Wpis z mikrobloga

No niestety znalezisko ubite, a szkoda.

@eudromos: to co tu robimy, to oglądając filmy o zabijaniu łamiemy wbudowane zabezpieczenia w głowie, które powstrzymują nas przed zabijaniem drugiego człowieka. Ładujemy w siebie przekaz, który w odpowiednim momencie może dać nam siłę, lub ją odebrać. Pociągnięcie za spust jest bardziej skomplikowane niż komuś się wydaje. Blokady w naszych głowach sprawiają, że wielu chętniej popełni samobójstwo niż da sie zmusić do zabicia drugiego człowieka. WIęc traktuj "czerpanie satysfakcji z oglądania" jako trening, który Cie przygotuje i uratuje życie, bo nie bedziesz miał tylu wątpliwości w odpowiedniej chwili. Polecam lekturę "O zabijaniu", te mechanizmy są tam doskonale opisane przez Grossmana.
  • 3
@uirapuru: nie przekonuje mnie ta narracja. To co widzę to rozrywkę gawiedzi - igrzyska gdzie ludzie z bezpiecznych trybun obserwują jak inni ludzie umierają. Bez żadnej refleksji. Widzę dehumanizację, która prowadzi do eskalacji nienawiści. Ja tego nie kupuję. Tak jak pisałem w wątku - jestem z całego serca po stronie Ukrainy. Godzę się ze wszystkimi konsekwencjami sankcji nałożonych na Rosję i uważam, że powinny być dalej zaciskane. W pełni popieram proces
@eudromos: ale wiesz, to tylko Twoja interpretacja. Każdy upatruje w tym co innego. Ja Tobie tlumacze tylko jak dziala mechanizm. Dehumanizacja jest jednym z jego elementów, koniecznym, żebyś nie zwariował, to forma obrony.
Ja Tobie tlumacze tylko jak dziala mechanizm


@uirapuru: niezupełnie tylko to - przemycasz jednocześnie w tym argument, że celem oglądania tych filmów jest przesunięcie granicy, oraz sugerujesz, że w obecnej sytuacji jest to pożądane. Ja nie zgadzam się ani z jednym ani z drugim. Moim zdaniem celem oglądania jest głównie niezdrowa rozrywka - przesunięcie granic jest skutkiem ubocznym. Tak samo uważam, że celowe przesuwanie granic w Polsce w obecnej sytuacji przyniesie