Wpis z mikrobloga

I cyk zgłoszenie poszło za nielegalny lot drona nad moja posesja ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do droniarzy nie szanujesz czyjejś prywatności to ha tfu na ciebie.

Policja przypomina:

1. Używaj drona w otwartej przestrzeni. Zawsze.
2. Dron musi pozostawać w zasięgu wzroku operatora.
3. Nie można nim latać w pobliżu lotnisk i lądowisk, bezpośrednio nad ludźmi, budynkami oraz drogami.
4. Za zachowanie bezpiecznej odległości od innych obiektów i utrzymanie bezpiecznej wysokości i w sposób
umożliwiający uniknięcie kolizji z innym użytkownikiem przestrzeni powietrznej i ustąpienie pierwszeństwa odpowiedzialna jest zawsze osoba pilotująca drona.
5. Świadectwo Kwalifikacji to dokument potwierdzający, że operator urządzenia bezzałogowego potrafi nim w sposób bezpieczny sterować, posiada wymagane badania lekarskie oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Świadectwo Kwalifikacji jest wydawane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.
6. W przestrzeni na wysokościach powyżej 150 metrów lata większość załogowych statków powietrznych, dla których to minimalna wysokość lotu.
7. Niektóre rodzaje statków powietrznych np. paralotnie, motolotnie mogą latać na niższych wysokościach.
8. Latając dronem szanujmy prywatność innych osób, szczególnie, jeśli fotografujemy i nagrywamy. Pomyślmy wcześniej i zadbajmy o zgodę na wykonywanie takich zdjęć czy filmów wideo.
9. Używając drona niezależnie od celów musimy pamiętać, że nie jesteśmy zwolnienie o znajomości prawa lotniczego, to znaczy każde nasze działanie, które narazi na niebezpieczeństwo osoby trzecie podlega karze. Za złamanie tych przepisów grozi nawet do pięciu lat więzienia.
Jednocześnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina, że zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze: , kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

https://ksp.policja.gov.pl/pl/dzialania/aktualnosci/43111,Pilotowal-drona-w-strefie-objetej-zakazem.pdf

#drony #policja #prawolotnicze
octave25 - I cyk zgłoszenie poszło za nielegalny lot drona nad moja posesja ( ͡° ͜ʖ ͡...

źródło: comment_1660827605AOxtPXUwrN1S1k5qfO7N4C.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@octave25 A w sumie to skąd wiesz, że nielegalny?

Dron wcale nie musi być w zasięgu wzroku, jeśli operator ma odpowiednie uprawnienia do lotów BVLOS.
Z tym, że nie można latać nad ludźmi, drogami i budynkami to bzdura. Tak: bzdura.

Jeśli nie ma tam żadnej zakazanej strefy, to sorry - posesja jest Twoja, ale przestrzeń nad nią już nie do końca. To tak apropos prawa lotniczego, na które się powołujesz.
  • Odpowiedz
Zrobi, zrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@octave25: w sumie co? Przecież nie ma policyjnej bazy tras dronów, żeby mogli sprawdzić po fakcie. Chyba, że #!$%@?łeś sąsiada ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@octave25: nie rozumiem po co robić z tego tajemnicę jeśli to prawda. Nie jestem droniarzem, nie jara mnie to, natomiast jestem ciekaw co wskazałeś z jaką podstawą prawną, bo interesuję się przepisami. Widzę ten przepis dotyczący stref zakazanych, ale że niby mieszkasz w takiej strefie?
  • Odpowiedz