Wpis z mikrobloga

Mam do was pytanie, ja to dobrze rozumiem?
Przykład: Jest spółka X która kosztuje 40pln i wypłaca dywidendę mi 5pln i posiadam 1000akcji tej spółki

Od dywidendy zostanie mi pobrany podatek..5pln x 1000akcji x 19% = 950pln podatku
Jeśli w momencie odcięcia dywidendy ja sprzedam te akcje po cenie 35 i zaraz odkupię to wygeneruje sobie stratę ?
Strata by wynosiła 5000pln
(zakładam że cena po wypłacie dywidendy po paru dniach wróci do 40pln za akcje)

Czyli teoretycznie jak potem do końca roku przytrzymam te akcje i rozliczę tą stratę, to w kolejnym roku suma summarum będę na plus o tą stratę bo będę mógł ją odliczyć od zysku w następnym roku ? czyli tak naprawdę w 2 letnim cyklu totalnie olewam podatek belki od dywidendy ?

czy jednak się mylę i przy odcięciu dywidendy jest to jakoś brane pod uwagę w obliczeniach inaczej ?
#gielda
  • 9
@Potezny_PiSowski_Inwestor: ok no ja to rozumuje tak Panie... kupiłeś 1000 akcji po 40 pln, masz 40k zł
dywidenda jest rozliczana osobno, więc Cię to nie obchodzi, dostałeś kasę (4050pln), podatek 19% (950pln) został z automatu zapłacony, Ty masz wywalone jajca. Dostałeś dywidendę i dalej masz 1000 akcji.

następnego dnia po odcięciu dywidendy sprzedajesz akcje spółki po 35pln, no więc jesteś na minusie te 5k, bo zapłaciłeś za nie 40k prawda, a