Wpis z mikrobloga


Mircy i Mirabelcy, pytanie odnośnie AGD. Otóż posiadam w domu zmywarkę BOSCH SMS53N18EU/32.

Pewnego cudownego dnia okazało się, że po zakończonym cyklu mycia wyrzuca błąd E09 i nie grzeje wody oraz nie suszy zawartości. Razem z tatą dostaliśmy się do wnętrza zmywarki i zauważyliśmy, że grzałka, która znajduje się w pompo-grzałce, wygląda na uszkodzoną - było widać przypalenie i odpryski na jej powierzchni. Pompa natomiast działała normalnie.

Kupiłem nową pompo-grzałkę, ale okazało się, że problem z grzaniem nadal występuje, a w międzyczasie pojawił się problem z odpompowywaniem wody. Wezwałem wtedy okolicznego serwisanta, który wyczyścił wszystkie węże oraz sprawdził czujnik temperatury i stwierdził, że problem z grzaniem jest spowodowany przez przekaźniki HD7FD na płycie sterującej, które wymieniłem i dodatkowo sprawdzono mi diody, które znajdowały się obok.

Pomimo tego nadal grzałka nie grzała. Okazało się, że pompo-grzałka jest jednak niekompatybilna z moim modelem zmywarki, więc ją zwróciłem i kupiłem jedynie grzałkę oraz ją podłączyłem.

Niestety w chwili obecnej grzałka nadal nie grzeje, niektóre programy nie mogą skończyć działania i jakby cały czas trwało mycie wstępne, pomimo faktu, że czas do końca mycia upływa normalnie i końcowo zatrzymuje na 00:01, a mycie trwa nadal. Nie jest także wyświetlany żaden numer błędu.

Czy ktoś może ma pomysł co należałoby dalej zrobić w takim wypadku? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, bo zaczynam się czuć jak @wasiuu.
Bestiariusz - ! #agd #majsterkowanie #naprawa #naprawiajzwykopem #elektronika #elektr...

źródło: comment_1661101619OoKhnzSA3ZLwi6EnRjTCob.jpg

Pobierz
  • 51
  • Odpowiedz
@s---k: Nie wiem jakie napięcie powinno być na grzałce, ale na pewno podawane jest AC. W gniazdku mam ~234V.

@Polanin: Metodą prób i błędów wypinałem kolejno wszystkie elementy podłączone do płytki sterującej. Doszedłem do wniosku, że zmywarka nie zmienia swojego działania, gdy wypięte są pojemnik na sól, czujnik zmętnienia wody oraz czujnik temperatury (chyba). Pojemnik na sól nie powinien mieć wpływu na nic, a czujnik temperatury powinien działać prawidłowo, skoro
  • Odpowiedz
@s---k: Pomiędzy grzałką i zerem w gniazdku jest identycznie, czyli około 95V. Grzałka ma kod producenta 9000681677.

Jeśli to ważne, to dodam, że płytka sterująca i grzałka połączone są czterema przewodami. Miernik daje wynik tylko przy połączeniu 1-2, 1-3, 2-3.
  • Odpowiedz
@s---k: Ja sprawdzam to wszystko na wypiętej grzałce, bo inaczej nie mam możliwości dostania się do styków.

W żadnym momencie od włączenia zmywarki nie pojawia się 230V wychodzące ze sterownika do grzałki. Cały czas jest ~95V.

Co to znaczy "niezasterowany" i "po zasterowaniu"?
  • Odpowiedz