Wpis z mikrobloga

Grę o tron oglądnąłem za jednym zamachem, wciągnąłem się i teraz jestem na bieżąco z #rodsmoka.

Jestem już po trzecim odcinku, i niestety, ale nie przyzwyczaję się. Ten rastafariański spadkobierca Valyrii pasuje tu do kontekstu jak psu siodło i nikt mi nie wmówi że nie został tu wsadzony wyłącznie z politpoprawnych powodów.

I nie chodzi mi tylko o to, że po świecie stylizowanym na średniowieczną Anglię (plus smoki) jedna rodzina Jamajczyków rozbija się jakby nigdy nic. Sęk w tym, że nikt tego nie zauważa :).

Pomijam już fakt, że taki cast przypadł przypadkowo jak powiedziano - najpotężniejszemu rodowi w Westeros (drugi Tywin?). Przecież Lord Corlys i jego synowie których poznaliśmy w ostatniej bitwie są w tym świecie zdecydowanie odmieńcami. Nie mniej, niż odmieńcem był Tyrion Lannister, a przecież w jego wypadku wszyscy go zauważali i komentowali: od jego własnej rodziny i innych możnych Westeros, po dziwki i plebs. Ba - ośmielali się nieraz na niewybredne żarty a on musiał sobie z tym radzić mimo swojej pozycji.

W świecie Rodu Smoka wszyscy wydają się być prawdziwie woke i color-blind. Blond dready nikogo nie dziwią, małi mulaci biegający po Kings Landing nie budzą żadnej reakcji. A przecież całe tło nie jest multikulturowe - jest właśnie średniowiecznym europejskim społeczeństwem (plus smoki).

Dlatego mam nadzieję (choć płonną jak mniemam), że wedle starożytnej zasady "murzyn ginie pierwszy" gościu zostanie w miarę szybko #!$%@? i polityczna poprawność przestanie psuć odbiór i klimat.

Albo się przyzwyczaję.



#houseofthedragon #graotron
reventon - Grę o tron oglądnąłem za jednym zamachem, wciągnąłem się i teraz jestem na...

źródło: comment_16627115242HmPtZflOtTE6CUq4aX9c6.jpg

Pobierz
  • 19
@Gjt1337: a co po 3 odcinkach można napisać, prócz tego, że jest nudno, nie ma spisków, zwrotów akcji, cliffhanger, bitw czy spektakularnych scen prócz smoków? obrażanie innych jako argument było stosowane w piaskownicy, miałem nadzieję że tutaj będzie trochę wyższy poziom, ale widać mentalnie chyba niektórzy jeszcze siedzą w piasku.
@Castellano: Ale do czego argument? Ja mam po prostu beczkę że ktoś po obejrzeniu 3 odcinków w swojej recenzji napisał rozprawkę o kolorze skóry różnych postaci gdy w HOTD nie jest z tym przesadzone. Oczywiście Corlys kłóci się z kanonem książkowym i temu nie zaprzeczam. A to co Ci się podoba a co nie to kwestia gustu.
@reventon: Mam taki sam problem, szczególnie że w Grze o tron wszystko ładnie zapakowali nie psując klimatu. Wyobraźmy sobie że tubylcy zza muru wyglądają tak jak tutaj spadkobierca Valyrii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@reventon Ale wiesz, że on nie jest Targaryenem? Pochodzi ze starożytnej Valyrii gdzie ona sama była dość zróżnicowanym etnicznie krajem.
Srasz się o kolor skóry, a gdyby wszyscy co do jednego byli biali to już byłoby cacy xD
Oczywiście dopiero gdy pojawią się jeden czarny na 10 białych mamy do czynienia z "poprawnością polityczną" xd
A mnie się za to wydaje, że to lekki rasizm. Bo jak to inaczej uzasadnić?
Zresztą producentami
@Filippa: I właśnie w got było git na południu kalambusy na północy biali, a tu targaryenowie którzy mają #!$%@? na punkcie czystej krwi mieszają sie z bambusami (ʘʘ)
@miniut1: Na jakim poludniu? Cale essos na poludniu? O ile wrzucanie czarnych w tym miejscu to troche strzal w stope (tyle co zrobili z wszystkich czarnych z bialymi wlosami zeby pokazac poboczna linie) to przeciez czyli sniadzi w Dorne ale tez murzyni czy rozne inne kolory w Essos.