Wpis z mikrobloga

#geodezja
Witam geodetów. Mam pytanie odnośnie wyznaczenia punktów granicznych.
Działka podzielona 20 lat temu + była modernizacja. Nie wznawiam znaków a wyznaczam punkty graniczne. ( nie była robiona stabilizacja)
Co wpisujecie w protokole pkt nr 7
"7. Oznaczenie dokumentów, na podstawie których dokonano wyznaczenia punktów granicznych"
Wpisujecie jako dokument "modernizacja i numer operatu ", czy po prostu "Aktualna baza EGiB"
  • 19
@spie_z_tata: A na jakiej podstawie robisz wtedy szkic? Bo o to chodzi, że przy wyznaczaniu punktów granicznych nie badam dokumentów z podziału, nie podaje osnowy (nie podaje czołówek z podziału) z przed 20 lat jak mam modernizację robioną 5 lat temu. Biorę mapę ewidencyjną wstawiam czołówki takie jak w aktualnej bazie egib i tyle. Wynoszę w teren aktualne pkt graniczne ujawnione w egib. W żaden spoób ich nie modyfikuje, a nawet
@WykopowyGeodeta: a i błąd. Modernizacja może posiadać błędy. Np. masz podział niespełniający dzisiejszych standardów, ale współrzędne przeliczone do tego czołówki też mogą się zgadzać. Ja zawsze patrzę w operat pierwotny i patrzę na jakiej podstawie (osnowa), ktoś coś liczył- czyli robie zgodnie ze sztuką, nie patrzę na modernizację, bo to tylko rzecz wtórna. Staram się odnaleźć osnowę na którą rzecz była liczona, ewentualnie fragmenty ciągu i robię transformację.
Niejednokrotnie firma modernizująca
Narobisz komuś problemy wynosząc "tylko" modernizację. Po pierwsze wyznaczyć możesz tylko punkty które zostały określone z odpowiednią dokładnością. Jeżeli np. nie zachowała się osnowa, nie masz jak naliczyć tych punktów do punktów sąsiednich to z obowiązującymi przepisami powinieneś je ustalić na nowo. Tyle przepisów, a teraz spójrz od strony praktycznej. Wyniesiesz powiedzmy 5 działek z tego podziału tak jak są w Egib. Resztę działek wyniesie geodeta który przeliczy operat podziałowy, określi prawidłowo
Poza tym pamiętaj, że wyznaczyć możesz punkty który nie były wcześniej stabilizowane, więc teoretycznie jeżeli tą stabilizację zrobisz to dlaczego nie możesz punktów modyfikować?
@WykopowyGeodeta: Mam u siebie na jednej jednostce tak zrobioną modernizacje, ze w operacie są inne współrzędne niż w bazie EGiB - i nie było żadnych zmian od czasów modernizacji, żadnych rękojmi gwarancji ustaleń - historia punktów wskazuje bezpośrednio na operat z modernizacji.
Kurde ja się trzymam współrzędnych w ostateczności, jak już naprawdę nic nie mam, ani osnowy, ani sąsiednich punktów. To tak jak z powierzchnią - określają je granice nie na odwrót. Tu współrzędne określają zależności liniowe więc to rzecz wtórna.
@WykopowyGeodeta: zgadzam się z tym co napisał @spie_z_tata, chociaż mam bardzo małe doświadczenie w takich sprawach. Przy wyznaczeniu też podawałem miary, szkice źródłowe, a dodatkowo uzasadnienie takiego czy innego wyboru w sprawozdaniu (o tym że wiarygodne dane). Ale co kraj to obyczaj.
@WykopowyGeodeta: Ja wpisuję operaty pierwotne bo tylko je badam. W modernizacjach są takie babole, że widziałem robione ustalenia według rastra mapy ewidencyjnej podczas gdy dostępne były operaty pierwotne. To jest skandal i takie coś nie powinno mieć miejsca w normalnym kraju. A że mieszkamy tam gdzie mieszkamy to ewidencję muszą naprawiać właściciele działek przy udziale geodetów i pokrywać koszty z własnej kasy, pomimo, że oni nic złego nie zrobili, ale władza
@WykopowyGeodeta: na modernizację nie masz co patrzeć, a tym bardziej brać jej pod uwagę. Powołujesz się na ten operat sprzed 20 lat, odszukujesz osnowę, w razie czego przeliczasz punkty na pomierzone punkty osnowy, stabilizujesz i masz święty spokój, że zrobiłeś to jak należy.
@DanekRBI: No ogólnie i tak i nie. Uważam, że modernizacje- czytaj ustalenia granic- są bezcelowe. Nie da się dobrze ustalić granic za 10zł od działki- niech robią to właściciele, będzie lepiej (w teorii). U mnie ostatnio robili modernizację terenów objętych dawną fotomapą. Niektóre ogarnęli perfect, bo wyliczyli wsio z zarysów i sprawa jasna. A jak ktoś ma problem niech robi rozgraniczenie. Miejmy co robić, Panowie ( ͡° ͜ʖ ͡
@spie_z_tata: Ale co innego robić modernizację taką jak ja pisałem, a co innego jak się wprowadza dane z zarysów. Ale dla mnie to i tak wprowadzający w błąd i kłótniogenny obowiązek dla powiatów (modernizacja ewidencji). Nie służy w ogóle geodetom, właścicieli nieruchomości wprowadza w błąd, a osobom postronnym pokazuje, zazwyczaj w geoportalach, jakieś nierealistyczne granice pochodzące z map ewidencyjnych, które są o kant ... rozbić. Moim zdaniem modernizacja, poza nabijaniem kasy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DanekRBI: i tak, i nie. Jesli brak jest danych nt. granicy, to bardzo dobrze, że modernizacja powstała, bo można sobie mieć w dupie ustalenia granic. Jak coś komu nie pasuje to rozgraniczenia. Poza tym, ktoś mówi, że ma być łatwo?