Wpis z mikrobloga

[Pytanie] Czy klient/laptop z jedną kartą WiFi może połączyć się z dwoma AP?

Bo np. AP może stworzyć bez problemu kilka sieci WiFi z którymi można się połączyć.
Dlatego pytam, czy klient może "stworzyć"/połączyć się z kilkoma sieciami na raz?

Bo chce mieć połączenie z głównym routerem który ma dostęp do internetu i z routerem w wewnętrznej sieci.
Czy to możliwe, aby jedna karta WiFi mogła połączyć się z dwoma AP? Aby mieć np. interfejs wlan0 i wlan1?

Jak to mogę zrobić na macOS?

#kiciochpyta #macos #unix #linux
  • 15
@aptitude: nie może

Bo np. AP może stworzyć bez problemu kilka sieci WiFi z którymi można się połączyć.


@aptitude: Nie może. Jak masz router z kartą 2.4GHz i 5GHz to możesz mieć dwie sieci wifi ale to są dwa osobne interfejsy sieciowe.
@aptitude: według mojej wiedzy do dwóch AP jednocześnie nie można.

To co Ty chcesz zrobić, to ja bym rozwiązał następująco:

1) łączysz się z routerem A - ten router jest w sieci wewnętrznej i on może się w tej sieci widzieć z routerem B, który udostępnia łącze do internetu

2) jako bramę domyślną na kliencie ustawiasz adres routera B. Można też tak, że router A ma B za bramę domyślną i
@Kryspin013: Każdy router może stworzyć nieskończenie wiele wirtualnych sieci WiFi, można fajnie zaspamować WiFi w taki sposób. gdy będziesz np. chciał się połączyć z WiFi z telefonu to będziesz miał tysiące sieci które prowadzą do jednego routera.

Bawiłem się z tym na swoim ESP8266 w tworzenie tysięcy wirtualnych sieci WiFi.
Dlatego pomyślałem, czy da się odwrotnie to zrobić, czy klient może połączyć się z wieloma sieciami.

Nawet na OpenWRT/LEDE możesz stworzyć
@aptitude: a tak w sumie mnie zastanowiłeś tym pytaniem i sprawdziłem w sieci - teoretycznie powinno się dać połączyć 1 kartą wifi do dwóch różnych AP w tym samym momencie [1].

Zasada taka sama jak przy hypervisorach - można np. zrobić sobie wirtualkę, która będzie miała "swój", "niezależny" interface i mieć zupełnie inny adres IP i być rozpoznawana przez zewnętrzny router po tym "swoim" właśnie, aniżeli interfejs sprzętowy, który ją w
Każdy router może stworzyć nieskończenie wiele wirtualnych sieci WiFi, można fajnie zaspamować WiFi w taki sposób. gdy będziesz np. chciał się połączyć z WiFi z telefonu to będziesz miał tysiące sieci które prowadzą do jednego routera.


@aptitude: ok, masz rację ale z tym "nieskończenie wiele" to odleciałeś.
AP (OpenWRT/LEDE) potrafi "hostować" kilka tysięcy wirtualnych sieci WiFi a nadal ma load averages: ~0.01.


@aptitude: to fajnie tylko by to przetestować realnie musiałbyś czymś być do tych sieci podpięty i najlepiej wywoływać jakiś mały ruch bo to, że przedstawisz się w eterze raz na jakiś czas, że jest sieć wifi Y praktycznie nie wywołuje, żadnego obciążenia xD
[Pytanie] Czy klient/laptop z jedną kartą WiFi może połączyć się z dwoma AP?


Bo np. AP może stworzyć bez problemu kilka sieci WiFi z którymi można się połączyć.

Dlatego pytam, czy klient może "stworzyć"/połączyć się z kilkoma sieciami na raz?


Bo chce mieć połączenie z głównym routerem który ma dostęp do internetu i z routerem w wewnętrznej sieci.

Czy to możliwe, aby jedna karta WiFi mogła połączyć się z dwoma AP? Aby