Wpis z mikrobloga

Chciałbym zamknąć swoje IKZE (żeby nadpłacić kredyt hipoteczny, ale to bez znaczenia)
Będę musiał z tego się rozliczyć w przyszłorocznym PIT. Czy bank wyliczy jaka to kwota w PIT-11 który mi wyślą czy będę musiał "na piechotę" liczyć ile otrzymałem zwrotu z PIT w poprzednich latach?
#pit #ing #kredythipoteczny
  • 5
@absoladoo: to trochę nie do końca tak.

Jak odkładałeś na IKZE to zwrot podatku miałeś z tytułu PITu-37 (zakładam, że pracujesz "normalnie" tj. umowa o pracę lub inny podobny stosunek pracy skoro piszesz o PIT-11), gdzie kwota wpłacona na IKZE była dodawana do kosztu co obniżało podstawę opodatkowania, a to z kolei powodowało zwrot podatku.

Teraz jeżeli zlikwidujesz IKZE to zadziała to tak, że wszystko to co w poprzednich latach odłożyłeś
@Leniek: nieprawda - w przypadku IKZE po spełnieniu warunków wypłaty, tj. ukończeniu 65 lat i odłożeniu jakiejś kwoty na IKZE w 5 dowolnych latach, zysk jest opodatkowany ryczałtem 10% tak samo jak wszystkie wpłaty. Pytanie jest tylko co w przypadku zerwania IKZE przedwcześnie, chyba zajrzę do ustawy.
@absoladoo: domyśliłem się skoro o to pytasz ;-) Mało jest informacji w internecie na ten temat, sam przedwcześnie jeszcze nie wypłaciłem (czyli nie dokonałem zwrotu), ale z tego co widzę to:
- w ustawie o PIT, zysk z IKZE nie jest zwolniony z podatku dochodowego
- ustawa o IKE/IKZE nie stosuje w przypadku IKZE podziału na wpłaty i zysk

w związku z powyższym zakładam, że cała kwota, która wpłynie na twoje