Wpis z mikrobloga

@kezioezio: Jak mu pasuje taki styl życia? Nic nie stoi na przeszkodzie by mógł żyć tak jak 100 lat temu, srać pod okapem, nie mieć dostępu do edukacji, medycyny, bieżącej wody, elektryczności i mechanizacji oraz być gadającym narzędziem rolniczym na usługach pana i plebana.
  • Odpowiedz
  • 313
@kezioezio Taaa i 10 dzieci gdzie po drodze drugie 10 zmarło przed skończeniem 2 roku życia, a te co przeżyły zasuwały w polu a buty zakładało się w kościele tylko, ojciec chlał i bił a matka chorowała psychicznie. Super czasy do życia. A no i msza była po łacinie to się dużo nie rozumiało co się dzieje oprócz mówienia amen jak wszyscy inni mówią xD
  • Odpowiedz
@kezioezio: szacunek do boga o ktorym nic nie wiedzieli bo msze byly po łacinie, a na egzemplarz biblii mało kogo było na takich wsiach stać (zakładajac ze ktorys z chlopow w ogole potrafil płynnie czytać). Rzeczywiscie zajebiste czasy i wiara
  • Odpowiedz
  • 123
@OddajButa123: :

@kezioezio: szacunek do boga o ktorym nic nie wiedzieli bo msze byly po łacinie, a na egzemplarz biblii mało kogo było na takich wsiach stać (zakładajac ze ktorys z chlopow w ogole potrafil płynnie czytać). Rzeczywiscie zajebiste czasy i wiara


@OddajButa123: Dzisiaj jest po polsku, biblia kosztuje jakieś grosze, albo można za darmo w necie czytać, a ludzie i tak nadal nie wiedzą w co wierzą.

W
  • Odpowiedz
@kezioezio: Fun fact mój pradziadek pochodził z takiej zabitej dechami wiochy gdzie był stolarzem. Sam nie miałem okazji spotkać, ale z opowieści wychodzi że był naprawdę ostrym antyklerykałem i nie miał problemu z innymi kulturami/seksualnościami (a w okolicy byli prawie wszyscy od świadków Jehowy i Żydów po cyganów i Ukraińców). Jego syn (mój dziadek) też jest bardzo anty-kościelny i otwarty, więc tamte czasy wcale nie musiały wyglądać tak czarno-białe jak prawica
  • Odpowiedz
@jamajskikanion: oczywiscie, ze nie bylo, ale prawica dziala w taki sposob, ze odwoluje sie do czasow, ktorych chlopsko-rozumkiem nie mozna zweryfikowac, bo ludzie ktorzy wtedy zyli juz nie zyja. stad oni sie brandzluja do wielu osob/wydarzen, ktore jak to zwykle w skomplikowanym swiecie bywa: byly rozne, ale oni wybiorczo lapia sie jednej narracji mowiac i tlumaczac ludziom: kiedys bylo latwiej, bo nie bylo lewadztwa XD
  • Odpowiedz