Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 319
Dzień dobry, dzisiaj zapraszam na drugą część z papierem toaletowym marki Alouette, tym razem wersja premium dla majętniejszego społeczeństwa ( )

W poprzednim teście porównywałem papiery z serii Classic, z niemieckiego oraz polskiego Rossmanna.

Sponosrem połowy asortymentu do dzisiejszego testu jest @skobelekk, który w kwietniu dostarczył mi dwie wersje toilettenpapier Alouette i to z niemieckiego Rossmann'a, tzn. placówki po stronie ̶w̶r̶o̶g̶a̶ niemieckiej. Dzisiaj druga część z papierem w wersji Premium i tak jak w części pierwszej, oprócz ewentualnych różnic między produktami na rynek polski i niemiecki, sprawdzę to co zazwyczaj w moich testach. Oczywiście aby test mógł mieć miejsce, ze swojej strony zakupiłem obie wersje papieru w polskiej placówce Rossmann'a (stąd sponsor połowy :))

W tym miejscu przypomnę, że przed poprzednim wpisem na tagu #dodupyzpapierem wysłałem kilka pytań do BOKu sieci Rossmann, odnośnie składów czy miejsc produkcji papieru.

W odpowiedzi dostałem taką formułkę:

"Szanowny Panie

Dziękujemy za zgłoszenie.

Uprzejmie wyjaśniamy, że wszelkie informacje wymagane przez obowiązujące regulacje prawne zostały umieszczone na etykietach interesujących Pana produktów. Dane, o które Pan pyta, z uwagi na swoją szczegółowość, stanowią tajemnicę produkcyjno - technologiczną producenta i jako takie nie są udostępniane.

Ufamy, że nasze stanowisko spotka się z Pana zrozumieniem, a dalsza współpraca pozostanie na najwyższym poziomie. 

Z wyrazami szacunku
......
Sekcja Obsługi Klienta"

A teraz do rzeczy ;) W dzisiejszym teście produktami są:

Alouette Premium PL 16 rolek 25,49zł* co daje 1,59zł za rolkę.
Alouette Premium DE 16 rolek €5,99* (~27,72zł) co daje 1,73zł za rolkę.

*ceny papierów są z okolic kwietnia, dzisiaj koszt papierów odpowiednio: 26,99zł za papier w polskim Rossmannie i €6,95 w niemieckim, oczywiście za opakowania papieru premium 16 rolek.

W opakowaniach mamy po 16 rollen, każda powinna mieć po 180 blatt składających się z 4 lagen. Ponownie, w żadnym miejscu na opakowaniu nie znalazłem dupokrytki w postaci * +-5% ale zakładam, że wzorem papieru Classic pan Dirk nie chce oszukać klientów z grubszym portfelem xD (ale i tak policzę!)

W doświadczeniu użyłem po dwie (2) rolki z każdego opakowania, oznaczyłem je ("DE" to rolki z niemieckiego opakowania, "PL" to rolki z paczki polskiej. "P" oznacza papier z serii Premium). Wyniki przedstawiają się następująco:

W pomiarach korzystałem z dwóch wag, kuchennej i jubilerskiej, obie po raz kolejny z nowymi bateriami i przed każdym pomiarem tarowane (wagi w nawiasach z jubilerskiej)
Wszystkie rolki z każdego opakowania zważyłem razem na wadze kuchennej oraz dodatkowo Xiaomi.

Wyniki seria Premium:
Waga
1PL-P: 146g (148,61g) 1DE-P: 144g (145,71g)
2PL-P: 144g (145,65g) 2DE-P: 146g (147,61g)

Liczba listków
1PL-P: 180 1DE-P: 180
2PL-P: 180 2DE-P: 180

Waga samych listków:
1PL-P: 141g (143,07g) 1DE-P: 139g (140,80g)
2PL-P: 138g (140,16g) 2DE-P: 140g (142,64g)

Waga tulejki (rurki)
1PL-P: 6g (5,57g) 1DE-P: 5g (4,89g)
2PL-P: 5g (5,52g) 2DE-P: 5g (4,96g)

Waga (w nawiasie na wadze Xiaomi) 16 rolek PL: 2311g (2,3kg) co daje ~ 144g na rolkę.

Waga (w nawiasie na wadze Xiaomi) 16 rolek DE: 2327g (2,35kg) co daje ~ 145g na rolkę.

Długość płatka: PL: 12,9cm DE: 12,9cm
Szerokość płatka: PL: 9,7cm DE: 9,8cm

Pomiary na płatkach ze środka rolki 1PL-P i 2DE-P
Wniosek: płatki mają zbliżone wymiary. 

Powiem szczerze, że już po samym dotknięciu rolek czuć różnicę. Do tego przypomnę, że przez moje dłonie przechodzi minimum 800 listków/test

Tak jak w przypadku papierów z serii Classic tak i tutaj, podczas odrywania listków różnica pierwsza - rolki zakupione w niemieckim Rossmannie mają lepszą perforację, przez co listki odrywają się swobodniej. Po drugie, podczas układania stosików znów zwróciłem uwagę na samą jakość listków no i muszę jednoznacznie stwierdzić, że niemieckie rolki są jakościowo lepsze od tych z Polski. Nie wiem dlaczego, BOK Rossmanna nie powie nic na temat miejsca produkcji, bo nie, ale wyraźnie czuć różnicę. No szkoda, szkoda.

Podsumowanie:

Dokładnie tak jak w poprzednim teście moim zdaniem jakościowo papier z niemieckiego Rossmann'a jest odrobinę delikatniejszy od produktu dostępnego w polskiej drogerii. Zdziwniony jakoś nie jestem, chociaż BOK mógłby jednoznacznie odnieść się do pytania o produkcję (chociaż to raczej pewne, że jest kilku producentów).

Dodatkowo, różnice na opakowaniach: niemiecki papier ma info w kilku językach że wyprodukowano w Niemczech, polski mówi że wyprodukowano w EU.

Poza tym nic więcej, oprócz informacji na polskich papierach że teraz opakowanie wykonane w 30% z materiałów z recyklingu (info w języku niemieckim).

A jak to wszystko powyżej ma się do prostego rachunku cena/jakość? Jak dla mnie zwykły Kowalski mógłby pozostać przy papierach z trzema warstwami. Różnica w cenie (Classic-Premium) przy jednym opakowaniu nie jest jakaś kolosalna, natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę ilość osób w mieszkaniu, średnią na osobę na rok, no i sam rok jako wyznacznik czasowy, wyjdzie nam nawet kilka paczek papieru z serii Classic zamiast papieru Premium. Dla niektórych to duża oszczędność.

Osobiście mógłbym pozostać przy klasykach bo raz - po co przepłacać, a dwa, przy większej liczbie warstw może zdażyć się problem spłukiwania. O tym jakby nie pisałem, ale papiery różnych marek mają to do siebie, że są od różnych producentów, różnią się składem, liczbą i wielkością listków, no i samą chłonnością. Dlatego może okazać się, że przy papierach premium możecie (ale nie musicie) zużyć więcej wody do spłukania niż przy papierach "gorszej" jakości ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jeśli chciałbyś mnie wesprzeć możesz postawić mi "kawę" ( ͡ ͜ʖ ͡) Środki oczywiście przeznaczę na kolejne srajtaśmy do testów. Możesz także wpisać swoją kwotę, a w wiadomości do twórcy zostawić swój nick i ewentualną sugestię który papier sprawdzić.

Postaw Pejterowi Kawę

#dodupyzpapierem #papierowelove #gruparatowaniapoziomu
kurlapejter - Dzień dobry, dzisiaj zapraszam na drugą część z papierem toaletowym mar...

źródło: comment_1658840126TUrEqm2lRVYgSHAqR1p0a2.jpg

Pobierz
  • 45