Wpis z mikrobloga

Mam 100-200k
W co zainwestować? Strata nie boli, ale jednak wolałbym pewne budowanie portfela na przyszłość
widziałem coś co nazywa się pracownia finansowa, ale trochę scamem mi pachnie
lokaty - średnio, nie pobiją inflacji
może jakiś w miarę risk-averse i pewny biznes przy którym nie trzeba dłużo dłubać, typu wynajem tirów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakieś pomysły, sprawdzone rozwiązania?
#inwestycje
  • 8
  • Odpowiedz
@PiesLat2230:
Przy takiej inflacji nic risk-averse jej nie pobije, więc jeśli ma pobić inflację i być risk-averse to imho masz trochę nierealistyczne wymagania.
Jak ma być risk-averse to najprościej obligacje skarbowe indeksowane inflacją. A jak ma mieć szanse pobić inflacje w przyszłości, gdy trochę spadnie, to ETF akcji na cały świat. Zysk większy w długim terminie, kosztem krótkoterminowej stabilności. To są sprawdzone "biznesy" przy których nic nie trzeba dłubać.
A tak
  • Odpowiedz
- poczytać tag (najlepiej przed zadaniem pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) - nie jesteś wyjątkowy, pojawia się takie samo co kilka dni (najwyżej kwota się zmienia)


@radekr: czytałem, kusi mnie inwestycja w coś co zapewni mi pasywny dochód - 4/5% oferują lokaty, niemniej jednak one się wahają - fajnie byłoby wrzucić w parę rzeczy, ta pracownia finansowa mnie kusi - reklamują 10-15%, nawet jeśli to będzie
  • Odpowiedz
@PiesLat2230: Przecież obligacje o których wspomniałem zapewnią Ci pasywny dochód. Masz teraz ponad 6%, a od drugiego roku 1% + wartość inflacji.
Tak samo masz etfy na spółki dywidendowe, nawet pewnie się znajdzie na dywidendowych arystokratów (spółki, które chyba od 25 lat płacą nieprzerwanie dywidendy). Pewnie w tym artykule będzie więcej:
https://inwestomat.eu/jak-osiagnac-5000-zl-z-dywidend-i-odsetek-miesiecznie/
Zatem generalnie jeszcze raz zachęcam by poczytać polecane przeze mnie blogi, na pewno jest to wartościowa wiedza, a i
  • Odpowiedz
@PiesLat2230: Zależy które. 10-letnie nie, ale już 4-letnie tak. Są i takie, które wypłacają co miesiąc :) Wszystko znajdziesz na stronie ze szczegółami danego typu obligacji.
Np. tu:

https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-roczne-ror/ror0823/

masz napisane:

Odsetki:
naliczane od wartości nominalnej, wypłacane po każdym miesięcznym okresie odsetkowym

Jednak pamiętaj proszę, że jest to nieoptymalne podatkowo, tzn. lepiej jest by te odsetki się akumulowały i zarabiały kolejne pieniądze, a podatek był płacony na końcu. Stąd przy długim
  • Odpowiedz