Wpis z mikrobloga

#elektronika #pomiary #elektryka #diy #rekodzielo #technologia
Za poleceniem @slavoy kupiłem sobie oscyloskop HDS2102S. Kilka dni później szalony elektryk z Kanady (a może z Pakistanu?) Mehdi z ElectroBOOM wrzucił ten film:
https://www.youtube.com/watch?v=9hhcUT947FI
No to zrobiłem sobie generator prostokąta na #ne555, dodatkowo dołożyłem potencjometr żeby regulować impedancje, od 47 do 165 omów, dzięki temu mogę dopasować się do wielu różnych przewodów.
A po co mi to? No jeśli oglądałeś film to łatwo wywnioskować że można użyć tego do lokalizacji zwarcia lub przerwy w przewodzie.
Screen z oscyloskopu.
Dwie niebieskie pionowe linie to znaczniki dzięki którym można zmierzyć sobie czas od razu na oscyloskopie.
1 to pierwsza zmiana impedancji w mierzonym przewodzie.
2. to druga zmiana impedancji
3. to trzecia zmiana impedancji.
I teraz ciekawe, 1 to przejście z kabla BNC-Krokodylki na kabel mierzony, 2 to połączenie w kablu, bo obiektem mierzonym było kilka kawałków przewodów LiYCY, 3x i 4x0,75, no i właśnie zniekształcenie nr 2 to przejście miedzy 3 a 4x. A załamanie nr 3 to po prostu odbicie fali od końca przewodu. Odległość miedzy znacznikami A i B to ok 320ns.
bambus94 - #elektronika #pomiary #elektryka #DIY #rekodzielo #technologia
Za polecen...

źródło: comment_1656844364TkbKOECcGTTIqUQrK0hfLg.jpg

Pobierz
  • 13
@bambus94: I jak skopometr się spisuje? Wpadł mi w oko dzisiaj na bangood hds242 za 550zł. Wcześnie mi się te skopometry nie podobały ale obejrzałem recenzje Kerry Wong i nawet mi się teraz ta cegła podoba ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sentoxo: Spisuje się świetnie, za tą cenę jest luksus. Jedynie brakuje mu funkcji X+Y ale można to wybaczyć za te pieniądze.
A po co 555? Np ten generator ma wyższe napięcie Vpp, i jest możliwość zmiany impedancji wyjściowej generatora tak żeby dopasować się do linii/kabla. A generator w oscyloskopie ma stałe 50R.
320ns niestety nie daje 32m, tylko ok 28m. Bo prędkość fali elektromagnetycznej w miedzi to nie jest idealne 2/3c,
funkcji X+Y


@bambus94: Hmyyy, nie jestem pewien co to, rozjaśnisz? To jak masz 250Ms to wychodzi rozdzielczość około 0.4m chyba nie? Ja teraz mam fnirsi pro 20Ms więc nawet nie mam co eksperymentować... Z testu widziałem że oscyloskop bardzo dobry i szybki, a jak z firmwarem? Bugi? Niedoróbki? Coś oczywistego co powinno być a nie ma?
@sentoxo: Czasami przydało by się żeby sumować oba wykresy, np do pomiarów różnicowych. Bez podpinania krokodylków od ekranu.

To jak masz 250Ms to wychodzi rozdzielczość około 0.4m chyba nie

Masz na myśli że 250 Mega sampli to daje 0,4m na próbkę? To nie ma połączenia. Bo prędkość fali elektromagnetycznej nie jest zależna od próbkowania oscyloskopu tylko od materiału w którym się rozchodzi. Dla próżni będzie to 300'000km/s a dla przewodów elektrycznych
@bambus94: 250Ms to 4ns, w ciągu 4ns fala w miedzi przebędzie pi razy drzwi 0.8m a w obie strony to będzie 0.4m. Więc z taką rozdzielczością można w teorii określić gdzie ta zmiana impedancji zachodzić
Bugi? Niedoróbki?


@sentoxo: Czasami zdarza się że nie zareaguje na przyciśnięcie klawisza, ale to raz na 100.
I druga opcja że w trybie multimetru pod klawiszem F4 są 4 funkcje, i długo się schodzi z przełączaniem np z brzęczyka na pomiar rezystancji. Po naciśnięciu klawisza, musi się zmienić wyświetlany obraz i dopiero wtedy zareaguje po raz drugi na klawisz.