Wpis z mikrobloga

Witam, na Twitterze znalazłem tłumaczenie ciekawego wywiadu z ukraińskim wojskowym. Tytuł na YT to "Czołgi w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Mykoła Salamach".
#ukraina

Link do YT: (https://www.youtube.com/watch?v=ktJNrw6dxwo&list=LL&index=2)
Link do tłumaczenia (eng) na TT: (https://twitter.com/childsacrifice1/status/1546124632125743104)
Link do wygodniejszego czytania (eng): (https://threadreaderapp.com/thread/1546124632125743104.html)

Polskie tłumaczenie przez DeepL:

1) Wyposażenie formacji czołgowych AFU wynosi około 80%.
2) Czołgi nie stały się bezużyteczne, wręcz przeciwnie, ich rola w walce stała się bardziej znacząca, a różnorodność wykonywanych przez nie zadań poszerzyła się.
3) Czołgi w AFU nie są wykorzystywane jak w latach 2014-2015, kiedy działały w grupach po 1-2 czołgi, aż do poziomu kompanii (10 czołgów). Teraz piechota rozumie, jak lepiej wykorzystać synergię z czołgami w walce (combined arms warfare).
4) Zdobyte czołgi pokazały się całkiem dobrze, ukraińskie oddziały zdołały je opanować i wykorzystać. W niektórych brygadach zmechanizowanych jest kilka kompanii złożonych ze zdobytych czołgów. Wielu piechurów przypomniało sobie swoje szkolenie na poligonie w Desnie i...
radośnie wskoczyło do czołgów.

5) Wróg używa czołgów nie w plutonach, ale na poziomie kompanii i większych, jeśli w batalionie czołgów zostało więcej niż kompania. Używa ich zgodnie z radzieckimi podręcznikami, gdzie na 500 metrów jest 10 czołgów,z tym że nie ma....
...wystarczającej ilości czołgów dla drugiej fali, jak zakładają podręczniki.

6) Obie strony sprowadzają czołgi 200-300km za linie do naprawy,transport trwa 5-6 godzin. Nikt nie chce ryzykować specjalistów zdolnych do przeprowadzenia napraw, ani specjalistycznych maszyn potrzebnych....
... do napraw w terenie.

7) Są pewne problemy z przekwalifikowaniem czołgistów z T-64 na T-80 lub T-72 lub odwrotnie. Można by to zoptymalizować.
8) Pociski HE są zaskakująco skuteczne w tłumieniu i neutralizowaniu wroga, wystarczy 1-3 trafienia i otwierają się włazy, czołg zostaje opuszczony, albo to, albo załoga doznaje szoku pociskowego i zostaje w czołgu na zawsze.
Tak na marginesie tego ostatniego punktu, podobną rzecz zaobserwowano z amerykańskimi czołgistami Sherman w II wojnie światowej, którzy ostrzeliwali niemieckie czołgi, co powodowało, że załoga uciekała.
9) Większość strat poniesionych przez wroga wynikała ze złego wyszkolenia lub głupiego zarządzania logistycznego. Wiele czołgów zostało zdobytych w doskonałym stanie na środku dróg bez paliwa.
10) Lista @oryxspioenkop zawiera 60-70% naszego sprzętu i 50-60% wrogiego.
11) Zdobyty sprzęt nie zawsze jest oficjalnie rejestrowany, ale jest nagroda finansowa dla każdego żołnierza, który go zdobędzie taka sama jak za każdy zniszczony sprzęt.
12) Przeciwnik stale używa broni sterowanej (atgmy wystrzeliwane z lufy np. invar) T-72B3 i T-80BVM z odległości 4,5-5,5km w zasadzkach. Dzięki modernizacji przewaga technologiczna przeciwnika, szczególnie w wyżej wymienionych atgmach wystrzeliwanych z lufy.
13) 90% T-80BVM zostało zniszczonych, pozostały T-72B3 i T-72B3MS, utracono do 900 czołgów tych typów, 800 pozostało, ale są problemy ze szkoleniem załóg do nich. Dlatego ze służby wycofano T-62 i stare modele T-72 i T-80...
są starsi ochotnicy, którzy na nich służyli.

14)W Rosji pozostały 3 zakłady naprawcze czołgów, a ich zdolność do naprawy czołgów lub wyciągania czołgów z magazynów jest ograniczona (nie więcej niż 100-200 sztuk miesięcznie)
15) Naprawdę mamy 10 atgm na każdy wrogi czołg, ale są one również używane przeciwko URALom, BTRom, BMP i innym samochodom. Skuteczność / współczynnik trafień naszych żołnierzy jest bardzo wysoka, szczególnie w przypadku Javelina, nasz współczynnik trafień nim jest wyższy niż USMC. FGM-148 Javelin...
...pokazał, że jest lepszy od NLAW, które mają problemy z jakością elementów śledzących, zwłaszcza w zimie. Jest też lepszy od Stugna-P, który ma problemy z podzespołami i paliwem rakietowym, i nie zawsze trafia na 3750m co javelin....
niezawodnie robi.

