Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad instalacją do grzania wody w bloku.
Wspólnota mieszkaniowa - 12 mieszkań (około 30 osób).
Posiadamy już 2 pompy ciepła oraz 9kW fotowoltów.

Od czego zacząć, aby sprawdzić czy to się opłaca w naszym przypadku?

#fotowoltaika
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@E_L_: Należy porównać obecny koszt ogrzania wody na podstawie faktur od dostawcy energii (np. sieć miejska, gaz, pelet itp.). Dobrze jest mieć ilość GJ lub kWh przed sobą potrzebną do podgrzania wody w ciągu roku. Następnie dobrać rozwiązanie oparte na fotowoltaice, obliczyć koszt pozyskania tej samej ilości energii w nowy sposób i obliczyć różnicę w kosztach. Jeśli jesteście na zasadach barterowych (opust, net-metering), łatwo obliczyć zysk energetyczny po rozbudowie instalacji.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Korzystamy z podgrzania wody korzystając z prądu wytworzonego przez panele.W zeszłym miesiącu przeszliśmy na rozliczenie 2x w roku i prąd chcemy wykorzystać do ogrzewania z pomp ciepła, a do ogrzania wody zamontować instalację solarną.
  • Odpowiedz
@E_L_: Podgrzewanie wody bezpośrednio z energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych to moim zdaniem niewłaściwe i złe rozwiązanie. Tak można robić jedynie, gdy zapotrzebowanie na wodę jest okresowe latem np. w domku letniskowym. W budynku wielorodzinnym woda jest podgrzewana przez cały rok. Jednak z powodu niskiej sprawności modułów fotowoltaicznych, nie ma szans na uzyskanie takiej ilości energii latem, aby potem w zimę odebrać ją z sieci do podgrzania wody bez budowania
  • Odpowiedz
@E_L_: Przyjmuj 1kW/m2(latem) do kilkuset W/m2(zimą) w warunkach Polskich. Sprawność solara to końcowo ~80%.
Musisz wiedzieć ile chcesz zagrzać wody, czy cały rok czy tylko w okresie letnim. Jeżeli cały rok to co robić z nadmiarem energii w okresie letnim.
Jeżeli macie PC gruntowe to teoretycznie można tym nadmiarem grzać grunt i "ładować" go na zimę.

Dużo pytań, dużo zależności, mało informacji.
  • Odpowiedz