Wpis z mikrobloga

Posiadam rtx 3080 12gb od kfa2 i wydaje mi się, że temperatury karty są zbyt wysokie. Na obrazku i w komentarzu screenshoty parametrów z jednej gierki. Jak widać, temperatury dochodzą do 87 stopni przy obciążeniu 92% i prędkości wentylatora 1600rpm. Obudowa silentium regnum rg4. Gdy na obudowie odpalę pełną moc wiatraków (fizyczny przełącznik), to temperatury spadają do 82-84 stopni, więc tak robię zazwyczaj. W komentarzach dorzucam zdjęcia z wnętrza obudowy.

Da się coś z tym zrobić? Czy moze jednak nie ma się czym przejmować? Nie wiem na ile to istotne, ale dodatkowy wiatraczek, który znajduje się na górze karty (ostatnie zdjęcie), nie mieścił mi się pod ramem, więc nie wpiąłem go w zatrzaski na karcie, tylko położyłem luzem, mniej więcej w miejscu, w którym powinien być.

#pcmasterrace #kartygraficzne #nvidia
Pobierz ToJestNiepojete - Posiadam rtx 3080 12gb od kfa2 i wydaje mi się, że temperatury kart...
źródło: comment_1661885532xpt0pgz1JkPrQpimsJSX7J.jpg
  • 29
@ghost310: Ja miałem na myśli, że jakbyś odpalił dowolną grę i miał w niej kartę obciążoną na +/- 92%, to może faktycznie byłby to jakiś punkt odniesienia do powyższych screenshotów, ale może jestem w błędzie. Albo jakiś gpu benchmark, to wtedy mamy w miarę uniwersalny pomiar. A tak ogólnie to jakie masz temperatury?
@ToJestNiepojete:
Myślałem, że z tym dodatkowym wiatraczkiem to jakiś bait, ale faktycznie dali takie coś. xD

Miałem tą budę. Na górze masz 1 wentylator, czy 2? Jeśli włączyłeś z "low" na "high" obroty, a temperatura karty spadła, to znaczy że trochę mały przepływ powietrza. Ta obudowa mieści na froncie 3 wentylatory 120mm, na górze 2 wentylatory 120 lub 2 wentylatory 140mm.

Jeśli na górze masz 1 szt 120mm IMO dałbym go
Pobierz qrak01 - @ToJestNiepojete: 
Myślałem, że z tym dodatkowym wiatraczkiem to jakiś bait...
źródło: comment_16618896814Erah4l1wqy6ocSAlbmltT.jpg
@Ralphs: @qrak01: No to muszę poczytać o undervoltingu i będę coś próbował zrobić. Rozumiem, że optymalnie jest poniżej 80 stopni? Jeśli chodzi o wiatraczki w obudowie, to mam tak, jak na powyższym obrazku. Na górze nie ma żadnego. Jak zabawa z kartą okaże się niewystarczająca to rozejrzę się za wiatraczkami, ale 30 zł za sztukę to przegięcie.

@ghost310: A jakie obciążenie karty miałeś w tej grze?
Na górze nie ma żadnego.


@ToJestNiepojete:
To może tłumaczyć temperatury. Możliwe, że jest za mały przepływ powietrza. Otwórz może boczny panel i zobacz czy temperatury spadną. Tylko szkła nie zbij.

... a co do wiatraków to Arctic P12 masz za ~20 zł sztuka. O tych pisałem bo używam i są znośne, ale możesz jakichś używanych 120 mm poszukać, tylko mogą być głośniejsze. Mniej wydajne niż obecny brak nie będą.
@qrak01: Ale ten dodatkowy wentylator na górze jest zbędny bo generalnie wyciąga wchodzące powietrze z górnego frontowego wentylatora i wyrzuca je na zewnątrz (na pewno jakaś jego część) zresztą każdy test to potwierdza dlatego lepiej na górze zamontować zwyczajnie jeden nad cpu. Nie wiem jakie OP ma dokładnie wentylatory ale niech zmieni je na wydajniejsze np. silent wings 3 140mm 1600rpm. Ta obudowa to najchłodniejszych także nie należy a 3080 generuje
silent wings 3 140mm


@nandrolone:
OP stwierdził, że 30 zł za wiatrak to dużo, a zaproponowałeś taki który podniósłby wartość tej budy o 50% ( ͡º ͜ʖ͡º)

Co do układu: dwa górne wentyle są cofnięte do tyłu, ale zgadzam się że przynajmniej jeden nad CPU by się przydał.
Ale ta buda jest kiepska niestety ;-)


@nandrolone:
Jest kiepska, ale nie jest tragiczna. Powtórzę: miałem dokładnie ten model do niedawna i z autopsji wiem jaka jest i co w niej można.

U mnie na górze siedział radiator 240mm, na froncie 3 wentylatory i na tyle ten jeden 120mm. Temperatury były akceptowalne, a górne wentylatory w kooperacji z tylnym pięknie dmuchały ciepłym powietrzem.