Wpis z mikrobloga

O podsklepowych żebraczach - pladze od paru miesięcy i o tym jak zniechęcać do wspierania datkami Ukrainy.

Gdy wybuchła wojna, jeszcze w lutym zacząłem przekazywać pieniądze między innymi narodowemu bankowi Ukrainy, zbiórkom (jak np. siepomaga.pl) i innym organizacjom, gdzie wiedziałem, że można na nich polegać. Wspierałem finansowo znajomych, którzy jeździli na Ukrainę i pod granice udzielać pomocy bezpośredniej, dostając też od nich dokładne raporty, na co przeznaczone im pieniądze zostały spożytkowane. Osobiście angażowałem się również w zbiórki ukierunkowane na pomoc uchodźcom.
Podejrzewam, że całość od początku najazdu orków kosztowała mnie już kilka tysięcy i kilkadziesiąt (jeśli nie -set) godzin. I nie mam tutaj poczucia zmarnowania ani jednego grosza, ani jednej sekundy.

Wiecie kiedy wierciłoby mnie sumienie? Wtedy, kiedy wspierałbym szemrane fundacje, które wykorzystują nieświadome dzieci. Owszem, na początku, gdy pod sklepami zaczynali pojawiać się oni - zbieracze opatuleni w niebiesko-żółte flagi - zawsze wrzucałem po parę złotych, które akurat luźno latało mi w kieszeni. Ale z czasem uświadomiłem sobie bezsens dorzucania tych złotówek, bo a) względnie regularnie wpłacam dużo większe sumy b) mogę sprawdzić klarownie, na co są one przeznaczane.

No i zdarzył się ten pierwszy raz, kiedy nie wrzuciłem monety do kasetki jakiejś wymalowanej nastolatki. Na "Czy chciałby pan wesprzec blabla?" rzucone w moją stronę, gdy wyjeżdżałem z obładowanym koszykiem z Lidla odpowiedziałem tylko "Niestety, nie tym razem.".
W zamian usłyszałem "Oho? Przeciwna strona, co?". Nie skomentowałem tego i poszedłem kierując się do swojego samochodu. Nie skomentowałem, ale w środku wybuchłem. Jak k u - w a ta gówniara ma czelność rzucać takie komentarze? Rozumiem, młoda, naiwna. Wydaje się jej, że jest wyjątkowa i nadzwyczaj inteligentna. Jednak to jest komentarz na poziomie typowo tych pod jakimkolwiek wpisem w raporcie użytkowników na trojmiasto.pl. Tym bardziej nie widziałem sensu wdawania się w dyskusję.
Minęło parę tygodni, czy nawet miesięcy i już ani razu nawet nie spojrzałem na tych nagabywaczy pozostając ślepym i głuchym na nich. Do dzisiaj, kiedy chłopak i dziewczyna w wieku, na oko, 15-17 lat zaszli mi drogę i zaczęli nagabywanie. Powiedziałem "nie", wyminąłem ich wózkiem i znów usłyszałem fenomenalnie wyrafinowany komentarz rzucony za moimi plecami - "Ojoj, bieda widzę, strasznie biedny musi być" - z ust młodziana oraz wtórujący rechot dziewczynki.
Ponownie się we mnie zagotowało. Co oni #!$%@? mają w głowach? Oceniają zerojedynkowo ludzi na bazie tego, co im się przewidziało na temat danej osoby, którą oceniają w półtorej sekundy? Wyżywają tak swoją frustrację, bo myślą, że robią coś dobrego, a ktoś śmiał ich nie wesprzeć?

To był ostatni raz, kiedy udało mi się zignorować takie zachowanie. Następnego chyba nie wytrzymam.

#ukraina #wojna #charytatywnie #zebractwo #dzieci
  • 28
gdy wyjeżdżałem z obładowanym koszykiem z Lidla odpowiedziałem tylko "Niestety, nie tym razem.".

W zamian usłyszałem "Oho? Przeciwna strona, co?"


