Wpis z mikrobloga

Dzisiaj Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki zwołał sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze i coraz większą liczbą śniętych ryb wyławianych w Szczecinie. Przypominam, że Odra uchodzi do Zalewu Szczecińskiego (przez Roztokę Odrzańską). Zalew Szczeciński jest częścią Wolińskiego Parku Narodowego, na terenie którego stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, w tym gnieżdżenia się wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych.


Park spełnia doniosłą rolę w ochronie siedlisk ptaków wodno-błotnych, które tutaj znajdują spokój oraz bazę pokarmową, szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek. Obszar delty Świny został zaliczony do ostoi ptaków o znaczeniu europejskim. Aktualnie m.in. prowadzona jest reintrodukcja puchacza. Wody Zatoki Pomorskiej to biotop wielu gatunków zwłaszcza ryb oraz rzadszych ssaków morskich – foki szarej i morświna.

Zalew Szczeciński to również Obszary Natura 2000, gdzie ochroną objęto określone typy siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Sam obszar Ujście Odry i Zalew Szczeciński (PLH320018), to powierzchnia 52611,99 ha, utworzony w 2008 roku, obejmujący ujściowy odcinek Odry od Szczecina Skolwina przez Police po Stepnicę i Trzebież, Zalew Szczeciński, Dziwną, Zalew Kamieński i Wyspę Chrząszczewską oraz przybrzeżne fragmenty wysp Wolin i Uznam. Ochronie podlegają siedliska wielu gatunków hydrofitów i halofitów.

Niemal całą powierzchnię obszaru „Ujście Odry i Zalew Szczeciński” pokrywają obszary specjalnej ochrony ptaków, również stanowiące część sieci Natura 2000, są to: „Zalew Szczeciński” PLB320009, „Łąki Skoszewskie” PLB320007, „Zalew Kamieński i Dziwna” PLB320011. Do tego obszary specjalnej ochrony ptaków, które zostały wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków jednego lub wielu gatunków, w którego granicach ptaki mają korzystne warunki bytowania w ciągu całego życia, w dowolnym jego okresie albo stadium rozwoju. Obszary specjalnej ochrony ptaków są wyznaczane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i notyfikowane Komisji Europejskiej.

Na terenie Zalewu Szczecińskiego, znajduje się również pierwszy w Polsce rezerwat powołanym przez organizację pozarządową, którego celem jest ochrona zróżnicowanej fauny ptaków występujących na tym terenie. Obejmuje powierzchnię 197,52 ha. Teren rezerwat zajmują podmokłe łąki, które są lęgowiskiem ptaków siewkowatych i jednym z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na łąkach zarastających niską trzciną gnieździ się do kilku procent światowej populacji tego rzadkiego ptaka. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz, batalion – gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można obserwować o każdej porze roku z istniejącej na terenie rezerwatu wieży widokowej i specjalnego ukrycia do ich obserwacji.

Na samym końcu mamy Deltę Świny (PLB320002), czyli obszar specjalnej ochrony ptaków w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, o powierzchni 11 008,45 ha, w całości w woj. zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Obejmuje obszar delty wstecznej cieśniny Świny, wraz z sąsiednimi kanałami, akwenami i wyspami, oraz przybrzeżny obszar morski na Zatoce Pomorskiej, na północ od Wolińskiego Parku Narodowego.

Prawdziwa skala tego co się stało będzie widoczna jak skończy się sezon lęgowy i zaczną pojawiać się informacje o chronionym padłym ptactwie w rezerwatach i na obszarach natura 2000.

#odra #szczecin #zachodniopomorskie #polska #katastrofaekologiczna #skazenieprzyrody #ciekawostki #przyroda #wykop #eokologia
Pobierz trumnaiurna - Dzisiaj Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki zwołał sztab kryzysowy związ...
źródło: comment_16602999917BKQm4RTea2fgGBzsraIDG.jpg
  • 5