Wpis z mikrobloga

Tl;dr: potrzebuję porady w kwestii Radeonów (sterowniki, model-wydajność-budżet).

Siema Mirasy. Holdowanie RTX 3XXX już powoli mnie męczy i zaczynam interesować się Radeonami, jednak wiele złego naczytałem się nt. sterowników do różnych gier i ogólnie problemów z wyświetlaniem grafiki. Jesteście w stanie powiedzieć jak to wygląda obecnie z najnowsza wersją sterów?

Obecnie mam GTX 960, bez dużej presji czekałem na powrót normalnych cen, dostałem solidną podwyżkę w robocie, więc nie będzie mi bardzo szkoda wydać trochę grosza na zabawkę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rynek i specyfikację RTX obserwuję od dawna, śledziłem 3070 lub 3080 (jeśli cena by spadła w okolice 3k), ale AMD pomijałem zupełnie ze względu na te obawy o sterowniki i nie wiem w zasadzie jaki model w dobrej cenie by się opłacało wziąć.

Budżet: ~2700 max
Rozdziałka: 1440p @ 170Hz, wysokie detale lub FSR 2.0
Gry: raczej nie AAA, dużo klasyki, sporo gier wydanych do 2020 roku, najbardziej wydajnościowym tytułem który chciałbym ograć to MSFS na wysokich (FSR/DLSS).
Soft: Photoshop, acad, może kiedyś amatorsko edycja video.

Jest sens pakować się w AMD i zaoszczędzić parę stówek (ew. wziąć wyższy model) czy lepiej czekać na rozwój sytuacji z RTX? Karta ma mi posłużyć minimum 5 lat i dobrze jak będzie tam rozsądny stosunek poboru prądu do wydajności.

Sponsorowanym artykułom nie ufam, dlatego wolę Was zapytać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#amd #radeon #kartygraficzne #pcmasterrace
  • 12
Jesteście w stanie powiedzieć jak to wygląda obecnie z najnowsza wersją sterów?


@grzegoor:

W ostatnim czasie dwa razy instalowałem sterowniki.
Pierwszy raz po zmianie z nvidii: stare sterowniki odinstalowałem przy użyciu DDU, a nowe weszły bez problemu. Drugi raz po zmianie płyty głównej na czysty win 10 i wstępnie sterowniki nie chciały się instalować. Potem coś mi się pomyliło, zainstalowałem radeon pro zamiast radeon adrenalin, odinstalowałem pro i adrenalin weszło bez
qrak01 - > Jesteście w stanie powiedzieć jak to wygląda obecnie z najnowsza wersją st...

źródło: comment_1662665555nCesxiAjxaSVofVWzJXBiC.jpg

Pobierz
@qrak01: dzięki za analizę i info. RT mnie nie interesuje, jedyny powód dla którego ciągle się waham (poza tymi legendami o sterownikach) to DLSS, bo jest zaimplementowany do większej ilości gier. Nigdy nie bawiłem się w OC CPU jak i GPU, więc jeśli OC to jedynie stockowe. Jeśli chodzi o chłodzenie, to raczej 3 wentylatory dla świętego spokoju.

Czyli co, nie masz jakichś krzaków lub błędów graficznych na swoim radku? Wszystko
@grzegoor:
Pod koniec żywota miałem więcej problemów z moim starym 1070 prawdę mówiąc. Na Radeonie jeszcze nic. Przeglądałem sporo dyskusji na reddit, właśnie odnośnie problemów z AMD (chłodzenie, crashe, soft) i raczej dominowały opinie, że początek RDNA1 był problematyczny, ale z czasem rozwiązali problemy (a przynajmniej większość). RDNA2 (czyli seria 6000) miała dużo lepszy start. Może kwestia tego, że AMD radzi sobie coraz lepiej w kwestii softu. Niedawno widziałem jakieś info,
@qrak01: obecnie mam CPU 3500X, w przyszłości może upgrade na 5600X po spadkach cen, więc w sumie AMD SAM wydaje się być dobrą opcją, która może dać nawet wyższą wydajność niż nvidia w tym samym segmencie GPU. Poczytam jeszcze trochę, zobaczę jak się klaruje przyszłość po premierach obu stajni i podejmę decyzję. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@grzegoor: obserwuj pepperka i patrz co tańsze rtxy 3060, rx 6600/xt. Ja osobiście wyrwałem za <1900 RX 6700(nie xt). Niezła karta do 1440p, i nie tak daleko w wydajności od rtx3060ti kosztujący sporo/więcej, nie uwzględniającrej trejsingów. W grach jednak lekkie rt mogę włączyć i mieć bite 60fps, jak w control.
@grzegoor: Bardzo ładnie opisane oczekiwania i potrzeby. W Twoim przypadku i budżecie najlepszy będzie Radeon RX 6700 XT lub 6750 XT. W Twoich grach będą szybsze i bardziej energooszczędne niż RTX 3060 Ti, który kosztuje podobne pieniądze. Wydajnościowo bliżej im do droższego RTX 3070, a do tego Radeony mają więcej VRAM (12 GB), więc do 1440p wystarczą na dłużej.

DLSS to solidny argument za RTX, ale szybko traci na znaczeniu, bo
@Labovsky: właśnie to co mnie (teraz) martwi, to że FSR 2.0 jest implementowane powoli, lub do najnowszych gier, z pominięciem tych które FSR 1.0 już mają, np. F1 22 lub 21.

Model 6750 XT w zasadzie mało mi się przewijał przez Amazon czy peppera etc.. Należę do osób które nie zaczynają od przeglądania cen GPU na 10 e-sklepach, i jakoś ten model nie wpadł mi w oko. Jakie ceny się kształtują
@grzegoor: jest teraz jakaś promka w XKOM, bo kupisz tam RX 6800 za 3329 zł, a RX 6700 XT za 2299 zł i to są naprawdę dobre ceny, bo do tej pory karty te kosztowały co najmniej 300 zł więcej w najtańszych wersjach. Formula X Promo

6750 XT to przyspieszony model 6700 XT, więc nie trzeba się o niego zabijać, jeśli jest wyraźnie droższy od 6700 XT.

A co do FSR
@Labovsky: czytałem wczoraj ten artykuł dot. FSR. Myk polega na tym, że mogę indywidualny wykorzystać - 10% kod rabatowy na Amazonie i zastanawiam się czy poczekać na racjonalną cenę na amazon.pl i wtedy kupić, czy te 3300 to już górna granica.

Btw. ten model za 3300 godny uwagi?