Wpis z mikrobloga

2187 + 1 = 2188

Tytuł: Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia
Autor: Larry Wolff
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788366419117
Tłumacz: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
Liczba stron: 748
Wspaniała to była książka o tym jak widziana i odkrywana była Europa Wschodnia przez przedstawicieli zachodu w XVIII wieku.

Autor przedstawia jak wyglądały wyobrażenia i fascynacja tym barbarzyńskim światem, jak wyglądały podróże po Polsce, Rosji i pozostałych krajach, których zacofanie często były szokujące, aż tak, że samo wkroczenie do Polski brzydziło i raziło. Także pojawiają się kraje na południu od Polski oraz badania nad ludami je zamieszkającymi. Książka przedstawia jak próbowano definiować te rejony, rysować mapy, a to wszystko w kontekście ogromnych zmian, gdzie słabło Imperium Osmańskie, Rosja rosła w siłę, a Polska upadała i w końcu znikła z map.

Oprócz tego dużo fascynacji Rosją oraz sukcesami Piotra Wielkiego i Katarzyny, próby odkrywania Rosji zwłaszcza przez tę drugą oraz szukanie granicy między Europą a Azją w Rosji.

Bardzo szeroki obraz, który pozwala poczuć ten świat. Autor przedstawia jak wiele mitów wtedy powstało, ale także jak wiele ówczesnych odkryć i refleksji miało wpływ na powstanie żelaznej kurtyny po 2 wojnie światowej. Omawia najważniejsze książki, które się wtedy ukazały, wymiany listów, relacje z podróży.

Książka w bardzo ambitny sposób przedstawia mnóstwo problemów historycznych, a przy okazji jest piękną podróżą przez historię całej ówczesnej Europy i Polski oraz pozwala poczuć jak wyglądało życie w tamtych czasach.

Do tego bardzo ładne wydanie od wydawnictwa MCK Kraków, ale oczywiście jak zwykle ciężka do kupienia w rozsądnej cenie.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #historia #historiabookmeter
s.....w - 2187 + 1 = 2188

Tytuł: Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w ...

źródło: comment_1661941907ZKzxyPc61a5CNLz2t2qb3M.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • 2
@BRTM opinie podróżników głównie, wielokrotnie było podkreślane, że wystarczyło granice przekroczyć, żeby odetchnąć od Polski. Ci z zachodu bardzo negatywnie widzieli niewolnictwo chłopów, jakby od tego brały się całe problemy Polski

Ale za to dużo zachwytów było nad konstytucją

Nie to że Polska była jakaś najgorsza, bo jeszcze gorzej wypadają wszystkie nie do końca określone narody, Tatarzy i inne mniejszości, ale najwięcej jest o Polsce i Rosji
  • Odpowiedz
@smierdakow: Mam tę książkę na liście „do przeczytania” (obok setki innych pozycji), a dzięki Twojej opinii szanse na zapoznanie się z nią wzrosły.

O książce tej usłyszałem czy to w jakimś nagraniu publicystycznym, czy też w artykule, już nie pamiętam, ale nie tyle w kontekście sprawnego odmalowania naszego regionu i tego „jak wyglądało życie”, ile pokazania, jak oświeceniowy Zachód tworzył mity i stereotypy o tej części Europy, a także budował swój
  • Odpowiedz
O książce tej usłyszałem czy to w jakimś nagraniu publicystycznym, czy też w artykule, już nie pamiętam, ale nie tyle w kontekście sprawnego odmalowania naszego regionu i tego „jak wyglądało życie”, ile pokazania, jak oświeceniowy Zachód tworzył mity i stereotypy o tej części Europy, a także budował swój oparty na wyższości stosunek wobec tutejszych narodów.

@smierdakow: @BRTM: Sam premier Mateo polecał tę książkę (6:10) w ramach takiej narracji,
  • Odpowiedz
@smierdakow: Czytałem parę lat temu tę książkę w oryginale i mocno utkwiły mi w pamięci wątek Casanovy w moich rodzinnych Puławach, któremu lokalny chłop sutenerował swoją córkę, ale ta wybiegła z płaczem, bo sutenerował ją przypuszczalnie wyłącznie do seksu niepenetracyjnego, - przecież musiała pozostać dziewicą! - a Casanova postanowił wykorzystać ją w konwencjonalny sposób oraz jednego z francuskich ambasadorów w Petersburgu, który był autorem owego wspomnianego przez Ciebie bon motu o
  • Odpowiedz