Wpis z mikrobloga

Znalazłem licznik (pic rel) z pomiarem dwukierunkowym, możliwością ustawienia taryf. Korzystam z G12 W.
Czy dam radę ustawić tą taryfę przez port rs485, czy potrzebuję port optyczny? Czy mogę szczytywać licznik automatycznie podłączając go pod sieć?
Ktoś posiada podobny licznik i bawi się w sprawdzanie pomiarów PGE lub Taurona?

Licznik DTS-1946 MODBUS -RS485, 230V, 5(100)A wyposażony jest w duży i czytelny wyświetlacz oraz przeznaczony jest do zdalnego odczytywania pomiarów energii elektrycznej poprzez magistralę MODBUS RTU (RS485)


#fotowoltaika #elektryka
Smiejsiezzycia - Znalazłem licznik (pic rel) z pomiarem dwukierunkowym, możliwością u...

źródło: comment_1661756938Xz1lQYuKbwX1VRxi1qREXf.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Smiejsiezzycia: W licznikach nigdy nie grzebałem ale modbus to modbus - działa to na zasadzie rejestrów i żeby zmienić np. taryfę będziesz pewnie musiał w rejestrze 100 wpisać wartość jakąś albo go po prostu przerzucić na true.
Odczyt też będzie po tym RSie pewnie - będziesz musiał odczytywać jakąś komórkę rejestru za pomocą np. libki pymodbus dla pythona.
  • Odpowiedz
@Smiejsiezzycia: Ja mam u siebie zrobioną komunikację rs485 na liczniku Orno OR-WE-517, tylko że mam jedną taryfę. Odczytuje sobie zużycia i moce dla wszystkich i dla poszczególnych faz.

Pamiętam, że ma możliwość ustawienia czterech oddzielnych taryf, ale jak to się robi to nie pamiętam.

Licznik musi mieć wtedy ustawioną datę i godzinę, a najlepiej jakby się sam przełączał na czas letni.
  • Odpowiedz
No ale skoro masz odczyt i dane w prosty sposób możesz przepchnąć do HA, to napisanie YAML’a który to ogarnie jest banalne (wręcz idę o zakład ze sa gotowce), w przeciwieństwie do ogarniają modbusa … nie mówię ze to jakaś magia, ale jednak dużo bardziej upierdliwe …
  • Odpowiedz
@Smiejsiezzycia: Ja kupiłem taki
Eastron SDM630-Modbus
z ali i działa ładnie od prawie roku. nie ma to taryf ale zlicza kwh poprawnie, natywne wsparcie w domoticz jest po rs 485. W HA chyba też działa acz nie testowałem sam.
  • Odpowiedz