Wpis z mikrobloga

Skąd się wziął związek frazeologiczny o żółwim tempie jako metaforze powolności skoro one są szybie jak konie w galopie i zapierdzielają jak szalone? A może chodzi o to, że są głupie i za późno ogarniają, o co chodzi w żartach? Ale skąd to wiadomo skoro nikt nie opowiada żółwiom żartów, a jeśli opowiada, to może one się śmieją wewnętrznie głośniej niż inne stworzenia uznane za szybsze?
amortyzacja - Skąd się wziął związek frazeologiczny o żółwim tempie jako metaforze po...

źródło: comment_1662264535teAmLnw2GKbRaR1KumjezX.jpg

Pobierz
  • 14
@amortyzacja kiedyś miałem żółwie i nie powiedział bym, że były demonami prędkości więc może chodzi o to, że zazwyczaj się im nie spieszy :)

W podobnym klimacie, w moim otoczeniu jest paru koniarzy. Po rozmowach na temat różnych chorób ich zwierząt mam wrażenie, że osoba, która wymyśliła określenie "końskie zdrowie" chyba nigdy nie widziała konia na oczy.
@Kshaq: inna sprawa jest taka ze konie tzw sportowe to są potomkowie innych chorowitkow które maja tylko dobre cechy do ujeżdżenia lub skoków ale do pracy w gospodarstwie totalnie się nie nadają. Te gospodarskie były całkiem odporne No ale coś za coś coś jak z psami rasowymi i mieszańcami. Kundel Burek zje buta i najwyżej sierposra a niektóre rasowce trochę nie taka karma i łeło trzeba weterynarza ( ͡° ͜
@Kshaq: @Thome: w tym powiedzeniu chodzi o sile i krzepe a nie zdrowie w sensie medycznym. Jak ktos #!$%@? w polu albo lesie, dzwiga ciezary, pracuje ponad sily to mowi sie, ze ma "konskie zdrowie". W sensie medycznym mowi sie "zdrow jak ryba". Uprzedzam blyskotliwe zarty, nie chodzi o ryby z odry ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@amortyzacja: żółwie są wolniejsze niż większość gadów przez fakt posiadania skorupy. Najprawdopodobniej w yoku ewolucji najpierw rozwinęły spodnią część (plastron), jako przystosowanie do grzebania. Niestety, takie przekształcenie ograniczyło ruchomość w stawach kończyn i żółwie nie są w stanie chodzić tak efektywnie jak większość gadów.