Wpis z mikrobloga

Jak takie coś policzyć:
Masz kostkę o 100 ścianach (numerowanych od 1 do 100), gdzie każda ścianka ma taką samą szansę wypaść.
Dostajesz możliwość rzucić kostką drugi raz -> i wybrać większą wartość z dwóch rzutów.

O ile procent średnio poprawia się twój wynik?

#matematyka #statystyka #zagadka
  • 17
@fledgeling: Z tego rozumowania wychodzi mi, że oczekiwana większa z wartości z obu rzutów wynosi 67.165 (dalej już chyba dasz radę). Potwierdza to taka symulacja w Pythonie:

from random import randrange

N = 1000000
sum = 0

for _ in range(N):
x, y = randrange(1,101), randrange(1,101)
z = max(x, y)
sum = sum + z

print(sum / N)
jeżeli za pierwszym razem wyrzucisz 90, a za drugim 10 - nie poprawia się.

Punktem odniesienia jest 1 rzut, a nie sytuacja początkowa


@padobar: nie. Jeśli rzucasz 10 i 90 to wynik poprawił się o 800%. Niezależnie od kolejności.
To 50% co podałem to był zły wynik, ale z innego powodu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fledgeling: odpowiadając na pytanie jak takie coś policzyć (po twoich komentarzach wnioskuje, że chodzi o wartość oczekiwana maksimum z 2 rzutów)
Bierzemy wszystkie uporządkowane pary (i,j) gdzie i, j to liczby od 1 do 100. Każdej parze przypisujemy wagę w((i,j)) = max(i,j).
Następnie suma wag przez liczbę par (tutaj 10000) da nam wartość oczekiwaną.
Bierzemy wszystkie uporządkowane pary (i,j) gdzie i, j to liczby od 1 do 100. Każdej parze przypisujemy wagę w((i,j)) = max(i,j).


@Blomex:
W sumie myślałem że to za skomplikowane, bo musisz rozpatrzyć 100x100 przypadków, ale jak napisałeś, to widzę że może się da:

sum od i=1 do i=100

sum od j=1 do j=100

z

f(i,j)

Podzielone przez 100x100

gdzie:
f(i,j)=1 gdy j>0
f(i,j)=j/i
Dalej to można obliczać, ale kluczowy będzie czynnik:
@deryt: na kartce faktycznie może być trudno, ja bym po prostu napisał jakiś program 2 linijkowy, który to liczy.
Jeśli chcesz liczyć na kartce, to możesz sobie spróbować zapisać jak to wygląda dla np. liczb od 1 do 4 i zauważyć, jak te liczby się układają.
jeżeli wiersz to i a kolumny to j, to powstanie nam coś takiego:
1 2 3 4
2 2 3 4
3 3 3 4
wzorem zwartym - nie wiem


@Blomex:
No ja przecież napisałem to "wzorem zwartym". Tylko że nie umiem z tego wyliczyć konkretnej liczb w zapisie dziesiętnym. Problem jest równoważny problemowi policzenia na kartce:

suma od i=1 do i=100 z 1/i

A ten wydaje mi się niemożliwy bez żmudnych obliczeń (dodaniu kilku tysięcy cyfr).

@fledgeling:
To na pewno zadanie z #matematyka, a nie z #programowanie?