16) Ten kto wyjdzie żywy ze swojej pierwszej bitwy jest już zahartowanym wojownikiem, 2-3 bitwy uczy wszystkich pozostałych, po 4-5 bitwach jednostka jest "niepokonana"
17) Zagraniczni ochotnicy proszą o zachodnią broń, do której są przyzwyczajeni.
18) Na nowoczesnych czołgach przeciwnika na celownikach i portach widokowych obserwacji znajdują się ogromne kawałki szkła, które łatwo można zniszczyć bronią palną kalibru 5,45 do 12,7 z odległości do 800m. Czołgiści celują w port widokowy kierowcy przeciwnika. Na boku czołgu...
... znajduje się listwa o grubości 30mm i wysokości 30cm od dołu czołgu, gdzie znajduje się magazynek.

19) Najlepiej chronionym czołgiem wroga jest T-80BVM, po nim t-90A i modyfikacje T-72B.
20) Znaczną pomocą jest transport naszych czołgów do Europy, jedna fabryka jest w stanie naprawić 20-30 spisanych na straty czołgów miesięcznie. Mają duże zapasy specjalistów. W sumie odzyskujemy co miesiąc 2-3 kompanie czołgów.
Kontekst potrzebny dla następnych. Kilka miesięcy temu ukraińska tv puściła materiał o zakładzie naprawy czołgów w Kijowie i pokazała go w kamerze. Niedługo potem zakład został uderzony przez pociski Kalibr i zniszczony.
21) Kosztowało nas to wielu doskonałych specjalistów i osoby odpowiedzialne powinny być ścigane.
22) Czołgi T-64 będą musiały być wymienione po wojnie, nie zostanie ich wiele i będą skoncentrowane w brygadach czołgów. Wszystkie nowe jednostki są tworzone na "importowanych" T-72.
23) Kraje NATO nie potrzebują wielu czołgów, zanim dotrą na pole walki Rosja nie będzie miała już żadnych czołgów.
24) Nowe noktowizyjne celowniki termiczne na zdobytych i europejskich czołgach wymagają nowej wiedzy od dowódców i strzelców, którzy muszą być przeszkoleni, aby w pełni wykorzystać tę technologię. Obecnie nie mamy wielu takich specjalistów.
25) Istnieją okoliczności, w których nasze T-64 są lepsze od zdobytych T-80BVM lub T-72B, a także odwrotnie.
26) Montaż pancerza wybuchowo reaktywnego KONTAKT-1 lub NOZH na "gołych" T-72M zajmuje 2-3 spawaczom jeden dzień roboczy.
27)Nie potrzebujemy teraz Leopardów. Wyślijcie nam w zamian więcej T-72. 1-2 bataliony Leopardów przyniosłyby więcej szkody niż pożytku.
28) Przeszkolenie czołgistów na zachodnie czołgi zajęłoby około miesiąca, ekipy remontowe potrzebowałyby co najmniej 3-4 miesięcy.
29) Jest jeszcze 100 T-72, które można "importować". Afryka i Azja nie powinny być brane pod uwagę.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

#ukraina
  • 16
@wolskiowojnie: w najnowszym raporcie z 10 lipca przywołał Pan stosunek zabitych do rannych ZSRR w czasie II wojny światowej, mógłby Pan podać tutaj jeszcze raz jej tytuł? Nie mogę w filmiku wyłapać tytułu.
@pi_ki: Wiadomo jak się nazywa ten wojskowy i jaki ma stopień? Gość ma łeb na karku i jest kopalnią zajebistej wiedzy, po wieku wnioskuje że mógł zaczynać w wojskach pancernych ZSRR w latach 60
@pi_ki: Zrobiłem dokładny research, nazywa się Mykoła Salamach (Микола Саламаха) przed wybuchem wojny w stopniu podpułkownika rezerwy. Jest bardzo znanym ukraińskim ekspertem od broni pancernej, w wojsku był bardzo błyskotliwym oficerem i niedługo po skończeniu szkoły oficerskiej został dowódcą batalionu. Jest też pracownikiem państwowej zbrojeniówki w przedsiębiorstwie Naukowo-Produkcyjnym „Energia 2000” i ma za sobą jakieś szkolenie za granicą (nie dotarłem jakie). Poniżej linkuje dwa fajne materiały dodatkowe, wywiad z 29 czerwca
123456123 - @piki: Zrobiłem dokładny research, nazywa się Mykoła Salamach (Микола Сал...

źródło: comment_16579899720Sn4980QtKL5Hj1I7ODAod.jpg

Pobierz