Wpis z mikrobloga

Najlepsze domy dla mnie to domy z bali fińskiej firmy Kontio- największego na świecie producenta domów z bali. Byłem w takim domu i widziałem wiele projektów- cudowne domy, z klejonych bali drewnianych w różnych stylach- są i bardzo nowoczesne jak i tradycyjne. Oczywiście świetne domy robi też inna fińska firma- Honka.
Chciałem taki dom, ale cena za 100 metrowy dom była olbrzymia, a po ostatnich podwyżkach- kosmiczna. W znacznie zamożniejszej od Polski Finlandii mało kto może sobie pozwolić na taki dom, a co dopiero w Polsce. Oprócz bloków, Finowie mieszkają zazwyczaj w zwykłych szkieletówkach.
Znalazłem jednak sposób na podobny efekt jak w Kontio- wybudowałem murowany dom, wstawiłem drewniane okna Sokółka (teraz to już szwedzka firma tak naprawdę)- jedno bardzo duże i drugie także duże, zrobiłem tzw. wysoki sufit (katedralny), zadbałem o dużą przestrzeń w salonie- w dość niewielkim domu, wstawiłem nowoczesną kozę norweskiej firmy Jøtul, a co najważniejsze- wszystkie sufity, nawet w łazience, a także większość ścian, obiłem deskami ze szwedzkiego świerku. W taki sposób otrzymałem efekt Kontio. Naprawdę warto kupić szwedzkie deski, są dużo lepszej jakości niż polskie, a cena wcale nie jest wysoka. Przy większym zakupie da się uzyskać cenę prawie taką samą jak deski z marketu o tragicznej jakości (gdzie często połowa jest do wyrzucenia), te szwedzkie deski są nie tylko ładne i proste (bardzo mało odpadu), co jeszcze każda oznaczona długością i innymi oznaczeniami i ładnie zapakowane.
Tak udało się uzyskać efekt podobny jak w Kontio za wielokrotnie niższą cenę. Jestem bardzo zadowolony z efektu. Jasne drewno- świerk czy sosna jest super, ja uważam, że świerk jest lepszy- wydaje się mniej ciemnieć, aczkolwiek Kontio buduje z sosny.
Dom stoi na środku dużej działki w północnej Polsce, w bardzo spokojnej okolicy- mało ludzi jak w Finlandii, wśród zieleni i blisko lasów i jezior.

#dom #budownictwo #finlandia #ciekawostki #projektowanie #architektura #drewno
Pobierz nowyjesttu - Najlepsze domy dla mnie to domy z bali fińskiej firmy Kontio- największe...
źródło: comment_1656602373RA8LJYWxByyxFFY0wmZd1b.jpg
  • 5