Wpis z mikrobloga

@tarushiba: w Holandii mieszkalem z 8 lat temu. Wg mnie:

Holandia plusy:
- czysciej
- lepsze drogi
- troche wyzsze zarobki (nizsze podatki)
- Holendrzy troche bardziej sympatyczni (choc rasisci na rowni z Belgami)

Minusy:
- wiecej patologii
- wiecej imigrantow
- nizszy standard mieszkan (i nie wiem czy zrywanie podlog przy wyprowadzce nadal popularne;-))
- wieksze parcie w pracy

Belgia plusy:
- spokojniej
- mniej Polakow (to tez minus, zalezy
@Negatyvv: O, super, dzięki.
Właśnie tak się zastanawiam, bo Holandia - mimo że ładna i czysta, to trochę mnie zaczyna irytować (a może to wina mieszkania blisko centrum miasta, gdzie co chwilę są głośne imprezy, a jak nie imprezy to sąsiedzi nawalający basami wokół - tak czy siak, muzykę, basy i wszechobecny hałas towarzyszy nam praktycznie każdego dnia).

Jak szukam innych mieszkań to okazuje się, że my z chłopakiem to jeszcze
@tarushiba: > Nie trzeba zadnych wyrownan placic, placisz podatki w kraju w ktorym pracujesz. Minusem tego jest, ze musielibyscie holenderskie ubezpieczenie oplacac, ale w ramach tego mielibyscie w Belgii opieke zdrowotna.

W kwestii meldunku roznie bywa- jesli macie stale kontrakty to daja z reguly od razu, bez kontraktu bywalo roznie- w jednej gminie wymagali udokumentowania pracy przez kilka miesiecy, w innej meldunek od reki, zalezy na kogo traficie. Jedyne co bylo
@Negatyvv: Przyjeżdżam tutaj na prace sezonowe już od 5 lat i nie spotkałem się jeszcze żeby byli nieuprzejmi w stosunku do Polaków, czy w ogóle sprawiali wrażenie buców. Ostatnio trochę się poduczyłem flamandzkiego co spotkało się z dużą aprobatą pracodawcy i jego rodziny (mama szefa dała mi słowniczek polsko-flamandzki żebym się jeszcze lepiej podszkolił). Może tylko ja miałem takie szczęście ze trafiłem na takich ludzi, ale czy w sklepie czy w
@sawik20: nie mowie, ze wszyscy tacy sa, ale wiekszosc z tych, z ktorymi mialem do czynienia (jest wiele wyjatkow, z reguly to ci lepiej wyksztalceni). Belgowie sa zawistni, uwazaja sie za lepszych. Holendrzy zreszta tez, ale lepiej to ukrywaja;-)
Moja ex uczyla sie jezyka pracujac z Belgijkami, bylo tak jak u Ciebie- mega pozytywne podejscie, wspieranie w nauce, do czasu az dostala awans na wyzsze stanowisko niz tamte- wszystkie przestaly sie
@Negatyvv: Czyli właściwie nie różnimy się od Belgów zanadto, Polacy Ukraińców w Polsce tez traktują z góry (nie wszyscy oczywiście) i tez są „mili” na swój sposób do momentu aż Ukrainiec nie dostanie awansu/podwyżki ;) A to ze nas uznają za zacofanych to tez prawda, ostatnio matka szefa zapytała czy u nas tak jak w Rosji za mówienie źle o władzy idzie się do więzienia :D A jak mówiłem jej ze
@sawik20: też dostrzegam to podobieństwo;-) Z Polakami jest o tyle gorzej, że sami będąc źle traktowanymi na zachodzie, wracają do Polski i dokładnie tak samo traktują Ukraińców. Przykre to. No ale wiadomo, nie wszyscy do jednego worka. I tu i w Polsce jest wielu porządnych ludzi.

Trzymaj się miras i powodzonka z nauką:-)