Wpis z mikrobloga

#geodezja
Witam geodetów. Mam pytanie odnośnie wyznaczenia punktów granicznych.
Działka podzielona 20 lat temu + była modernizacja. Nie wznawiam znaków a wyznaczam punkty graniczne. ( nie była robiona stabilizacja)
Co wpisujecie w protokole pkt nr 7
"7. Oznaczenie dokumentów, na podstawie których dokonano wyznaczenia punktów granicznych"
Wpisujecie jako dokument "modernizacja i numer operatu ", czy po prostu "Aktualna baza EGiB"
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@spie_z_tata: A na jakiej podstawie robisz wtedy szkic? Bo o to chodzi, że przy wyznaczaniu punktów granicznych nie badam dokumentów z podziału, nie podaje osnowy (nie podaje czołówek z podziału) z przed 20 lat jak mam modernizację robioną 5 lat temu. Biorę mapę ewidencyjną wstawiam czołówki takie jak w aktualnej bazie egib i tyle. Wynoszę w teren aktualne pkt graniczne ujawnione w egib. W żaden spoób ich nie modyfikuje, a
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: a i błąd. Modernizacja może posiadać błędy. Np. masz podział niespełniający dzisiejszych standardów, ale współrzędne przeliczone do tego czołówki też mogą się zgadzać. Ja zawsze patrzę w operat pierwotny i patrzę na jakiej podstawie (osnowa), ktoś coś liczył- czyli robie zgodnie ze sztuką, nie patrzę na modernizację, bo to tylko rzecz wtórna. Staram się odnaleźć osnowę na którą rzecz była liczona, ewentualnie fragmenty ciągu i robię transformację.
Niejednokrotnie firma
  • Odpowiedz
Narobisz komuś problemy wynosząc "tylko" modernizację. Po pierwsze wyznaczyć możesz tylko punkty które zostały określone z odpowiednią dokładnością. Jeżeli np. nie zachowała się osnowa, nie masz jak naliczyć tych punktów do punktów sąsiednich to z obowiązującymi przepisami powinieneś je ustalić na nowo. Tyle przepisów, a teraz spójrz od strony praktycznej. Wyniesiesz powiedzmy 5 działek z tego podziału tak jak są w Egib. Resztę działek wyniesie geodeta który przeliczy operat podziałowy, określi prawidłowo
  • Odpowiedz
Poza tym pamiętaj, że wyznaczyć możesz punkty który nie były wcześniej stabilizowane, więc teoretycznie jeżeli tą stabilizację zrobisz to dlaczego nie możesz punktów modyfikować?
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: Mam u siebie na jednej jednostce tak zrobioną modernizacje, ze w operacie są inne współrzędne niż w bazie EGiB - i nie było żadnych zmian od czasów modernizacji, żadnych rękojmi gwarancji ustaleń - historia punktów wskazuje bezpośrednio na operat z modernizacji.
  • Odpowiedz
Kurde ja się trzymam współrzędnych w ostateczności, jak już naprawdę nic nie mam, ani osnowy, ani sąsiednich punktów. To tak jak z powierzchnią - określają je granice nie na odwrót. Tu współrzędne określają zależności liniowe więc to rzecz wtórna.
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: zgadzam się z tym co napisał @spie_z_tata, chociaż mam bardzo małe doświadczenie w takich sprawach. Przy wyznaczeniu też podawałem miary, szkice źródłowe, a dodatkowo uzasadnienie takiego czy innego wyboru w sprawozdaniu (o tym że wiarygodne dane). Ale co kraj to obyczaj.
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: Ja wpisuję operaty pierwotne bo tylko je badam. W modernizacjach są takie babole, że widziałem robione ustalenia według rastra mapy ewidencyjnej podczas gdy dostępne były operaty pierwotne. To jest skandal i takie coś nie powinno mieć miejsca w normalnym kraju. A że mieszkamy tam gdzie mieszkamy to ewidencję muszą naprawiać właściciele działek przy udziale geodetów i pokrywać koszty z własnej kasy, pomimo, że oni nic złego nie zrobili, ale
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: na modernizację nie masz co patrzeć, a tym bardziej brać jej pod uwagę. Powołujesz się na ten operat sprzed 20 lat, odszukujesz osnowę, w razie czego przeliczasz punkty na pomierzone punkty osnowy, stabilizujesz i masz święty spokój, że zrobiłeś to jak należy.
  • Odpowiedz
@DanekRBI: No ogólnie i tak i nie. Uważam, że modernizacje- czytaj ustalenia granic- są bezcelowe. Nie da się dobrze ustalić granic za 10zł od działki- niech robią to właściciele, będzie lepiej (w teorii). U mnie ostatnio robili modernizację terenów objętych dawną fotomapą. Niektóre ogarnęli perfect, bo wyliczyli wsio z zarysów i sprawa jasna. A jak ktoś ma problem niech robi rozgraniczenie. Miejmy co robić, Panowie ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@spie_z_tata: Ale co innego robić modernizację taką jak ja pisałem, a co innego jak się wprowadza dane z zarysów. Ale dla mnie to i tak wprowadzający w błąd i kłótniogenny obowiązek dla powiatów (modernizacja ewidencji). Nie służy w ogóle geodetom, właścicieli nieruchomości wprowadza w błąd, a osobom postronnym pokazuje, zazwyczaj w geoportalach, jakieś nierealistyczne granice pochodzące z map ewidencyjnych, które są o kant ... rozbić. Moim zdaniem modernizacja, poza nabijaniem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DanekRBI: i tak, i nie. Jesli brak jest danych nt. granicy, to bardzo dobrze, że modernizacja powstała, bo można sobie mieć w dupie ustalenia granic. Jak coś komu nie pasuje to rozgraniczenia. Poza tym, ktoś mówi, że ma być łatwo?
  • Odpowiedz