Wpis z mikrobloga

@porque: @GeorgeWashington:

W tej chwili powierzchnia lasów w Polsce to ok 29% w tym 12% to powierzchnia zajmowana przez gat liściaste a 29% to powierzchnie z domieszką gatunków liściastych.

Plan jest taki, by do 2050 roku powierzchnia zalesiona wynosiła 33% w tym 30% lasów liściastych i 45% powierzchni z domieszką gatunków liściastych.

Technik Leśnik here, więc jestę ekspertę
@monkeyshrines: dziki dokladnie nie wiedziałem jakie procenty ale przed chwila mówili w tv o tym. ;D bo ze 30 proc teraz mamy mówili ale tez mówili ze jest plan zeby było wiecej i teraz juz wiem jaki xD
@babisuk: Lesistość zwiększa się poprzez zagospodarowanie terenów porolnych, to prawda, lecz unijne dopłaty dotyczą tylko osób prywatnych które decydują się na posadzenie lasu na swoim polu (w dużym uproszczeniu).

PGL LP nie bierze dotacji unijnych, nie ma takich możliwości. Mówiąc skrótowo Lasy Państwowe kupują ziemię i sadzą na niej las za swoje pieniądze, a mają ich niemało. Są jednostką całkowicie samowystarczalną, nie dostają żadnych pieniędzy z zewnątrz, ani od Unii ani
@babisuk: Lasy zarabiają zajebiste pieniądze. W pale się to nie mieści jakimi sumami obracają. Serio. Nie wiem czy kojarzysz jaka była wojna o to, że Państwo chciało położyć łapę na tzw. Funduszu Leśnym, który jest w dużym uproszczeniu odkładaną nadwyżką finansową Lasów Państwowych, którą trzymają na różnych kontach i zarabiają na obracaniu tymi pieniędzmi, a mają one służyć jako zabezpieczenie finansów operacyjnych LP w sytuacji kryzysowej, np huragan, pożar itp.

Kupują
@monkeyshrines: no właśnie. Nie wiesz może jak bardzo spadek lesistości wynikał z wojny jako takiej a ile ze zmiany granic?

Wiem, że planowany wzrost udziału lasów liściastych wynika z tego, że obecne proporcje są sztuczne i wynikają z masowego sadzenie iglaków 'za komuny'. I pytania

- jakie są/były naturalne udziały poszczególnych typów w lesistości.

- gdzie są (jeśli są) naturalne lasy iglaste.

- czy plan zwiększa lesistości jest krajowy (30%->33%) czy
@babisuk: Obecnie skład gatunkowy naszych lasów jest sztucznie ukierunkowany głównie na sosnę, to prawda. Wiąże się to z tym, że jest to gatunek bardzo łatwy w hodowli a jego drewno ma duży wachlarz zastosowań i tymi względami kierowali się PRL-owscy "myśliciele" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Teraz bardzo intensywnie przeprowadza się tzw przebudowy drzewostanów w celu uzyskania składu gatunkowego drzewostanów zgodnego z typem siedliskowym lasu

O tym jakie