Wpis z mikrobloga

W najbliższym czasie rosyjski system bankowy może czekać katastrofa w związku z opuszczeniem rosyjskiego rynku przez firmę Thales e-Security, zajmującą się zapewnieniem bezpieczeństwa systemów bankowych.

Ilya Ponomarev, były członek rosyjskiej Dumy, uzyskał wewnętrzne instrukcje z moskiewskiego Alfa Banku.

Ponomarev opublikował na swojej stronie na Facebooku wewnętrzny dokument Alfa Banku, w którym pisze, co czeka rosyjskie banki po opuszczeniu Rosji przez Thales e-Security.

"Krótko mówiąc: będzie katastrofa" - skomentował dokument znany rosyjski bloger Rustem Adagamow. Z powodu sankcji przechowywanie pieniędzy w Alfa Banku stanie się tak niepewne, jak to tylko możliwe.

Lista zagrożeń jest imponująca: niezabezpieczony dostęp do bankowości internetowej, brak kodów PIN do kart, niedostępność płatności zbliżeniowych. Ponomarev zauważa, że Thales e-security (międzynarodowa grupa przemysłowa) dostarcza rozwiązania zabezpieczające dla 80% rosyjskiego systemu bankowego, w tym dla Sberbanku Rosji i Alfa Banku, które z kolei zostały objęte nowym pakietem sankcji.

Podstawowe produkty firmy Thales zabezpieczają połączenia transakcji bankowych. Bez nich przelewy międzybankowe nie będą działać. Tylko w trybie ręcznym.

Rozwiązania e-bezpieczeństwa firmy Thales są używane przez wszystkie największe banki w Rosji: Alfa, VTB, Sberbank. Firma Thales została zmuszona do ogłoszenia, że sprzedaje swoją działalność i całkowicie opuszcza rynek rosyjski.

Ponieważ firma Thales była odpowiedzialna m.in. za ochronę indywidualnych kart kredytowych, Alfa Bank rozważa wprowadzenie czasowych ograniczeń w korzystaniu z płatności zbliżeniowych i internetowych.

Na podstawie poniższego dokumentu Alfa jest przygotowana na poważne problemy, aż do zamiany płatności na gotówkę włącznie. Osoby fizyczne będą mogły korzystać z kart płatniczych jedynie w oddziałach swoich banków w celu wypłaty gotówki.

"Myślę, że inne banki powinny mieć podobną sytuację, wtedy łączna liczba użytkowników kart, którzy mogliby stracić ochronę swoich środków bezgotówkowych, przekroczy 100 milionów.

Jest to kolejny poziom problemów po braku możliwości korzystania z kart do płatności za granicą" - zauważa.

Przypominamy, że wcześniej UE odłączyła od systemu SWIFT jednocześnie trzy rosyjskie banki: Sberbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosselkhozbank.


https://www.kavkazcenter.com/russ/content/2022/06/26/120806/rossijskie-banki-gotovyatsya-k-kollapsu-v-set-popal-vnutrennij-dokument-alfa-banka-eto-katastrofa.shtml

Pozdrawiam pewnego wykopka, który jęczy ciągle, o moje pisanie o złych wiadomości o rosyjskiej gospodarce, ale nie Ukraińskiej. Otóż czysto informacyjnie:
Ukraina jako kraj na terenie, którego toczy się wojna, jest gospodarczym trupem. Wszyscy Ukraińcy są tego świadomi. Walczą o przetrwanie tak jak II RP i URL przed najazdem Bolszewików. To oczywiste. Bardziej mnie interesuje, czy "imperium rosyjskie" przetrwa atak na mały biedny kraj i nie kryję się z tym, że im gorzej się dzieje w Rosji, tym bardziej mnie to cieszy. Potencjalny kolaps rosyjskiej gospodarki lub jej długotrwała stagnacja osłabiają potencjał militarny Federacji Rosyjskie, co jest dobre również dla Polski. Dziękuję za uwagę

==============================
Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
Zbiórka na karetkę dla szpitala
#rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #finanse
Aryo - > W najbliższym czasie rosyjski system bankowy może czekać katastrofa w związk...

