Wpis z mikrobloga

Czołem Mirasy,
Niedawno pojawił się post z pytaniem o książkę Harariego "Sapienw. Od zwierząt do bogów". Tak na marginesie, właśnie ją czytam i patrząc na wiele krytycznych opinii spokojnie mogę się z nimi zgodzić, mimo, że książkę uważam za dobrą. Ale właśnie, wiele opinii tyczyło się tego, że Harari opiera się na hipotezach czy niepotwierdzonych domysłach, brakuje mu dystansu odnośnie kwestii światopoglądowych i w związku z tym mam pytanie: Czy polecacie jakieś książki o antropologii albo historii ludzkości, które merytorycznie stoją na wysokim poziomie i czyta się je lepiej niż podręcznik akademicki?
#ksiazki #antropologia #historia
  • 12
Czy polecacie jakieś książki o antropologii albo historii ludzkości, które merytorycznie stoją na wysokim poziomie i czyta się je lepiej niż podręcznik akademicki?


@CzasoprzestrzennyDewastator:

"The Third Chimpanzee" Jared Diamond, autor jest krytykowany za inną książę: "Guns, Germs and Steel", która według mnie też jest świetna.

"Behave" Robert Sapolsky, to jest bardziej o ewolucji mózgu, ale to jedna z książek które trzeba przeczytać.
@CzasoprzestrzennyDewastator:

Wbrew bogom, czyli od magii i religii do metody naukowej... i z powrotem

"Myślenie magiczne jest jednym z ewolucyjnie pożytecznych przekonań naszego starego mózgu. Jest szybsze i nie wymaga tak dużych nakładów energii, jak używanie rozumu. To dlatego nie znamy się na prawdopodobieństwie i przeważnie zamiast faktów poszukujemy potwierdzenia własnych przekonań. Książka Krzysztofa Dołowego jest opowieścią o rodzącej się w bólach metodzie naukowej. To historia zmagań o podstawowe pojęcia pomiędzy
Pobierz
źródło: comment_1660135574XADnrLh2vL9wanKMvy11jR.jpg