@ReduktorGowna:

:/

Gówniara myśli, że zbawia świat i robi coś ważnego, a tutaj ewidentnie człowiek przy kasie mówi, że nie ma złotówki na Ukrainę!? :D

Normalny facet natychmiast zapomina o takich rzeczach. Przecież tu nawet nie ma czego analizować. No chyba, że wyglądasz dziwnie... mało asertywnie, i dlatego ludzie pozwalają sobie
Najprościej gdy ktoś prosi Cię o hajs odpowiadać głośnym i zdecydowanym tonem: Panie... ja sam biedny jestem i nie mam


@Thorrand: Z tym, że nie jestem. Nie będę mówił, że kurdefaja, akurat nie mam złotówki, gdy wyjeżdżam z koszykiem wyładowanym np. browarami. Może i nie wyglądam jak bad-ass. Może jestem wrażliwym chłopakiem i się tym za bardzo przejmuje. Ale do papaja żółtego, jak ktoś, kto pewnie nawet w kilka najbliższych lat
@ReduktorGowna:

Kto? Random na ulicy? :D

Nic. Ignoruj takie rzeczy. A jeśli potem masz o tym miesiącami myśleć, to wejdź w konfrontacje z gówniarą :D

Edit: Tylko musisz wygrać tę konfrontacje. Wychodzisz z pozycji silniejszego, podniesionym głosem możesz powiedzieć jej to, co napisałeś nam tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Naprawdę to taki problem?

Radzisz sobie w życiu, że potrafisz zarobić spory hajs, ale gdy na horyzoncie pod
@Thorrand: I tak pewnie zrobię następnym razem. Ale nie, nie myślę o tym miesiącami, a nawet minutami. Dzisiejsza sytuacja przypomniała mi o poprzedniej.

Nie wiem jak Ty, ale ja byłem nauczony, żeby nie dawać się opluwać. Może dlatego, że chodziłem do patologicznej klasy w podstawówce, gdzie każda oznaka bierności i braku oporu mogła się skończyć rolą nękanego przegrywa. A może po prostu jestem już tak stary, że zaczynam na siłę doszukiwać
Nie wiem jak Ty, ale ja byłem nauczony, żeby nie dawać się opluwać


@ReduktorGowna:

O czym Ty chłopie bredzisz...
Trollujesz?

Postaw się na jej miejscu – nie sądzę, by chciała Cię urazić. A jeśli brak Ci wyobraźni, to napisałem Ci wcześniej jak to wyglądało z jej perspektywy.

A jeśli jednak poczułeś się opluty, i jesteś życiowym zawadiaką (jak sam zdążyłeś mi się pochwalić) to nie rozumiem Twojej niekonsekwencji? No bo właśnie
@Thorrand: Bo bycie 10latkiem w podstawówce, a prawie cztery razy starszym facetem to jest różnica. Nie wiem czy wiesz, ale istnieje coś takiego jak obowiązki. Niektórzy są też względnie punktualni. Znowu - kolejny zerojedynkowiec. Gdy masz do wyboru spóźnić się na umówione spotkanie, a wdawać się w pyskówki, gdzie nie wiesz ile potrwają, to musisz to priorytetyzować.
Tak jak napisałem, dwa razy mogłem odpuścić, ale trzeci to już będzie za dużo.
@ReduktorGowna:

Wychodząc ze sklepu z pełnym wózkiem zakupów... śpieszyłeś się na spotkanie biznesowe? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Baju-baju

Jaką dyskusję z nastolatką chciałeś prowadzić? Odpyskowujesz i lecisz dalej. A nie rozmyślasz o tym nocami i wygrywasz konfrontacje w myślach ;)

Nie wiem co Tobą kieruję, ale w tym momencie mogę się domyślać, że jeden z nas rzeczywiście jest ciotą i próbuje nadrobić pewnie zaległe sprawy, które go
@ReduktorGowna:

Jeszcze na koniec, na poważnie:

Otóż mam takie hobby i lubię czasem poczytać, posłuchać... co tzw. szury mają do powiedzenia, no wiesz – w sprawie wojny, ale nie tylko. Ogólnie :) Nieważne.

W każdym razie spotkałem się kilka razy w przeciągu tych 5 miesięcy z takimi historiami ww. ludzi, którzy opowiadali podobną historię do Twojej, wiesz?

