Wpis z mikrobloga

Ręce mi już opadają. Od roku borykam się z problemem z kompem. Zaliczyłem już dwie kosztowne wizyty u informatyka i problem nadal nawraca (z przerwami 2-3 miesięcznymi). Komputer wysłużony, ale i7 4790 i GTX 1080 wystarczą do zabawy. Problem jest taki, że #!$%@? zalicza solidny zwis, po czym zaczyna się resetować samoczynnie raz za razem. Muszę go odłączyć od prądu. Jak pojawi się pierwsza zwiecha to już potem dzieje się to codziennie. Informatyk zrobił czystkę systemu, naprawiał dyski bo były problem z partycjami - problem ustał na 2 miechy. Drugie podejście informatyka - wymiana zasilacza. 3 miechy spokoju i dzisiaj znowu komp rozpoczął swoją zabawę - 5 razy zawieszony system od rana. Zaobserwowałem, że problem pojawia na drugi dzień po wcześniejszym obciążeniu systemu - przy drugiej katastrofie był to Cyberpunk, teraz wróciłem do Warhammera 3. Nadmienię, że temperatury są cały czas w normie (sprawdzałem). Już nie wiem co mam robić. Informatyk napomknął o wymianie pamięci RAM, ale zastanawiam się czy nie wymienić płyty głównej, ramu i procesora. Osioł był ze mnie i przy modernizacji komputera kilka lat temu zostawiłem płytę z socketem 1150. A ma ona już z 10~ lat jak nie więcej. Warto zainwestować w I5 12240, dobre pamięci DDR4 i płytę główną z socketem 1170? Jeszcze #!$%@? mam "nowiutki" zasilacz 600W za 350 zł - jego też trzeba by wymienić przy takim procku i GTX1080? Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady, bo takie wizyty u specjalisty to mnie słono kosztują, a końca problemu nie widać :/
#informatyka #komputery #sprzetkomputerowy
  • 11
@Kraniec: próbowałeś wyjąć grafikę i sprawdzić czy problem nadal występuje? Musisz wykluczyć przynajmniej częściowo niektóre podzespoły. Jeżeli np. to nie problem z grafiką, to zostaje zasilacz albo płyta główna. Jeżeli zasilacza jesteś pewny to zapewne układ płyta cpu ram, któraś część robi problemy. Jako, że wymiana i tak obejmuje wszystkie 3 to może być najrozsądniejsze wyjście - wziąć coś z 12gen Intela. Zasilacz zostanie, bo 600W spokojnie to uciągnie chyba, że
@Kraniec przetestuj kości ram. Miałem podobne problemy i okazało się że jedna kość wywala błędy a w międzyczasie wymieniłem kompa i tylko ramy ze starego zostawiłem bo miałem 4ry kości po 16gb. I na nowym kompie to samo i dopiero wtedy wpadłem na pomysł że to ramy, bo jedyne że starego pudla rzeczy to były.
@Kraniec: sprawdzenie RAM-u to podstawa, a i dość proste, ale możesz jeszcze jedną rzecz sprawdzić, mianowicie czy problemu nie powoduje uszkodzony przycisk obudowy. Piszesz o zawieszeniu kompa, walnięty przycisk to raczej przypadkowe resety, ale sprawdzić warto. Możesz wypiąć kabelki Power SW i Reset SW z płyty głównej i odpalić "na krótko" i testować.
@Stan_Przedzawalowy: @balrog84: Testowałem kości ram programem chyba to był Memtest?. Do tego wiem, że informatyk wykonywał różnorodne testy na mocnym obciążeniu i nie wykazywało błędów. Co najgorsze, że jak zawiozłem sprzęt do naprawy to wtedy oczywiście zaczynał działać solidnie i nie resetował się. Wydaje mi się, że wymiana wszystkich trzech podzespołów będzie logicznym wyjściem, bo inaczej znowu wymienię same kości i okaże się po 3 miesiącach, że jednak nie to.
@Kraniec: Jeżeli to płyta główna, a ta jest najbardziej podejrzana, to będziesz wymieniał różne rzeczy i kręcił się w koło, a problem zostanie. Co do spięć, dlatego właśnie sprawdź przyciski, odepnij je zupełnie, poza tym upewnij się, że płyta jest przykręcona zgodnie ze sztuką, a wszystkie kable jako tako uporządkowane i nic na niej nie leży, z kurzu także warto dokładnie oczyścić.

Wizualnie na płycie możesz szukać wybrzuszonych kondensatorów elektrolitycznych, albo
@Kraniec: Z takich jeszcze głupot to przychodzi mi do głowy bateria CMOS, która po tylu latach mogła się wyczerpać, ale to co opisujesz nie za bardzo pasuje, objawiałoby się raczej gubieniem ustawień BIOS - jakimś przypadkowym resetem. A ten brzęczyk systemowy zwany głośnikiem masz podpięty? Daje jakieś sygnały (kody błędów przy tych resetach)?

Przykładowa tańsza konfiguracja:
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b660m-ds3h-ddr4-9642637/
https://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-12100f-3-3-ghz-12-mb-box-bx8071512100f-9643936/

Procek i3-12100F z kodem za 499 zł. i5-12400F jest za 919 zł. RAM
i7 4790


@Kraniec: podmiana procka chyba nie wchodzi w grę bo mimo że najtańsze sprawne procki pod ten socket kosztują 10 zł to nie zdołasz go obciążyć tak jak i7 ze względu na to że pewnie obciążasz go tylko przy grach a na tym nie pograsz. Symptomy wskazują na odklejający się chipset od płytki w płycie lub procesorze bo karty graficzne raczej dają ładny bsod i można wywnioskować z błędu co
@Kraniec: To jest tak zwana usterka tymczasowa, najgorsza do diagnozy a tym bardziej przez neta. Podstawa to podmiana każdego podzespołu lub testowanie na innym kompie, co nie zostało zrobione.

zalicza solidny zwis

podczas tego zwisu jest dźwięk czy wszystko staje?
ISO test - tyle, że musisz mieć elementy na wymianę. Ciężko takie coś zdiagnozować, jeśli masz aż taki rozrzut czasowy.
To może być DIMM, mobo, cpu, albo grafa - wrzucić testy softwareowe dimm'ow, cpu I grafiki - zobaczyć rezultaty, ewentualnie na teście któregoś problem się zreplikuje - wtedy masz jakiś punkt startu.
@aarahon: @slavoy: @Mecowaty: Panowie. Szanuje, że staracie się profesjonalnie pomóc, ale ja jednak jestem mocnym laikiem, jeżeli chodzi o sprzęt komputerowy. Postanowiłem, że jutro z rana zajrzę na płytę główną czy są widoczne usterki i w przypadku braku widocznych przez @balrog84: usterek zamawiam nową płytę, ram i procesor. Dziękuję Wam, za pomoc i rady! Będę informował jak potoczyła się sytuacja.