Wpis z mikrobloga

Mama konkret pytanie do ekspertów znajdujących się na tym wspaniałym portalu

#energetyka #elektryka #elektrykapradnietyka #kiciochpyta #kryzysenergetyczny #wegiel

Jak się odbywa bilansowanie całego systemu elektroenergetycznego kraju?

Scenariusz 1 Słońce sobie świeci lato 25C. Z farm słonecznych/ wiatrowych załóżmy jest 15% zapotrzebowania kraju "na prąd" załóżmy 5000 MW . Nagle się zachmurza tak że nie było to przewidziane w najdokładnejszych prognowach. Jak na szybko się uzupełnia 5000MW "energii"

Scenariusz 2 Jest pochmurno i nie wieje. Więkoszśc energi "produkujemy" w elektrowniach na węgiel. Nagle wychodzi słońce i zaczyna wiać, zakładając odwrotny scenariusz niż w punkcie 1. Jak się bilansuje dodatkowe 5000 MW? Szybko można odłączyć elketrownie? Sypie się mniej węgla? "przepala się jakoś te 5000 MW?
pijmleko - Mama konkret pytanie do ekspertów znajdujących się na tym wspaniałym porta...

źródło: comment_16627969805ngAvzPLssqYCV9NJAbtpH.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pijmleko: nie znam się ale chodziłem do technikum.
Jest coś takiego jak elektrownie szczytowe. Np na górze Żar plus zapora w Rożnowie i Czchowie.
Plus import
  • Odpowiedz
@pijmleko: ogólnie to elektrownie konwecjonalne pracują w ciągłym "nadmiarze". Używają trochę więcej paliwa niż jest potrzebne do produkcji trochę więcej pary niż aktualnie potrzebuje trochę niedociążona turbina. Ta niewykorzystana moc turbin to rezerwa wirująca, która ma właśnie dostarczać moc przy nagłych wzrostach zapotrzebowania lub awariach elektrowni. Oczywiście większe niedobory trzeba uzupełniać nowymi elektrowniami, gdzie w uproszczeniu szyczytowo-pompowe startują w kilkadziesiąt sekund, gazowe w kilkadziesiąt minut, a węglowe w kilkadziesiąt godzin.
W
  • Odpowiedz
Wszystkie wały wirników turbin+generatorów w systemie są też swego rodzaju magazynem energii. Docelowo ma być utrzymywane 50 Hz, jednak gdy produkcji jest mniej niż zapotrzebowania, liczba obrotów/minutę spada. Daje to czas na uruchomienie elektrowni szczytowo-pompowych lub awaryjne pociągnięcie dodatkowych mocy zza granic PL. Jeśli to nie pomaga, w systemie KSE są też zabezpieczenia, które odłączają poszczególne linie odbiorców gdy Hz spadnie do np 49,5.
Generalnie ten przykład który podałeś, tzn nagły ubytek
  • Odpowiedz
@pijmleko: Generalnie z wiatrem czy słońcem to też nie jest tak, że w minutę nagle trafiają lub znikają jakieś ogromne ilości energii. Przy wietrze w ogóle jest to bardzo płynne, bo wiatrak, który się kręci, sam z siebie ma w ten sposób zgormadzoną energię. Nieco gorzej wygląda ze słońcem, bo tu faktycznie zmiany w ramach paneli są gwałtowne. Ale wciąż największe nasze farmy to nie jest aż tak znacząca ilość energii
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@pijmleko: PSE zamawia moc prognozowana w czasookresach 15 minutowych w źródłach konwencjonalnych, w OZE produkcja regulowana jest poprzez zmianę współczynnika mocy, elektrownie szczytowo-pompowe i hydroelektrownie pracują w trybie ciągłej gotowości i załączają generatory praktycznie bezzwłocznie po dyspozycji, reszta jest bilansowana na mostach energetycznych z innymi państwami
  • Odpowiedz