Wpis z mikrobloga

Ciekawe co na to Chiny?


TEHERAN, 5 października /TASS/. Według niego „nową erę naznaczy ustanowienie wielobiegunowego porządku światowego”. Współpraca między Iranem, Rosją, Chinami, Szanghajską Organizacją Współpracy (SCO), Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU) i Organizacją Współpracy Gospodarczej (ECO) „może doprowadzić do powstania nowej potęgi”, zauważył Raisi. Podkreślił, że państwa członkowskie SzOW odpowiadają za dużą część potencjału światowej gospodarki.

https://cutt.ly/nBeRIh7

#swiat #chiny #rosja #iran #stosunkimiedzynarodowe #gospodarka #uniaeuropejska #usa #bliskiwschod #wiadomosci
Pobierz contrast - Ciekawe co na to Chiny? 

SPOILER

TEHERAN, 5 października /TASS/. Wed...
źródło: comment_1664980295XJkmkJh38gRlJ9TnalbJR8.jpg
  • 23
Chiny zamieniły UE


@contrast:
Wymiana handlowa musi być obustronna, coś za coś.
Powiedz mi co postindustrialny skansen może w tym momencie zaoferować Chinom?
No jeszcze jest spory eksport luksusowych aut niemieckich marek, ale dalej?
Wydrukowane żetony z gwiazdkami?
@LaurenceFass: nie wiem jaka Ty masz wizję świata, ale dla mnie jeśli Chiny by na to poszły, a jestem. w 100% pewien,.że nie, to zamieniłby "siekierkę na kijek". To by oznaczało, że Chiny nie są żadnym młodym mocarstwem, a zarodkiem na hegemona z porażeniem mózgowym.

Chiny, Stany Zjednoczone i Unia Europejska odpowiadają za 60 proc. światowego PKB liczonego w bieżących cenach rynkowych oraz za ponad połowę światowego PKB mierzonego parytetem siły
@LaurenceFass: wystarczy, że oferuje im rynek zbytu, nie musi oferować nic więcej

Coraz więcej handlu z Chinami


Mimo, że w okresie pandemii obroty handlowe Wspólnoty z resztą świata zmalały, to nie dotyczyło to Chin. W 2020 roku handel między UE a Państwem Środka wzrósł w porównaniu do 2019 r. W ubiegłym roku eksport towarów z UE do Chin zwiększył się o 2,2 proc. (do 202,5 mld EUR z 198,2 mld EUR
W ubiegłym roku eksport towarów z UE do Chin zwiększył się o 2,2 proc. (do 202,5 mld EUR z 198,2 mld EUR w 2019 r.), a import o 5,6 proc. (do 383,5 mld EUR z 363 mld EUR w 2019 r.).


@contrast:
No sam widzisz tę dysproporcję i jej trend, dokładnie o tym piszę.
@LaurenceFass: mam wrażenie, że się nie rozumiemy wzajemnie. Czy uważasz, że w obecnej sytuacji Chiny zacieśnią współpracę z Rosją i Iranem. grając ewidentnie przeciwko interesom USA i UE. Czy Chiny są gotowe na wojnę handlową z tzw zachodnim blokiem?
Czy Chiny są gotowe na wojnę handlową z tzw zachodnim blokiem?


@contrast:
Otwarcie żadnej wojny nie będą prowadzić.
Nie mniej moim zdaniem są gotowi, dane, które przytoczyłeś pokazują kto jest bardziej od kogo zależny.

Oczywiście USA dominuje jeszcze w wielu dziedzinach nad Chinami, ale j.w. UE to skansen.
@LaurenceFass: Szanuję Twoje zadanie, jednak się z nim nie zgadzam ✋

Było mi bardzo miło wymienić opinie, ale mamy je skrajnie różne

UE to skansen


@LaurenceFass: muszę doczytać na ten temat, bo pierwszy raz się spotkałem z takim zdaniem i takie podejście trochę mnie to intryguje (ciekawi mnie czy jest to dość powszechny pogląd)
@LaurenceFass: @contrast
ChRL w dłuższej perspektywie czasu będzie żreć gruz przez m.in. dojechanie własnej demografii. Tak naprawdę to nie jest mocarstwo, a komunistyczny zakątek świata, który robi sobie typowo komuszy PR o wszechobecnym dobrobycie, zaawansowanej technologii i potędze militarnej. Wypisz, wymaluj - Rosja, czy PRL.

Oni tylko wyszli (częściowo) z ubóstwa, jak to typowe, biedne państwo, które zaczyna robić interesy z innymi i sprzedaje coś innego, niż ziemniaki. Raz na jakiś