Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć Wszystkim,
potrzebuję zasięgnąć języka w sprawie rekrutacji do #big4 do działu audytu ogólnego oraz samej pracy w tym środowisku. Tak, wiem, wiele już napisano w tej kwestii, jednakże bardzo zależy mi na kompleksowej oraz możliwie najbardziej aktualnej informacji. Będę bardzo wdzięczny każdemu, kto przez wspomniany proces oraz pracę przeszedł lub dalej pracuje i ma ochotę podzielić się wiedzą z tego obszaru.

W pierwszej kolejności interesuje mnie sam proces rekrutacji:
- Jak przygotować się do testów analitycznych, być może słyszał ktoś z Was o stronach, na których można poćwiczyć podobne zagadnienia? Przeszukałem sporo stron, jednakże nie udało mi się znaleźć nic godnego uwagi.
- Jaki poziom językowy jest wymagany od potencjalnych kandydatów? Czy kandydaci są maglowani czy jest to raczej luźna rozmowa o pierdołach?
- W jaki sposób weryfikuje się znajomość rachunkowości na rozmowie? Na co Waszym zdaniem najlepiej zwrócić uwagę?
- Inne przydatne wskazówki dotyczące rekrutacji?

Będę wdzięczny również za informację na temat:
- Pierwszych dni w pracy - jak wygląda onboarding, jakie zagadnienia są poruszane na szkoleniach zaraz po przyjęciu?
- Jak aktualnie wygląda tryb pracy w big4 - stacjonarnie czy raczej zdalnie?
- Na jakie widełki płacowe można liczyć na A1? (Nie-Warszawa)
- Luźne obserwacje i spostrzeżenia na temat pracy w różnych spółkach z tego segmentu w audycie ogólnym - atmosfera/ work-life balance/ podejście do pracownika etc.

I na koniec, bardzo proszę o szczerą opinię na temat second-tier w obszarze audytu finansowego. Czy warto rozpoczynać pracę w audycie od firm z tego segmentu? Czy może lepiej przemęczyć się te 3 lata i dopiero później szukać zatrudnienia w mniejszych spółkach?

Jeśli chodzi o second-tier, to jakie spółki w szczególności polecilibyście jako miejsce, w którym można zarówno zarobić, jak również nauczyć się audytowego fachu? I jak to jest z różnicami w zarobkach i późniejszymi perspektywami? Czy różnica w zarobkach i perspektywach między powiedzmy BDO, PFK czy GT a BIG4 jest istotnie duża?

Będę szalenie wdzięczny za wszelkie wskazówki, spostrzeżenia i porady. Z góry wielkie dzięki!

#big4 #audyt #second-tier #rewizja #kpmg #pwc #ey #deloitte

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62cc9669c1aeabaedad9b45d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania:

BDO, PFK czy GT


@AnonimoweMirkoWyznania: nie pracowałem ale słyszałem że kultura pracy łączy wady big4 i mniejszych firm więc nie polecam.
Dla mnie second-tier to coś od top10 do top30 - tam gdzie nie ma faktycznego menago na projektach.

ponieważ wspominasz o testach analitycznych to znaczy że poziom asystencki a wtedy big4 >>> st
@AnonimoweMirkoWyznania: Ahoj podróżniku!

Jak co roku BIG4 otwiera wrota owianego tajemnicą audytu przed pełnymi chęci do pracy studentami (najczęściej) ostatniego roku studiów. Również jak co roku, wielu z nich zastanawia się co ich czeka. Pracowałem w audycie w miejscowości, która nie jest Warszawą, a moje roczne "doświadczenie" opiszę właśnie tutaj. Chciałbym zaznaczyć, że zawarta tutaj opinia jest wykreowana po rozmowach zarówno z A1, A2 oraz kilku seniorów pracujących w audycie
@Kryskamatyska: Według mnie nawet trzeba.
Po pierwsze, żeby nie zostać na lodzie. Po drugie, żeby negocjować stawki bez strachu o brak pracy (czyt. nie łapać wyłącznie tego co dają). Trochę roboty z tym jest, bo to rozmowy ciągłe, maile pierdoły, aplikacje.
Wiem, że jeszcze nie dawno mówiono mi, że nie negocjuje się stawek na "entry-level", natomiast z mojego doświadczenia rekrutacyjnego bardzo mi się to opłacało i można to robic.
FiligranowaWybranka: >Jak przygotować się do testów analitycznych, być może słyszał ktoś z Was o stronach, na których można poćwiczyć podobne zagadnienia? Przeszukałem sporo stron, jednakże nie udało mi się znaleźć nic godnego uwagi.
Chomikuj albo testy kompetencji po gimnazjum, część z wykresami, do tego testy IQ.

Jaki poziom językowy jest wymagany od potencjalnych kandydatów? Czy kandydaci są maglowani czy jest to raczej luźna rozmowa o pierdołach?

B1 w mowie/piśmie i B2
UprzejmyHultaj: >ilość stresu przy pracy często wiąże się z wizytą u specjalisty po zakończonej współpracy z Big4
@takamojaopinia: szczerze mówiąc nigdy tego nie rozumiałem. Nadgodziny - są, pensje - mocno średnie, rozwojowość pracy - słaba, nuda - spora. Ale gdzie tu stres siedząc przy komputerze i dzieląc czas na klikanie tabelek ze wzoru, coaching asystentów, konsultacje z menago i rozmowy z księgowymi?
---

Zaakceptował: karmelkowa
@AnonimoweMirkoWyznania: Całe zdanie:

Senior ma nieporównywalnie dużo na głowie w stosunku do jego zarobków, a ilość stresu przy pracy często wiąże się z wizytą u specjalisty po zakończonej współpracy z Big4

Aspekt stresu przypisałem wyłącznie do Seniorów, ponieważ to oni mają projekty, a pod nimi stażyści, A1, które #!$%@? ogarniają jak jest jakiś problem to to oni musza znalezc rozwiazanie, milion deadlinów w deadlinach, a często żeby zakończyć projekt trzeba zostać
@AnonimoweMirkoWyznania: w big4 w audycie A1-S1 nie słyszałem, żeby ktokolwiek kiedykolwiek wynegocjował wyższą pensję - jedyne co to mały bonus za wycofanie wypowiedzenia.

Moja odpowiedz była do pytania kolegi @Kryskamatyska , który mówił o kilku firmach - który nie sprecyzował, czy mówi wyłącznie o Big4 czy więcej. Natomiast masz rację, negocjowanie w Big4 to jak walka z wiatrakami.