Wpis z mikrobloga

Wyobrażacie sobie że paliwo mogłoby dziś kosztować 30-50zł/l? Właśnie z takim poziomem cen mamy do czynienia na rynku energii elektrycznej.
Przez lata energia kosztowała 150-250zł/MWh
Dziś energia kosztuje 1200-3500zł/MWh

Gdyby dziś konsument musiałby kupić energie po cenie rynkowej w taryfach godzinowych to prawdopodobnie mocno spadłaby oglądalność w TV ponieważ w godzinach 19-21 trzeba by zapłacić ok 5zł/kWh z marżą, przesyłam i VATem

Przekraczamy także moment w którym firmom zaczyna opłacać się montować magazyny energii.

#fotowoltaika #magazynenergii
  • 25
@Czabiii: Dopiero jak rachunki będą przychodziły to będzie szukanie winnego. Wydaje mi się że niektórzy emeryci wolą kajzerkę zjeść niż obejrzeć wiadomości. Może rodzice będą oglądali ale dzieciaki zakaz gry na PC wieczorem (500W 2,5zł). Ciekawe jak tam ludzie z domami grzanymi prądem, dupy nasmarowane?
@robertx: Ludzie przekonani wyliczeniem instalacja + koszt ogrzewania przez 10 lat w cenie prądu po ~20gr/kWh twierdzili inaczej. Jedyne co im zostanie za pare lat to sprzedać tanio dom lub zamontować klime z funkcją grzania
@Mateos2: Wszystko mam na prąd. Ciekawe czy stary prosument dotrwa do tego ~2035, czy go anulują gdy zacznie dochodzić do blackoutów.

@robertx: Będzie drogo, ale na tle innych źródeł nadal najtaniej w eksploatacji, jak wprowadza taryfy godzinowe będzie można w końcu użyć opcji Smart w pompie ciepła i akumulować ciepło w tańszych godzinach.
@zibizz1: Nie jestem przekonany, czy będzie w stanie konkurować np z takim drewnem. Poza tym większość pomp jest dobrana na styk do zapotrzebowania budynku, pracują stosunkowo długo przez całą dobę, więc ominąć"drogie godziny" w szczycie sezonu będzie ciężko
@Mateos2: Pewnie wzięło się to stąd, że drewnem ogrzewane są zazwyczaj stare, nieocieplone i nieszczelne domy gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże. W nowym domu budowanym zgodnie z wt2021 zapotrzebowanie to około 40 kWh / m2/rok czyli na każdy m2 musisz spalić 1.2 kg drewna na cały rok. Więc czy to takie mało energetyczne źródło to bym nie powiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przekraczamy także moment w którym firmom zaczyna opłacać się montować magazyny energii.


@zibizz1: nie zaczyna. To już jest fakt. Rynek magazynów energii w Europie eksplodował.
Montuje się tego też kilkaset jak nie tysiące miesięcznie
@robertx: Fajne jest jak to robisz kilka razy do roku i wtedy kiedy masz ochote, ale jak sie budzisz w domu i jest zimno, musisz wyjść za 15 minut z domu a musisz jeszcze rozpalić to juz nie jest kolorowo
@zibizz1: To już jest kwestia odpowiedniego budynku, wiem o czym piszesz bo u rodziców kiedyś miałem tak samo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale jak masz nowy/dobrze ocieplony dom to temperatura w trakcie doby spadnie Ci w nim o stopień, może półtora. Tak samo można zbudować instalację (płaszcz wodny+bufor) że podniesie komfort i cieplny i korzystania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robertx: jak nawalisz betonu jak w moim ocieplonym domu to 1 stopień na dobę przy -10 może być
pobudujesz, pomieszkasz to pogadamy :), wszystko można, różne cuda na kiju. Ale na końcu docenisz zupełną bezobsługowość domu.
@zibizz1: Nie pobudowałem, ale wyremontowałem i mieszkam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Póki co ze wszystkich możliwych rozwiązań najlepiej mi się mieszka ogrzewając gazem, ale kocioł na Drewno/pellet/groszek również jest na wszelki wypadek