Wpis z mikrobloga

Cześć Wam,
Mam do Was pytanie, bo sam jestem już dość mocno zmieszany. Jestem w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę i muszę podjąć decyzje jak ogrzewać dom. Mam pewne przemyślenia dotyczące wyboru- zależy mi w głównej mierze na 'taniości' i względnie na wygodzie.
Jak myślicie, co wybrać?

#dom #budowadomu #ogrzewanie
  • 23
  • Odpowiedz
@dzikischab: niepopularne podejście, ale brałbym dziś to, co jest najbardziej regulowane przez polityków,bo oni nie dadzą zrobić krzywdy swoim wyborcom.
IMO: prąd(pompa ciepła) -> gaz("z rury") -> ciepłownia -> węgiel -> gaz(z butli)/olej/pellet
  • Odpowiedz
@dzikischab: Jakiś czas temu mój kumpel zrobił taką właśnie opcję. Centralne na węgiel / pellet z możliwością przejścia na butlę gazową. Na środku chaty stoi piec kaflowy, właśnie jako back - up. Mi tam kilka rozwiązań wiało druciarstwem, ale jak ktoś lubi się grzebać to może kombinować.

Jest też opcja pieców kumulacyjnych - poczytaj sobie.
  • Odpowiedz
Prąd jest niestety jest drogim rozwiązaniem


@dzikischab: nie jest, ale jest warunek

pompa ciepła jest świetnym rozwiązaniem, ale tylko przy użyciu fotowoltaiki


@dzikischab: wcale, że nie ale jest jeden warunek

Ten warunek to dobrze zbudowany dom. Nie po łebkach, nie na odwal ale tak jak się należy.
Płyta fundamentowa, rekuperacja, okna montowane w warstwie izolacji (żadnych hst i podobnych), odpowiednia bryła, odpowiednia instalacja.
  • Odpowiedz
@maciekfloyd: coś o tym wiem.
remontuje stary mały dom
głównym źródłem ogrzewania będzie kocioł zagazowujacy + bufor z wężownicą cwu.
Jako rezerwa w salonie będzie koza/kominek ale bez płaszcza wodnego
Do samego bufora będę miał zamontowane dwie grzałki każda po 6kw
Dodatkowo z bufora będę miał wyprowadzenia uszkowane pod powietrzna pompę ciepła na przyszłość.
Ze starych grzejników zrobię sobie solary do grzania cwu latem.
A w dalszej przyszłości offgrid do grzania
  • Odpowiedz