można i pracować i grać.
@Pawci0o: Miej na uwadze, że płyty do nowego ryzena są tylko na ddr5.
Płyta do intela na ddr5 też kosztuje ponad 1000zł...
Ale i tak ryzen w aktualnych cenach jest średnio opłacalny. Może za jakiś czas będzie lepiej.
Tak osobiście staram się ich nie chejtować, bo brak konkrecji to zła rzecz dla kupującego.
@Pawci0o: Taka prawda, amd obrosło w piórka i przestało być opłacalne.
7600x i 7700x w ogóle nie mają racji bytu do tak drogich płyt głównych i ramów, głównie to 7950x ma sens do zastosowań profesjonalnych. Jak kiedyś intel jechał długie lata na 4 rdzeniach, tak teraz amd robi to samo na 6. Już nawet biedardzenie intela są jakimś wyjściem z impasu pod kątem efektywności energetycznej w zastosowaniach wielowątkowych. W grach intel