Wpis z mikrobloga

Przejrzałem już multum wpisów w necie, ale nadal mam mnóstwo pytań i tutaj chciałbym się zwrócić do braci wykopkowej.
Pacjentem jest rzecz jasna rower, który ma przejechane niecałe 400km. Po 300km został zrobiony serwis zerowy.
I teraz tak: przed serwisem były 2 takie sytuacje, że coś w trakcie pedałowania stukało, dajmy na to przez ok. 10 km i potem cisza. Samo zaczęło, samo przestało. Po serwisie, jakaś trzecia jazda i stukanie znowu się pojawiło, ale już nie zniknęło. Jadąc po asfalcie stawało się coraz głośniejsze i częstsze, ale jednocześnie nieregularne, w sensie nie pojawia się cyklicznie w rytm pedałowania. Potem kawałek szutra i po wyjechaniu z niego stukanie stało się cichsze.
Podjechałem do serwisu opisałem sytuację, poszarpali się chwilę i wykryli luz na suporcie (kwadrat) i przednim kole. Okej, róbcie co trzeba. Finalnie wymienili suport, usunęli luz na przednim kole. Wrzuciłem rower do auta, bo nie miałem czasu na jazdę nim i tyle.
Dzisiaj wsiadam, a tu stukanie cały czas obecne. Nie jakieś głośne, nadal nie ma żadnego rytmu, bywa że jadę 20m i cisza, a bywa, że cyka/stuka przez kilka sekund. Powiedziałbym że jest ono bardzo losowe. Stuka tylko podczas pedałowania, bez znaczenia jak mocno naciskam na pedały.
I teraz czas na właściwe pytanie:
Co po kolei mogę sprawdzać, żeby wykluczyć ewentualne źródła stukania?
Na mojej liście mam już pedały, siodełko, stery, szprychy... Czy coś jeszcze? Co może dawać takie nieregularne cykanie?

#rower #rowery
  • 8
  • Odpowiedz
@balticporter: Wyjmij rurę podsiodłową, wyczyść i załóż spowrotem. Rozbierz stery, wyczyść, przesmaruj i złóż spowrotem (przy składaniu zwróć uwagę na poskręcanie tego bez zadnych luzow). Jesli mozesz to pozycz od kogos inne pedaly i na nich przetestuj.
W kazdym razie wspolczuje, bo takie cykanie doprowadza do szalu a ciezko je jest zlokalizowac i naprawic.
Przydalby sie tez filmik z tego stukania w trakcie jazdy (tylko sie nie zabij jadac i probujac
  • Odpowiedz
@balticporter: Jak wymieniali support to może się okazać że masz lewe ramię korby wyrobione (przez niedokręcenie porządnie śruby) i teraz Ci korba trzeszczy. Ale to by się działo przy każdym ruchu pedałów.
  • Odpowiedz
  • 0

Wyjaśniło się. Po kolejnej wizycie w serwisie i wspólnym główkowaniu, wymianie pedałów, siodełka, problem okazał się w sztycy.
Jednak nie w tym, że była brudna, bo już była tak wypucowana, że prawie się świeciła. Natomiast posmarowanie jej pastą do karbonu wyciszyło wszelkie stuki i cykania.
Także jakby ktoś kiedyś miał podobny problem to może spróbować pójść w tym kierunku.
  • Odpowiedz