Wpis z mikrobloga

Siemka, mam listwę zasilającą na 6 gniazdek, lecz bezpiecznika. Potrzebuje dobrać bezpiecznik, lecz nie wiem dokładnie jaki rodzaj byłby najlepszy. Jest to listwa znajdująca się na zewnątrz domu (pod dachem). Będą do niej podłączane: elektronika (laptopy, smartfony itd. - na tym mi najbardziej zależy), ale też opiekacz/toster, czasami może karcher. Jaki rodzaj bezpiecznika mam zatem dobrać?

#elektronika #elektryka #zasilanie
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: kurcze, nie pamiętam... Muszę to sprawdzić.
A dla jakiego kabla jaki można by dać? Mógłbyś napisać?
Mi chodzi głównie o rodzaj (np. T czy F bądź inne).
@MisiekD Ale masz tam już położony kabel czy dopiero będziesz kładł?
Kabel dobiera się do przewidzianego obciazenia- w Twoim przypadku 2.5mmkw.
A zabezpieczenie nadpradowe zabezpiecza sam kabel, czyli w tym przypadku bezpiecznik o charakterystyce B i prądzie 16A.
A dla jakiego kabla jaki można by dać? Mógłbyś napisać?

Mi chodzi głównie o rodzaj (np. T czy F bądź inne).


@MisiekD: może zacznijmy od tego, o jaki bezpiecznik pytasz, bo oznaczenia T i F sugerowałyby bezpiecznik szklany rurkowy do listwy.
Ogólnie sprawa powinna wyglądać tak: kabel, który idzie do miejsca zamontowania tej listwy powinien mieć swoje zabezpieczenie gdzieś w tablicy rozdzielczej i to musi być bezpiecznik dobrany do tego przewodu,
Pobierz Jarek_P - > A dla jakiego kabla jaki można by dać? Mógłbyś napisać?
Mi chodzi głównie...
źródło: comment_1660374517EUOGmuuN9F3ufwGJgIPHbU.jpg
@MisiekD: Ty robisz instalacje elektryczną od zera (a w zasadzie od rozdzielni) czy podłączasz przedłużacz (zwany listwą) pod istniejące gniazdo w ścianie? W tym drugim przypadku nic nie musisz robić. Chyba że w listwie jest puste gniazdo bezpiecznika, to wtedy kupujesz taki jak na tabliczce znamionowej listwy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CCCCC: @Jarek_P: @sas1906: Ok, jeszcze trochę rozjaśnię :)
Ogólnie mam różne zabezpieczenia nadprądowe, różnicówki itd. Natomiast w tym przypadku pytam tylko o bezpiecznik do listwy zasilającej (zwykły przedłużacz z włącznikiem). Coś jak tutaj:
Link.
I to będzie przewód do min. 16A (mogę mieć grubszy, ale cieńszy na pewno nie jest, więc załóżmy te 16A).

Co do bezpiecznika, potrzebuję dokładnie takiej budowy: Link :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: O! No bardzo Ci dziękuję, dobrze prawisz ;)
Co do listwy, ona już jest zamontowana, ale masz rację z zaślepkami, dodrukuję sobie zaślepki, żeby nie właziło robactwo. I tak, chodzj mi tu właśnie o dobór bezpiecznika szklanegk rurkowego do listwy (zwykły przedłużacz do 16A). Tylko naczytałem się o rodzajach, że są F, T, G itd. i nie wiem, który będzie najlepszy pod moje zastosowania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: twój przefłużacz ma gniazdko bezpiecznikowe? To wstaw tam bezpiecznik zgodny z tabliczką znamionową. Nie ma? To podłącz jak jest, nic nie przerabiaj.

@Jarek_P: yup, ma gniazdo, ale tabliczki nie ma.
@MisiekD: tabliczka znamionowa na przedłużaczu, jeśli to jest "legalny" przedłużacz z certyfikatem, gdzieś być musi, choćby taka podająca prąd maksymalny sumaryczny z gniazdek. Jeśli jest jak piszesz do 16A, to wstaw bezpiecznik 16A. W zasadzie jakikolwiek, ale sugerowałbym zwłoczny (T).

A z linkami w tekście coś jest nie tak chyba na samym wykopie, bo jak odpisywałem wcześniej, to w twoim komentarzu linki normalnie były, zaś teraz są tylko słowa "link"

Dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: to był przerabiany przedłużacz jak modernizowałem bramę :p Tabliczka jest, ale kabel jest inny, lepszy (możliwe, że nawet do 25A), ale na tej listwie nie wykorzystuje się więcej niż urządzenia do 2kW. I dam zatem zwłoczny (T).

Odnośnie linków, też mi się wydaje, że moje libki były klikalne. Zawsze tak robię i działało, dziś coś nie pykło ;)