Wpis z mikrobloga

#nowehoryzonty #kino #film

Było o polskich produkcjach i to tyle w sensie schematów, bo na retrę Holland nie chodziłam (poszłam tylko zobaczyć tv produkcję w jej reżyserii "Strzał w serce" i byłam na połowie "Zabić księdza" - widziałam już wcześniej ten film, ale poszłam potowarzyszyć kumplom) - beznadziejna próba przedstawienia Solidarności, esbecji, i samego Popiełuszki dla widza zachodniego - nawet piękne oczy młodego Lamberta nie ratują tego.

Byłam na wielu kosowskich filmach, ale nie na wszystkich, Mekas nie moja bajka, więc strzelam z "dziewiątek" i "ósemek".

Blisko - jak ktoś mówi, żeby wziąć tonę chusteczek na ten film to go posłuchaj, jak łza ci nie pójdzie to jesteś #!$%@? bez serca. Bardzo nienachalny a jednak głęboko emocjonalny obraz o tym jak dorastający chłopcy radzą sobie z wielką przyjaźnią, której skutków w przyszłości nie mogą poznać (może to przyjaźń, a może kochanie? twórca nie daje w żadnym momencie odpowiedzi na to pytanie). Ostatecznie ocena szkolnego środowiska zmieni nieco spojrzenie na te czułe braterstwo jednego z chłopców, który zacznie odpychać powoli swego przyjaciela. Film twórcy "Girl", tam akurat było o nastoletniej dziewczynie, ale widać, że twórca potrafi operować kwestiami "coming-out-of-age". 9/10.

Mona Lisa i krwawy księżyc - kto polubił poprzednie dwa filmy pani Amirpour to ten też polubi. Widać, że wychodzi już powoli jakiś styl, zarys autorski. Niekoniecznie w sensie snujów autorskich, wprost przeciwnie, Mona Lisa aż kipi od akcji. Klasyczne kino klasy B, ale na najwyższym poziomie. 8/10.

W trójkącie (samotności) - znowu typ dostaje Złotą Palmę za wyśmiewanie klas wyższych. Poprzednio za bekę z artystów w The Square, a teraz z influanserów, oligarchów i ogólnie bogaczy znikąd, jest nawet programista-przegryw 15k - a raczej 15mln albo jakoś tak xD Jako perełka w roli wiecznie #!$%@? kapitana ekskluzywnego jachtu Woody Harrelson, który uważa się za komunistę i prowadzi dysputy z rosyjskim oligarchą, który uważa się za kapitalistę. No piękne, po prostu piękne. Jeszcze scena afery o to kto ma zapłacić za rachunek w restauracji między modelką a modelem, którzy są parą. Piękne! No i co dalej... A nie będę zdradzać. Film naszpikowany jest takimi akcjami. Nie ma nudy! 9/10.

Boy from Heaven - syn rybaka idzie na studia na najbardziej prestiżowy islamski uniwersytet na świecie, czyli w Kairze. Tak się zdarza, że umiera stary wielki imam i na górze i z polecenia egipskiego rządu zaczyna się walka o władzę - kto zostanie więc nowym wielkim imamem? I tak się zdarzy, że ten zwykły syn rybaka co sobie umiłował Koran nagle trafi w sam środek intryg. Film na dużej intensywności, ogląda się jak pierwszy sezon House of Cards, ale niech was nic nie zmyli, to nie jest opowieść "od zera do bohatera". 9/10.

Pięć diabłów - takie "dziewczynka-pachnidło", która dzięki zapachom cofa w czasie by poznać przeszłość swojej matki i odkryć totalne zaćmienie serca. Dla wielu festiwalowiczów odkrycie festiwalu. Dla mnie mocne 8/10.

Sundown - kolejny świetny film Michela Franco. Naprawdę nie wiem co napisać, po prostu warto obejrzeć, równie dobre co "Nowy porządek". 9/10.

You Won't Be Alone - taka bajka-snuj elementami z horroru. Film o tym jak nauczyć się bycia człowiekiem. Wilkożerka chce zabrać nowo narodzoną dziewczynkę, ale matka wchodzi z wiedźmą w deal, że odda ją dopiero jak ta skończy 16 lat. Dziewczynkę jednak chowa w jaskini, gdzie młoda raczej zachowuje się jak zwierze, nie poznając nigdy interakcji społecznych, matka łudzi się, że tam wilkożerka jej nie znajdzie. Oczywiście myli się, i wilkożerka przemienia dziewczynę a potem rozczarowana nią, porzuca ją. To jej czas by nadrobić wiedzę o ludzkości. Forma bywa artystyczna, nie dla miłośników akcyjniaków. 9/10.

Turkusowa suknia (Niebieski kaftan) - melodramat. Znów nie wzięłam na ten film chusteczek i znów jak na Blisko pół sali łkało pod koniec, razem ze mną. Piękny film o miłości. Wzruszający a Saleh Bakri jest pięknym aktorem pięknie grającym dojrzałego mężczyznę. Bardzo polecam wszystkim, którzy mają kawałek serca jeszcze i lubią takie ciepłe i piękne w formie opowieści. 9/10

Pamfir, Wróżki Shankara, Wzgórze ryczących lwic, Holy Spider, Tori i Lokita, Nitram - 8/10. Nie chciało mi się już pisać o tych tytułach, ale jeśli ktoś się ciekawi którymś z tych filmów to z chęcią odpiszę :)
gramwmahjonga - #nowehoryzonty #kino #film

Było o polskich produkcjach i to tyle w...

źródło: comment_1659643438lIfvmyNxfWFlAGqOGJe7yS.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz