Wpis z mikrobloga

Nauka, utrwalanie, szlifowanie angielskiego poprzez czytanie angielskich książek. Słyszałem o takiej metodzie, czytałem o niej, nawet rozmawiałem o tym ze swoim nauczycielem języka że jest do dobra metoda.
I jeżeli ktoś coś takiego stosował, to mam pytanie: Jakich książek szukać? To co ja się dowiadywałem to najlepsze książki/opowiadania dla dzieci. Zna ktos jakieś dobre konkretne tytuły?
#angielski
  • 18
@banas921: najlepsze są takie, które zrozumiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) może brzmieć jak głupkowata odpowiedź, ale pomyśl - weźmiesz książkę prostą, co do której jesteś pewien, że dasz radę (właśnie np. dla dzieci), ale w niej na pewno pojawią się np. nowe słówka, których nie znasz albo może gramatyka, którą chcesz utrwalić.
W czytaniu po angielsku najważniejsze jest myślenie po angielsku. Bo jak czytasz i próbujesz to
@Arveit: Harry Potter tylko z filmów, za dzieciaka i później w ogóle nie czytałem książek, nawet streszczeń. Pierwszą książkę którą przeczytałem całą z chęcią to było to jakieś 3 lata temu a książka to Elon Musk - Ashlee Vance
@Niemamrigczu: Sprawdzę
@banas921: zależy na jakim poziomie angielskiego jesteś. Powiem ci jak było u mnie - parę razy próbowałem przeczytać książkę po angielsku gdy byłem na poziomie powiedzmy B1/B2 i waliłem głową w mur. Po przeczytaniu strony byłem już zmęczony, miałem podkreślonych z 10 słówek, których nie rozumiałem i tłumaczyłem je na marginesie. Za każdym razem zatrzymywałem się na 5-10 stronie.
O wiele lepiej mi podeszło oglądanie seriali z angielskimi napisami albo kanałów
@Barteklowca: wydaje mi się że mogę być na poziomie A2. Słowa znam, tylko że u mnie gramatyka kuleje. Kontakt z językiem mam (od 10 lat w UK mieszkam) ale nigdy nie myślałem o tym żeby rozwijać swój angielski. O netflixie czy yt z napisami tez myślałem.
Pisząc o fiszkach masz coś konkretnego na mysli? Jakiś gotowiec czy sam robiłeś?
@banas921: bierz książki współczesne, pisane językiem używanym aktualnie. Ja na pierwszy ogień wziąłem Władcę Pierścieni i poza tym, że fajnie się czytało, to jednak język w wielu miejscach był archaiczny.
Polecam też czytanie na Kindlu, z dogranym słownikiem angielsko-polskim. Po zaznaczeniu słowa pojawia się tłumaczenie, co usprawnia czytanie.
@zielonkanawieki: o widzisz, dzięki za radę odnośnie aktualnych książek. Ja właśnie czytam książki na kindu. Fakt mam kindla fire i nie wiem czy ta opcja co o niej mówisz na nim będzie, czy tylko paperwhite. Chyba że sam uzywasz fire?
@banas921: Jeśli trudność sprawiają Ci oryginalne pozycje, to kilka wydawnictw ma uproszczone wersje książek odpowiednie dla różnych poziomów nauczania, np. Cambridge Readers, OIxford Bookworms czy Penguin Readers.

Kolejnym krokiem może być czytanie Tweetów czy postów w mediach społecznościowych, razem z częścią komentarzy.
@banas921: @mlodyernest: fiszki robiłem sam ręcznie. Z tektury zrobiłem pudełko z 5 przegródkami a z technicznego bloku kolorowego wycinałem kartki na słówka. Coś podobnego jak tutaj. Ustaliłem sobie swój system powtórek co ile dni powtarzam słówka z których przegródek no i poszło :) Oczywiście było wiele zmian w międzyczasie.
Jeśli chodzi o apki to słyszałem, że wiele ludzi poleca Anki.