Wpis z mikrobloga

Tak się składa że teologia jest dziedziną naukową od kilkunastu jeśli nie kilkudziesięciu lat. W przciwieństwie do gender studies. Przy okazji tamtego komentarza sprzed dwóch tygodni szukałem kiedy została wpisana na listę dyscyplin naukowych i najstarszy odnaleziony przeze mnie dokument był z 1992 roku, więc to na pewno nie był wymysł obecnie rządzących. Co więcej nie jest to w ogóle decyzja polityczna, bo obecnie obowiązującą klasyfikwację ustalała Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów.

Chciał zabłysnąć a wraz z całą bandą plusujących wpis wyszedł na ignoranta.

P.S. Nawet lewackie oko.press walczyło o wyłączenie jej z klasyfikacji dziedzin naukowych. ( )

#4konserwy #neuropa #bekazlewactwa #shitwykopsays #bekazkatoli #nauka #teologia #religia
L3stko - Tak się składa że teologia jest dziedziną naukową od kilkunastu jeśli nie ki...

źródło: comment_1658585927Pz1sXMa2ddX8VAI2Uotct2.jpg

Pobierz
  • 13
Chciał zabłysnąć a wraz z całą bandą plusujących wpis wyszedł na ignoranta


@L3stko: przecież saakaszi lepiej wie co jest prawdą a co nie. Nie będzie mu tutaj jakaś nauka mówiła co jest nauką a co nią nie jest. On sam będzie decydował!

Trochę jego zachowanie przypomina mi mentalność niemców. Prawdziwym nosaczem jest właśnie taki niemiec który to przedstawia sobą wszystkie znamiona ignoranctwa. Jedyna różnica między polskim a niemieckim nosaczem jest taka,
@L3stko:

Tak się składa że teologia jest dziedziną naukową


Zapomniałeś dodać, że Polska jest tutaj wyjątkiem. Aktualny podział dziedzin nauki został opracowany na podstawie dokumentu OECD, który wyszczegolnił poniższe dziedziny nauki.

- Nauki przyrodnicze: tutaj znajdziemy między innymi matematykę, fizykę, czy nauki o środowisku.
- Nauki inżynieryjne i techniczne
- Medycyna i nauki biologiczne
- Agronomia i nauki rolnicze
- Nauki społeczne
- Nauki humanistyczne

Nie ma tutaj mowy o określeniu
@vulfpeck: nie do końca masz rację. Podobnie jest w laickiej Francji, gdzie katolicka teologia jest jedyną nauką z możliwością uzyskania dyplomu publicznej uczelni wyższej i wynika to z umowy z Watykanem.
A i jeszcze odniosę się do tego fragmentu - z tego co udało mi się wyszukać, teologia jest na tej "polskiej" liście od 2005 roku :).


@vulfpeck: w moim wpisie jest link do obwieszczenia z 1992 roku.
@L3stko: Masz rację. No właśnie ciekawi mnie, jak to kształowało się na przestrzeni ostatnich 30 lat i czy teologia nie wypadła z tej listy, aby potem ponownie nie wrócić w 2005 roku. Znalazłem jeszcze jeden dokument z 2003 roku i tam teologia również jest.

Poszukam z ciekawości czegoś sprzed 92', bo zaciekawil mnie ten temat.
Aktualny podział dziedzin nauki został opracowany na podstawie dokumentu OECD, który wyszczegolnił poniższe dziedziny nauki.


@vulfpeck: Zapomiałeś dodać, że podział ten jest szeroko krytykowany przez środowiska naukowe za to, że jest niepełny i nieszczegółowy. ¯\_(ツ)_/¯

EDIT: dodatkowo, jakbyś jeszcze poszukał do poza dziedzinami mamy dyscypliny ale to też nie ratuje tej klasyfikacji OEDC. Po prostu jest ona nierzetelna.
@L3stko: No właśnie to chyba było od 1965 roku -

Pierwszym z zarządzeń, z dnia 15 lipca 1965 r.minister bliżej określił prawo nadawania tytułów profesora (nadzwyczajnego i zwyczajnego) w zakresie dwudziestu nauk (chemicznych, ekonomicznych, farmaceutycznych, fizycznych, humanistycznych, leśnych, matematycznych, medycznych, prawnych, przyrodniczych, rolniczych, technicznych, weterynaryjnych, wojskowych, wychowania fizycznego, plastycznych, filmowych, sztuki muzycznej, sztuki teatralnej, teologii).


Co ciekawe -

W roku 1970 katalog dziedzin nauki rozszerzono o prawo nadawania tytułów profesora (nadzwyczajnego