Wpis z mikrobloga

2173 + 1 = 2174

Tytuł: Wojna i pokój
Autor: Lew Tołstoj
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
Liczba stron: 1759
Forma książki: e-book
"Wojna i pokój" to dzieło prawdziwie monumentalne - mamy bowiem do czynienia z ponad 1600 stronami, na których przedstawione zostało życie rosyjskich arystokratów w czasach wojen napoleońskich. Powieść głośna, wielokrotnie ekranizowana, "klasyka". Czy zachwyciła mnie? Niestety nie. Czy darzę ją pewną sympatią? Owszem, ale chyba jest to naturalnym skutkiem spędzenia tylu godzin z wykreowanymi przez Tołstoja bohaterami.

Postacie są bowiem jedną z najmocniejszych stron tej książki. Przeżywane przez bohaterów doświadczenia powodują zmiany w ich myśleniu i podejściu życia. Pojawiają się ciekawe interakcje społeczne, dynamiczne relacje itd. W tym względzie powieść staje się nawet niekiedy lekko wciągającą - kiedy np. narzeczona jednego z bohaterów nawywija takich akcji, że aż zastanawiamy się co z tego wyniknie. ;D

Czytając dzieło Lwa Tołstoja, nie potrafiłem uniknąć mimowolnego porównywania go z inną XIX-wieczną powieścią - "Nędznikami" Wiktora Hugo. Podobna objętość, podobny okres historyczny, ale jak dla mnie Francja jest zdecydowanie górą w tym zestawieniu. W "Nędznikach" czytamy głównie o ludziach z niższych warstw społecznych, w "Wojnie i pokoju" - wprost przeciwnie. W pierwszej książce mamy dość niewielkie grono głównych bohaterów i fabuła rozwijana jest w bardziej klarowny sposób. W powieści rosyjskiej już na samym początku zostajemy rzuceni w wir spotkań na stołecznych salonach i moskiewskich balach - spotykamy licznych hrabiów, hrabiny, księciów, księżne, skutkiem czego ja zacząłem przyzwoicie ogarniać "kto jest kto i kim jest dla innych" tak mniej więcej po 450 stronach. xD

O czym w ogóle jest "Wojna i pokój"? No właśnie o wojnie i pokoju, a jej fabuła wygląda mniej więcej (w ogromnym skrócie, bo pomijam bitwy opisane na mniej niż 100 stronach) tak:
* poznajemy bohaterów - Sankt Petersburg, Moskwa, arystokracja - te klimaty
* bitwa pod Austerlitz i niespodziewana klęska wojsk rosyjsko-austriackich (w których to służą niektórzy z naszych bohaterów)
* romanse i życie po zawarciu pokoju w Tylży
* bitwa pod Borodino, której rezultat Wikipedia ładnie określa jako "taktyczne zwycięstwo Francuzów, strategiczny odwrót Rosjan" - a zatem mamy tu do czynienia z krwawą jatką, skutkującą śmiercią ponad 80 tysięcy ludzi w przeciągu 3 dni. Brutalność tego wydarzenia nie omija oczywiście głównych postaci fabularnych.
* zdobycie i pożar Moskwy
* rejterada Wielkiej Armii Napoleona i bitwa nad Berezyną
* epilog, w którym Tołstoj serwuje nam swoje grube historiozoficzne rozkminy

Niewątpliwym plusem tej lektury jest to, że obecnie wiem o wojnach napoleońskich więcej niż udało mi się wynieść ze szkolnych lekcji historii. Opisy bitew są skonstruowane dość ciekawie i sporo faktów historycznych wchodzi przy okazji do głowy.

"Wojna i pokój" to literatura rosyjska, ale Polska i Polacy pojawiają się na kartach tej powieści wiele razy - wszak przedstawiciele naszej nacji stanowili ponad 10% armii Napoleona podczas inwazji na Rosję (nota bene zwanej też "drugą wojną polską"), a sam kraj był częściowo pod zaborem rosyjskim. Jest to więc jeden z powodów, by po dzieło Tołstoja sięgnąć. Dla mnie ważnym powodem była też po prostu chęć zapoznania się z klasyką literatury i poznanie "na własne oczy" bohaterów, których wielokrotnie możemy ujrzeć na ekranach. W ogólnym rozrachunku polecam, ale warto być przygotowanym na długie godziny mało wartkiej akcji.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #literaturapieknabookmeter
informatyk - 2173 + 1 = 2174

Tytuł: Wojna i pokój
Autor: Lew Tołstoj
Gatunek: litera...

źródło: comment_1661797291GGZZQINBCsgqvgNOtVt4dQ.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-11-07 - Użytkownik Poligraf_Poligrafowicz ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-05-01 - Użytkownik ialath ocenił na: ★★★★
@Snuffkin: listę przeczytanych bardziej da się odtworzyć z mojego profilu na LC, bo na Wykop wrzucam opinie tylko o wybranych pozycjach. ;)

Patrząc na moją półkę na Legimi, gdzie dodaję książki, które prędzej czy później przeczytam, to mam tam np. takie "klasyki" (w sumie to nie wiem gdzie stawiasz granicę tego, czy coś należy do klasyki):
* Reymont - "Ziemia obiecana"
* Virginia Woolf - "Fale"
* Joseph Conrad - "Nostromo"