Wpis z mikrobloga

Dlaczego dla ludzi z #ibs #crohn lub po prostu zapaleniem układu pokarmowego stosuje się dietę "lekkostrawną", która składa się w dużej mierze z produktów prozapalnych typu oczyszczone zboża (biały ryż, jasne pieczywo) a nie wskazane są produkty działające przeciwzapalnie (orzechy, oliwa, zielone warzywa, tłuste ryby)? Jak to działa?

Drugie pytanie: dlaczego jednym z podstawowych substancji w walce z chorobami zapalnymi jelit jest mesalazyna, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, a te mają mocno szkodliwy wpływ na błonę śluzową układku pokarmowego i mogą prowadzić do wielu schorzeń min. wrzodów?

#dietetyka #pytanie #pytaniedoeksperta
Oake - Dlaczego dla ludzi z #ibs #crohn lub po prostu zapaleniem układu pokarmowego s...

źródło: comment_1662830039yI97jgobbQZIJumGwpmJVE.jpg

Pobierz
  • 5
Ja stosowalem sie do diety crohnowej + mesalazyna przez dluzszy czas: efektem byla strata wagi, wymeczenie i kompletny brak efektow

Po pracy z dietetykiem zostaly dobrane bardzo rozne produkty - sporo z nich bylo wczesniej niewskazanych i od roku jakos zycia dramatycznie rozna. Waga pod kontrola, sampoczucie lepsze a wiekszosc uciazliwosci ustapila.
Nawet moge sobie pozwolic na cos niezdrowego jak nie jem za czesto.
A i obecnie bez mesalazyny zupelnie.

Wychodzi na
@Oake: wiem, że odkopuje temat ale sam zostałem zdiagnozowany niedawno i przeglądam wykop i inne. Mój lekarz nie nakazał mi żadnej zmiany w diecie oprócz unikania laktozy. Czyli mleka i niektórych serów(bo nie wszystkie mają laktozę) i mesalyzyne. Zobaczymy jak podziała. Wolałbym nie brać immunosupresyjnych.

@noofaq @general_row_grotecki
@Piastan: udało mi się w końcu trafić na rozsądnego lekarza. W skrócie dzieta low FODMAP na 6 tygodni plus leki na ten czas mi pomogły. Teraz tylko okazjonalnie biorę leki na wzdęcia (to zwykle przy stresie). Ale wydaje mi się, że jeden przypadek ibs drugiemu nie jest równy i to bardzo indywidualna sprawa.
U mnie skonczylo sie wycieciem kawalka jelita, dieta pomagala bardziej zmniejszac dolegliwosci niz im zapobiegac.

I teraz mam problem juz w druga strone czyli ucze sie jesc mniej zeby nie zmienic sie w kule tluszczu ¯\(ツ)/¯ (kiedys mozna bylo zrec ile wlazlo a i tak masa spadala)