Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #prawo #niewiemjaktootagowac Chciałbym zmienić nazwisko na dwó-członowe. Słyszałem że trzeba mieć powód i zazwyczaj podaje się że powodem który jest uznawany jest to że ma się jakieś nazwisko które jest powodem do śmiechu dla innych. Ja mam historię taką że moja babcia zmajstrowała mojego ojca będąc w małżeństwie z gościem o nazwisku powiedzmy Kowalski a była w małżeństwie z powiedzmy Nowakiem. Potem rozwiodła się z Kowalskim i wyszła za mąż za Nowaka ale nazwisko mojego taty pozostało Kowalski. Mój biologiczny dziadek pił wtedy dużo alkoholu i nie zgodził się na to aby mój tata miał jego nazwisko ale od kiedy ja się urodziłem został abstynentem i ogólnie zmienił się o 180 stopni/ Niestety mój starszy już nie żyje a dziadek nie może sobie wybaczyć że mój tata nie nosił jego nazwiska. A więc nazywam się Rafał Kowalski a chciałbym zrobić prezent dla mojego dziadka i zmienić na nazwisko Rafał Nowak-Kowalski, tym bardziej że mój dziadek nie ma żadnego męskiego potomsta o nazwisku Kowalski i z tego co wiem to w polsce juz mężczyzn o tym samym nazwisku co mają moi dziadkowie nie ma i nazwisko zniknie wraz z nimi. Czy taki argument jest akceptowalny?
  • 2
@BieremyGolfa: Nie wiem, jak bywa z nazwiskami, ale jednym powodem do zmiany imienia jest też używanie innego imienia na co dzień i chęci, aby nie było nieścisłości w urzędach (że w korespondencjach itp. mówią na ciebie Rafał, a masz na imię Kuba). Moja babcia właśnie z tego powodu zmieniła imię i jako dowód przynosiła listy od przyjaciół. Z dwuczłonowymi nazwiskami bywa tak, że przy służbie można poprosić o dwuczłonowe, ale no