No tylko zamiast uciekać z wózkiem, to zaczynali bez powodu atakować gówniarza, który akurat
Wychodząc ze sklepu z pełnym wózkiem zakupów... śpieszyłeś się na spotkanie biznesowe? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Thorrand: No to tak jak myślałem. Zerojedynkowiec bez zdolności rozważenia różnych opcji. Może tak. Może robiłem zakupy na spotkanie biznesowe. Może robiłem grilla zapraszając potencjalnego kontrahenta. Może po prostu organizowałem zwykłego grilla?
Ale nie, pan Thorrand usilnie będzie próbował z dostępnych mu trzech kawałków puzzli zbudować stolca, którego sobie wymarzył.

Jaką
Być może Twój arcy-wróg miał właśnie takie doświadczenia, no tylko w przeciwieństwie do Ciebie posiada też o wiele większe jaja i potrafiła wchodzić w interakcje z takimi pajacami.


@Thorrand: Z tym, że nie mają i tak jak napisałem, robią to po cichaczu za moimi plecami, gdy już jestem parę metrów od nich.

Poza tym znowu - zerojedynkowe ocenianie świata przez własne dopowiadanie sobie nieznanego (lub znanego, ale wypaczonego przez wspomniany brak
Albo masz pamięć zbliżoną do turkucia podjadka, albo rzeczywiście masz spore braki w czytaniu ze zrozumieniem. Pozwól, że dam Ci szansę na samodzielne znalezienie fragmentu, gdzie już na takie próby przytyków odpisałem.


@ReduktorGowna:

Blablabla...

Widziałem. Ale to zignorowałem :) po prostu tego nie kupuję. A wiesz dlaczego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Twoja aktywność Cię zdradza. Jakoś niespecjalnie jesteś aktywnym (i wylewnym) użytkownikiem, który bez powodu opisuje byle
Ale dziękuję za łatkę szura. Wiele to o Tobie mówi.


@ReduktorGowna:

Ej, nie nazwałem Cię szurem. Napisałem tylko jak taka „praca" lub raczej wolontariat może wyglądać ¯\_(ツ)_/¯

To Ty chcesz analizować nieistotną sytuację, która spotkała Cię kilka miesięcy temu – no to hej – analizujemy xD
To Ty chcesz analizować nieistotną sytuację, która spotkała Cię kilka miesięcy temu – no to hej – analizujemy xD


@Thorrand: Kolejny raz - czytanie ze zrozumieniem. Dzisiaj. Pisałem to na świeżo. W tym momencie zaczynam rozumieć, że to Ty uprawiasz trolling, o który oskarżałeś mnie. Rozumiem. Standardowa PiSowska taktyka na szukanie wroga celem utworzenia iluzorycznej oblężonej twierdzy.

Ej, nie nazwałem Cię szurem. Napisałem tylko jak taka „praca" lub raczej wolontariat może
@ReduktorGowna:

Jaka PiSowska taktyka? Co Ty bredzisz?

Nie, ale chyba nie bez powodu o szurach w danym momencie wspomniałeś, prawda? Bo ewidentnie wygląda to tak, jakbyś chciał coś zasugerować.


Bez powodu. Napisałem Ci nawet na początku, że chciałem na koniec podejść do sprawy na poważnie. Stąd m.in. mogła wynikać jej agresywna względem Ciebie postawa. Z doświadczeń jakie zapewne ją spotykały.

Poza tym, masz szereg innych czynników. Karyny... a raczej Julki chodzą
Jaka PiSowska taktyka? Co Ty bredzisz?


@Thorrand: Taka, że albo to z nudów, albo ze względu na uprawiany trolling, albo też z potrzeby podbudowania ego mocno próbujesz zamykać to, co piszę, w skrajności, które Tobie odpowiadają.

Poza tym masz szereg innych czynników. Karyny... a raczej Julki chodzą na takie wolontariaty dla idei, może dla lansowania się, no ale też jakieś idei. Z ich perspektywy to właśnie one walczą z Putinem i
Może i ma, ale i tu też później odnosiłem się do tego, że jeśli dana grupa powtarzalnie reprezentuje dane zachowania, to przyjdzie czas, by się im przeciwstawiać.


@ReduktorGowna:

No nie :) Zwykli ludzie tego nie analizują. A jeśli ktoś poczuje się urażony, to będzie w stanie wyjaśnić tę sprawę w mniej niż minutę...

No chyba, że jest Tobą – wtedy to nie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)