Wpis z mikrobloga

Kurde, zastanawiam sie jak podejść do projektowania postow na FB, bez jakkiegoś zaawanwsowanego fotomontazowego skilla...

Sytuacja wygląda tak, że po kursie marketingu internetowego mam mieć teraz 3 miesięczny staż w małej agencji reklamowej i dzisiaj mi powiedział facet przez telefon ze bedą chcieli zebym np. robil grafiiki do postow na fb (mam wykształcenie w grafice), ale wlasciwie to nigdy tego nie robilem, a jak tak patrze na jakies przyklady z behance, to wydają sie wymagać dobrego skilla w fotomontażu, no i ogólnie jakoś mi ten rodzaj projektownaia nie siedzi... Wolałbym robić np. jakieś landing page, czy nieskomplikowane bannery itp. Ale jak juz musze te posty, to zastanawiam sie jak do tego podejść, albo jak wy do tego podchodzcie. Nie wiem, moze zaproponować wykupienie mi jakiegoś freepika i stamtąd wspomagąć sie tłami, a do tego np. jakieś zdjęcie, przykładowo hamburgera z jakiegos stocka, tekst i w ten sposób działać?

#grafika #grafikakomputerowa #socialmedia
  • 14
  • Odpowiedz
@essos: podsumowując to wygląda tak, że skończyłeś edukację w tym kierunku, dodatkowo doszkalałeś się kursami a i tak nie potrafisz nic zrobić?
Gratuluję dobrze spożytkowanego czasu i udanej edukacji.
Z fartem.
  • Odpowiedz
@essos: ale masz wykształcenie w grafice + kurs marketingu, co akurat w tym przypadku wiąże się ze zleceniem które masz wykonać, bo ta grafika ma zostać użyta w celach marketingowych to powinieneś takie rzeczy umieć i wiedzieć jak to się robi, a nie potrafisz.
Tak ja to widzę, to nie jest jakiś atak personalny tylko stwierdzenie pewnych faktów na podstawie informacji które podałeś.
Z fartem.
  • Odpowiedz
@Hissis: To po co mi gratulujesz, jak nie ma czego. Przysżłosci nie byłem w stanie rpzewidzieć, jak bym wiedzial to zrobilbym inaczej, wiec co poradze. Daj lepiej jakieś rady, zamiast pisac ironie i mowić ze to zaden atak, tylko se piszesz nie wiadomo po co. Poza tym nawet majac w tym wyksztalcenie, nie musi oznaczać ze uczylem sie robienia postów czy bannerów na fb, na studioach byly to glownie logo,
  • Odpowiedz
@essos: Jesli potrafisz zrobic baner, potrafisz zrobić głupie kafelki na instagrama. Projektując myślisz modułowo. Raczej nie photoshop, tylko Figma/XD eweentualnie indesign.
Zapytaj ich jakie materiały są w stanie Ci zaoferować i jaki jest ich budżet, czy będą mieć zdjęcia, czy to będą foty ze stocka. Tła, typografie powinieneś teoretycznie ogarnąć samemu, a potem tylko wymieniać foty. Najlepiej zrobić sobie systemem nakładki, żeby zmieniać małe elementy - w obrębie jednej kampanii.
  • Odpowiedz
Raczej nie photoshop, tylko Figma/XD eweentualnie indesign.


@karenkristi: A czemu do postow na fb i instagrama, Figma/ XD albo indesign, mialyby sie lepiej sprawdzić?
  • Odpowiedz
gratulowałem, żebyś nie czuł się tak źle w Twojej aktualnej pozycji i z tym co starałem się Tobie uświadomić.

Z fartem


@Hissis: a co byś zrobił, jakbyś tak zmarnowal czas? Skąd byś wiedział gdzie teraz pojsc? Ja zrobiłem ten kurs marketingu internetowego, ale tez byc moze niepotrzebnie
  • Odpowiedz
@essos: ja pewnie z taką świadomością szukałbym jakiejś drogi na skróty żeby sobie zrekompensować stracony czas, pewnie wdałbym się w jakieś przestępcze otoczenie i próbował tym sposobem i z pomocą pieniędzy uzyskanych z procederu nadrobić te lata. Nie wiedziałbym gdzie pójść, pewnie zachowałbym się instynktownie.
Nie mniej jednak opisałem tylko swój hipotetyczny punkt widzenia, nie zachęcam i nie polecam takiej drogi.
z fartem.
  • Odpowiedz
@essos: ostatnio mnie próbowali w social media klienci wrobić, ale się wykpiłem. Jeżeli masz Photoshopa to w nim to rób, opcjonalnie Affinity Photo lub coś podobnego, albo Canva. Adobe też ma jakiś nowy soft specjalnie pod sociale, chyba Adobe Express. Widziałem, że ludzie chwalą, ale nie bawiłem się.

A co do samej roboty - bardzo ważne jest ogarnięcie sobie templatek pod klienta. Potem znajdujesz jakieś zdjęcie/grafikę/stocki, dodajesz treści pasujące do
  • Odpowiedz
@essos: Dlatego, że miarki i siatki działają dużo sprawniej. Nie musisz pracować na milionie warstw, Indesign daje Ci opcje ustawienia strony wzorcowej, co jest często bardzo pomocne. Stworzenie gridu jest niesamowicie szybkie w porównaniu do odtworzenia tego samego w ps.
Oczywiście to ma zastosowanie jeśli działamy zgodnie ze sztuką projektowania i jest to dla nas ważne i korzystamy z siatek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@karenkristi: posty na fb w indesignie xD az mi sie przypomina jak znajoma projektowala strony w illustratorze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@essos: zapytaj czy maja jakies konto na freepiku czy cos i ciagnij gotowce stamtad. ALe ostrzegam, na dluzsza mete robienie tylko i wylacznie postow na sociale wykonczy Cie psychicznie
  • Odpowiedz
@karenkristi: posty na fb w indesignie xD az mi sie przypomina jak znajoma projektowala strony w illustratorze ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@TeflonDon: Ej, jak byłem młodszy to sam w Illu uczyłem się robienia prototypów interfejsów. Na praktykach/stażu działaliśmy na macowym Sketchu, a wtedy jeszcze nie było profesjonalnej alternatywy na Windowsa typu Figma, Adobe XD, bym mógł sobie w domowym zaciszu próbować :D
  • Odpowiedz