Wpis z mikrobloga

Mirasy, polećcie proszę jakiś w miarę dobry pirometr laserowy (cyfrowy). Zależy mi, aby miał jak najszerszy zakres temperatur (szczególnie tych powyżej 0°C) oraz możliwość wyboru zakresu pomiarów (grupy materiałów) w celu uzyskania jak najbardziej precyzyjnego wyniku.

Oczywiście nie chodzi mi o urządzenie za miliony monet. Czy znajdę coś godnego uwagi do 100-150 zł?

#pirometr #termometr #kiciochpyta #elektronika #pytaniedoeksperta
  • 15
@Pawel929: nie mam tego modelu, ale miałem okazję porównać z moim mestekiem. Ten yatowy trochę szybciej robił/wyświetlał pomiary i ma wszystkie funkcje o których wspomniałeś. Spoko jest też funkcja pomiaru ciągłego, czasami by mi się przydała. Niestety nie wiem jak z awaryjnością.
@marcho87: No właśnie zastanawia mnie kwestia wody i ogólnie cieczy. Jak bardzo jest to dokładne w porównaniu z badaniem temperatury ciał stałych i czy to w ogóle wyłapuje transparentną substancję, czy raczej dno naczynia, w którym się znajduje? Jaką emisyjność termiczną ustawiasz na wodę?
@Pawel929: na wodę nie zmieniam nic, tj zostawiam emisyjność na 0.95. Teoretycznie dla maksymalnej precyzji i powtarzalności mógłbyś manipulować emisyjnością o te kilka setnych i/lub kalibracją termometru (jeżeli masz termometr wzorcowy, lub jakieś wzorcowe źródło odniesienia)

Termometr bezkontaktowy mierzy tylko i wyłącznie temperaturę powierzchni obiektu. Np. jak masz wylaną wodę na drewniany mebel, to zmierzy Ci temperaturę tej wody, a nie mebla.

w opisie YT-732010 na allegro jest dość fajnie wyjaśnione
@Pawel929 cieszę się że mogłem pomóc.

Ciekawe jak z awaryjnoscia będzie, ale pewnie z tym problemów mieć nie będziesz. Wydawał mi dość solidnie wykonany i zapewne jak go mechanicznie nie uszkodzisz to będzie działał.
@Pawel929: @marcho87: Podepnę się do tematu. Czy ten YATO YT-73201 nie będzie miał problemów z poprawnym odczytem temperatury
- Wody
- Niklowanej rurki cieplnej
- Ludzkiej skóry
? Szukam czegoś naprawdę porządnego na prezent, więc nie chcę kupić totalnego badziewia.
@101101101 dla osoby znającej temat emisyjności prawidłowy pomiar wody jak i niklowanej rurki nie będzie sprawiał problemów. Zwłaszcza że wcześniej można ten model skalibrować.

Jeżeli chodzi o pomiar temperatury ciała to nie ma szans na precyzję termometrów medycznych w żadnej marce pirometrów. Teoretycznie mógłbyś skalibrować i mniej więcej by pokazywał, ale różnic konstrukcyjnych nie przeskoczysz. Dokładnie chodzi o optykę i przetwornik, który to nie pracuje w zakresie kilkunastu stopni jak w termometrach
@marcho87: Orientujesz się może, czy ta kalibracja jest trudna? Tzn. czy poradzi sobie z tym bez problemów osoba starej daty po 60-tce? I druga sprawa to czy emisyjność też ustawia się ręcznie w tym pirometrze? Trzeba to robić za każdym razem w zależności od tego czego temperaturę będzie się chciało mierzyć?