źródło: comment_1656312519IKg6FCvslogmMGfJaymwTs.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
To oczywiste. Bardziej mnie interesuje, czy "imperium rosyjskie" przetrwa atak na mały biedny kraj i nie kryję się z tym, że im gorzej się dzieje w Rosji, tym bardziej mnie to cieszy. Potencjalny kolaps rosyjskiej gospodarki


@Aryo: rosji nic nie grozi, zaden "kolaps"
  • Odpowiedz
rosji nic nie grozi, zaden "kolaps"


@hekktik: Gospodarczo? Jak najbardziej jest to realne. Kolaps - gwałtowne kurczenie się lub inaczej zapaść, czyli zły stan czegoś.

Czy nazwałbyś stan rosyjskiej bankowości i gospodarki jako stan dobry?
  • Odpowiedz
@Aryo: nazwalbym to po imieniu, czyli życzeniowym #!$%@?, ktore trwa od lutego, a jest #!$%@? czerwiec. ale dzieki ze mi wyjasniles super zlozone slowo "kolaps" bo bym sie nie domyslil
  • Odpowiedz
@Aryo: W ogóle dziwne że @Moderacja go przywróciła, on jechał na multi i do tego z rozdwojeniem jaźni. Na każdym pisał co innego i nakręcał ludzi na siebie. Chłop powinien mieć dożywotni zakaz korzystania z vikopu oraz mediów społecznościowych.
  • Odpowiedz
@hekktik: no tak, w dzisiejszych czasach coś musi się dziać, już, teraz, natychmiast, z dnia na dzień, bo jakiekolwiek złożone sytuacje wymagające czasu są nie do przyjęcia i przyswojenia. Spokojnie, ruska gospodarka spadnie na dno, kwestia czasu.
  • Odpowiedz
@Aryo: Jeżeli zaczęli o tym myśleć w marcu, to powinni móc to wymienić do tego czasu. Nie oznacza to, że standard będzie tak samo dobry. Ogólnie rzecz biorąc produkty Thalesa to rozwiązania do generowania i zarządzania kluczami i rozwiązania do szyfrowania. To wszystko da radę zrobić w miarę szybko na poziomie takim, żeby zadziałało (co nie znaczy, że będzie turbo zgodne ze sztuką). Do wewnętrznego użytku powinno im wystarczyć. Przewagą
  • Odpowiedz
@hekktik: Rosji nic nie grozi? Patrząc JEDYNIE jakie firmy przemysłowe wycofały się z Rosji to mogę napisać powodzenia i wkleić papieża machającego ręką. Za parę miesięcy skończą się stany magazynowe, zaczną się awarie, których nikt nie będzie umiał naprawić. Już teraz max co jest w stanie wyprodukować Rosja to samochód z wyposażeniem jak z lat 80., a sankcje nawet jeszcze nie zaczęły dobrze działać XD
  • Odpowiedz
@Trust_Me_Im_Engineer: Bardzo wiele części do automatyki przemysłowej jest robione w Niemczech, praktycznie nie ma firmy ani gałęzi przemysłu która by z tego nie korzystała. Branża mojego męża - nie raz jest tak, że jakaś maszyna się psuje, część produkcji stoi a z Niemiec kurier już leci z zamówioną potrzebną częścią. No, do Rosji już nie leci, więc maszyna oraz produkcja bedzie stała i tyle. Można jeszcze szukać używek na lokalnym
  • Odpowiedz
@Aryo: Oby się spełniło. W sytuacji w której z pół rosji nie mogłoby wypłacić pieniędzy z konta ból dupy na pikabu byłby nieziemski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ukraina jako kraj na terenie, którego toczy się wojna, jest gospodarczym trupem.


@Aryo: tylko po wojnie pół świata wpompuje grube miliardy w odbudowę Ukrainy a Rosja będzie się czołgała na kolanach przez długie lata.
  • Odpowiedz