Wpis z mikrobloga

Hej, ostatnio czytałem, że osoby na działalności a w szczególności te na ryczałcie nie mają zdolności kredytowej na hipotekę.
Czy ktoś wie jak to wygląda z leasingiem? Pomimo ryczałtu, chciałbym sobie sprawić nowy samochód (tak wiem, że odliczam tylko 50% VATu), pierwotnie oszczędzałem aby kupić go za gotówkę, ale pech chciał, że mój aktualny samochód umarł.
Słyszałem, że w przypadku liniówki z leasingiem nie ma problemu. A jak z ryczałtem? Aktualny dochód (już po odliczeniu podatków) mam na poziomie od 14 do 16k w zależności od miesiąca i firmę od 6 miesięcy.
#b2b #jdg #programista15k #dzialalnoscgospodarcza #leasing
  • 10
@mikorys: Ja dostałem kredyt na ryczałcie na hipotekę, ponad pol banki.

Leasing się z ryczałtem średnio opłaca, ja bym teraz myślał nad wynajmem. No i nie wszędzie masz auta dostępne od ręki. Na swoje zamowienie czekałem rok temu 6 msc
@Kura_Wasylisa: To, że się czeka to ja wiem, ale akurat na to co chcę to się krótko czeka bo pytałem w salonie.
Co do leasingu to jakbym przeszedł na liniówkę to gorzej by mi się to kalkulowało niż jak jestem na ryczałcie. (Tzn wliczajc auto w koszta i odliczając VAT, netto na koniec miesiąca zostanie mi mniej jakbym wziął leasing na ryczałcie i odliczał tylko VAT).
Najem długoterminowy odpada bo, chcę
@mikorys: jak to możliwe, że wyjdziesz gorzej z tym leasingiem na liniówce? Ja się zamierzam właśnie na samochód od przyszłego roku, ale chyba właśnie zrezygnuję z ryczałtu. Jaka może być potencjalnie sytuacja, że przy leasingu się wciąż opłaca bardziej ryczałt?
@plasq: Polecam stronę bo łatwo sobie zobaczyć jak to wygląda.
No ale dobra.
Liczymy, dostajesz 20k netto na fakturze.
Teraz porównajmy dwie opcje, 1) Liniówka 19%, normalny ZUS 2)Ryczałt 12% normalny ZUS

Ile dostaniesz na rękę po odliczeniu wszystkiego (zakładamy, że w przypadku Liniówki masz zerowe koszty)
1) 14 497zł
2) 16 073zł

Już widzisz, że na sam start masz różnicę prawie 1600zł.

No ale dobra, jedziemy dalej, załóżmy, że